رشد ۱۵ برابری خرید مسکن ایرانیان در ترکیه/ دلارهای صادراتی به ترکیه رفت

شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۶ | کد مطلب: ۳۷۰۲۳
رشد ۱۵ برابری خرید مسکن ایرانیان در ترکیه/ دلارهای صادراتی به ترکیه رفت
طبق ادعای یک روزنامه امروز، میزان خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه طی دو سال گذشته ۱۵ برابر شده و حتی تعدادی از صادرکنندگان هم درآمد ارزی حاصل از صادرات را به خرید ملک در خارج اختصاص داده‌اند.
مهاجرت ایرانیان مساله مهمی است که در چند وقت بیشتر از گذشته به آن توجه شده است. خروج سرمایه انسانی و مالی از کشور ممکن است در روند توسعه کشور تاثیر قابل توجهی داشته باشد. در همین مورد امروز هم روزنامه اطلاعات آمارها و ادعای عجیبی را منتشر کرده است.

این روزنامه نوشته است: بنابر گزارش مرکز آمار ترکیه، ایرانیان فقط در ماه آگوست با خرید ۹۱۱ ملک در ترکیه رکورددار خریداران خارجی املاک در این کشور شدند. تا سال گذشته ایرانیان پس از عراقی‌ها دومین خریدار املاک در ترکیه بودند که امسال در جایگاه اول قرار گرفته‌اند.

میزان خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه طی ۲ سال گذشته ۱۵ برابر شده است. فرار سرمایه همیشه در شرایط ابهام و بی‌ثباتی سیاسی شدت می‌گیرد.

ابهام در امضا یا عدم امضای برجام، پیوستن یا نپیوستن ایران به معاهده‌های بین‌المللی اف.ای.تی.اف و پالرمو، لغو تحریم‌ها یا تمدید تحریم‌ها، رفع انسداد سیستم بانکی یا تداوم وضع موجود، حل شدن تنش‌های سیاسی داخلی و بین‌المللی و نهایتاً رسیدن به ثبات اقتصادی یا تداوم بی‌ثباتی، پاره‌ای افراد و خانواده‌ها را به فکر مهاجرت می‌اندازد.

بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری‌های سیاسی درباره پاره‌ای امور اقتصادی از جمله صادرات و واردات باعث شده بخشی از صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات احساس زیان کنند و با لطایف الحیلی، بخشی از درآمد ارزی حاصل از صادرات را به خرید ملک در خارج تخصیص دهند تا به کشور برنگردد و به سیستم بانکی عرضه نشود.

دولت ناچار است برای کنترل و کاهش این روند، چاره‌ای و چاره‌هایی بیندیشد. قطعاً چاره کار نه جرم‌انگاری است و نه تصویب قوانین ممنوعیت و مجازات؛ باید عوامل ریشه‌ای این رخداد برچیده شود.

این درحالی است که خرید خانه در ایران، به ویژه در تهران، برای مردم به یک رؤیا تبدیل شده است. بر اساس یک بررسی، ناپایداری‌های اقتصاد، تورم و نیز پایین بودن دستمزد و درآمد، دسترسی خانوارهای کشور به یک سرپناه را به امری ناممکن بدل کرده است.

برآوردهای جدید از نسبت متوسط قیمت مسکن به درآمد سالانه خانوارها در پایتخت نشان می‌دهد تهرانی‌ها با احتساب نرخ فعلی پس‌انداز و در صورت رشد یکسان قیمت و درآمد - احتمال بسیار بعید - ۱۰۹ سال طول می‌کشد تا بتوانند صاحب‌خانه شوند.