خانه مسکونی ژاپنی، معروف به خانه صخره مقدس

چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۶ | کد مطلب: ۳۶۹۷۷
خانه مسکونی ژاپنی، معروف به خانه صخره مقدس
یک خانه مسکونی در کیوتو ژاپن با وجود یک سنگ مقدس در حیاط داخلی خود، به‌گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند فضایی آرامش‌بخش و مقدس را برای ساکنان به ارمغان آورد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این خانه که به «خانه صخره مقدس» هم شناخته شده، طوری طراحی شده که از نظر بصری با منظره طبیعی کوه Hiei و دیگر عناصر چشم‌انداز اطراف ارتباط داشته باشد.

در عین حال، معماران و طراحان پروژه همچنین می‌خواستند حریم خصوصی همسایگان خود را حفظ کنند و به همین دلیل با نمای عناصر چوبی عمودی در خیابان روبه‌رو و طراحی قسمت‌های بزرگ شیشه‌ای مشرف به مناطق خصوصی، موفق شدند به این مهم دست یابند.ویژگی اصلی پروژه، حیاط داخلی آن است که اجازه می‌دهد نور طبیعی زیادی وارد خانه شود؛ این حیاط با دقت بالا و ارتفاع منحصر به فرد طراحی شده است و ارتباط بصری را با قسمت‌های مختلف خانه پنهان می‌کند. همچنین با وجود تپه‌ای از خاک در مرکز باغ، معماران اتاق غذاخوری را از اتاق خواب جدا کرده و فضایی را ایجاد می‌کنند که برای خانه مقدس می‌شود.

معماران در خصوص این پروژه اینچنین توضیح می‌دهند: «در مرکز باغ، صخره‌ای مقدس که خدایی در آن زندگی می‌کند اختصاص داده شده؛ در حالی که سنگ حضور مادی زیادی دارد، اما به عنوان یک فضای مقدس نیز متعالی است. ما احساس کردیم که این طبیعت دوگانه وسعت بی‌نهایت را به این معماری و باغ کوچک می‌آورد. با وجود صخره مقدس در مرکز، باغ به عنوان منظره‌ای از الگوی کوه Hiei تبدیل شده است.»

نکته جالب توجه هم این‌جاست که منظره خانه هم به طوری طراحی شده که کل حیاط را برای مدیتیشن آرامش‌بخش مناسب می‌کند. معماران حرکت طراحی را به‌عنوان تقلید از بسته شدن چشمان مخاطبان هنگام مدیتیشن توصیف می‌کنند. این سطح طبیعی چشم هنگام تمرین مدیتیشن ذن نشسته و حالت تفکر در داخل ذهن فرد و جهان خارج به‌طور همزمان است.