کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

تداوم سیاست های تبعیض آمیز برای زنان/ آموزش‌وپرورش: کارنامه و پرونده بچه را به مادر ندهید

23 شهريور 1400 ساعت 9:25 | کد مطلب:36951


روزنامه شرق گزارش داده بنابر بخش‌نامه جدیدی در آموزش و پرورش، مدرسه‌ها «پرونده و کارنامه دانش آموزان را تنها می توانند به پدر دانش آموزان تحویل دهند و مادران نمی توانند این مدارک را دریافت کنند.»

شرق نوشته: گویا مادر به اندازه ای رسمیت و اعتبار ندارد که پرونده یا کارنامه فرزندش را دریافت کند.»

افسون، مادری که فرزندانش در یکی‌از معروف‌ترین‌ مدرسه‌های تهران درس می‌خواند به شرق گفته: «در خانه ما کار فرزندان به طور کامل با من است. درس و مشق‌شان را شخصا کنترل می کنم و همسرم دخالتی در این بخش ندارد. حتی چک مدرسه بچه‌ها، با حقوق من و به اسم من است.

بعد شما تصور کنید به چنین مادری می گویند مدرک دیپلم فرزندتان را به شما نمی‌دهیم. وقتی این جمله را شنیدم دنیا دور سرم چرخید. کارنامه را به خود دانش‌آموز می‌دهند اما به مادرش نه... این حقیقت تلخ مادربودن در ایران است.

حتی امضای شما برای اردورفتن بچه ها هم قابل استناد نیست. باید حتما امضای پدر باشد. مگر این‌که قیم‌نامه پر کرده باشید و برگه آن در پرونده تحصیلی فرزند باشد. وگرنه به عنوان مادر هیچ حقی ندارید».

فقط این هم نیست. مثلا شما نمی توانید برای فرزند زیر ۱۸سال به اسم خودش سیم‌کارت بگیرید. اما پدر می تواند چنین کاری کند. شما نمی توانید فرزندتان را راحت بیمه کنید. حتی در بیش‌تر بانک‌ها به شما اجازه نمی‌دهند به نام فرزندتان برای‌اش حساب باز کنید...»

سپیده کامایانی، مدیر خانه امن زنان آسیب دیده اراک، هم به شرق گفته: «پرونده‌های بسیاری در همین خانه امن ما وجود دارد که مادرها ماه‌های طولانی به خاطر این مشکل از این مدرسه به آن مدرسه و آموزش و پرورش در رفت وآمد بودند تا بتوانند راهی پیدا کنند.»

 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/report/36951/تداوم-سیاست-های-تبعیض-آمیز-زنان-آموزش-وپرورش-کارنامه-پرونده-بچه-مادر-ندهید

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com