تعهد جدید انجمن بین‌المللی نیروگاه‌های آبی به میراث جهانی

شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۴ | کد مطلب: ۳۷۰۱۷
تعهد جدید انجمن بین‌المللی نیروگاه‌های آبی به میراث جهانی
کنگره بین‌المللی توسعه انرژی آبی- برقی در حالی از 7 تا 27 سپتامبر سال 2021 میلادی در حال برگزاری است که در آن انجمن بین‌المللی نیروگاه‌های آبی تعهد جدیدی را مبنی بر حفاظت از میراث فرهنگی، طبیعی و تاریخی جهان به ثبت رسانده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: در این کنگره که اتحادیه بین‌المللی حفاظت طبیعت (IUCH)، انجمن بین‌المللی نیروگاه‌های آبی و سازمان جهانی ینسکو حضور فعالی دارند، موضوع ممنوعیت تجاوز به حریم میراث جهانی و سایر مناطق حفاظت شده از سوی یونسکو و اتحادیه بین‌المللی حفاظت طبیعت، به صورت جدی مورد بحث و تبادل نظر قرار دارد.

این تعهد به ثبت رسیده از سوی انجمن بین‌المللی نیروگاه‌های آبی تصریح می‌کند که پروژه جدید توسعه نیروی برقی-آبی نباید در سایت‌های میراث جهانی توسعه یابد. همچنین در بندهای دیگر این تعهدنامه به موضوعات مختلفی مانند تعهد و وظیفه مراقبت، پیاده‌سازی استانداردهای بالا در اجرا هر پروژه، شفافیت هنگام تاثیرگذاری بر مناطق حفاظت شده، استفاده سیستماتیک از ابزارهای پایداری نیروگاه‌های آبی و صدور گواهینامه در برابر پایداری نیروهای برقی-آبی نیز اشاره شده است که هر کدام از این بخش‌ها برای حفاظت و نگهداری از میراث فرهنگی و تاریخی سراسر دنیا حائز اهمیت خواهند بود.مدیر مرکز میراث جهانی یونسکو نیز در اینباره می‌گوید: تعهد جدید انجمن بین‌المللی نیروگاه‌های آبی یک گام بزرگ در جهت مقابله با افزایش تعداد تهدیدات مربوط به تاثیرات پروژه‌های برقی-آبی بر میراث جهانی است. این تعهد جدید مطابق با موقعیت ثابت کمیته میراث جهانی است که تصور می‌کرد ساخت سدها با مخازن بزرگ در محدوده میراث جهانی می‌تواند برای آ‌ن‌ها ناسازگار باشد. ما همچنین مشتاقانه منتظر ادامه گفت‌وگو خود با انجمن بین‌المللی نیروگاه‌های آبی هستیم تا اطمینان حاصل شود که با اجرا «تعهد و وظیفه مراقبت از میراث جهانی» می‌توان از تاثیرات پروژه‌های برقی-آبی خارج از سایت‌های میراث جهانی، اما در حوضه آبریز جلوگیری کرد.

لازم به ذکر است که این تعهد جدید، همه اعضا انجمن بین‌المللی نیروگاه‌های آبی را شامل می‌شود که متشکل از توسعه‌دهندگان، بهره‌برداران و تولیدکنندگان برجسته نیروهای برقی و آبی جهان هستند و همچنین سازمان‌هایی که در تحقیق، سیاست، برنامه‌ریزی و تامین مالی این نوع پروژه‌ها مشارکت دارند را نیز در بر می‌گیرد.