وزارت خارجه: براساس عملکرد طالبان در خصوص دعوت آنان تصمیم می‌گیریم

دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۷ | کد مطلب: ۳۶۹۴۰

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه در جلسه هفتگی خود با رسانه‌ها در خصوص دعوت طالبان از ایران برای حضور در مراسم تحلیف حکومت جدید افغانستان گفت: "زود است در این زمینه صحبت کنیم".
 
آقای خطیب‌زاده گفته است که "باید تشکیل دولت آینده افغانستان را ببینیم و بعد در مورد موضوعات دیگر تصمیم می‌گیریم".
 
خطیب زاده گفته:  ایران "براساس عملکرد طالبان در خصوص درخواست و دعوت آنها تصمیم" می‌گیرد.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت "مسیری که به برادرکشی در افغانستان بینجامد مسیر درستی نیست."
 
وی در خصوص حوادث پنجشیر و حمله طالبان به این منطقه هم گفت "باید مردم و آرامش آنها و جان و مال و ناموس مردم محترم شمرده شود" و "از محاصره پنجشیر و گرسنگی دادن مردم اجتناب شود. پنجشیر و افغانستان جز گفت‌‌وگو مسیر دیگری را ندارد".
 
 خطیب‌زاده در خصوص کابینه معرفی شده از سوی این گروه نیز گفت که این "دولت فراگیر مورد نظر ایران و جامعه جهانی نیست" و "طالبان گفته است این تدبیر امور برای سرپرستی وزارتخانه‌هاست".
 
وی همچنین در خصوص سفر روز گذشته رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران نیز گفت که این سفر "در چارچوب حل برخی مسائل فیمابین" بوده است.
 
 خطیب‌زاده در خصوص جزییات توافق با آژانس هم گفت که "بدون این‌که آژانس دسترسی به محتویات کارت‌های حافظه داشته باشد کارت‌های حافظه که به دلیل پر شدن حافظه نیاز به جایگزینی دارد، بدون دسترسی به آژانس تعویض خواهند شد".
 
به گفته وی "دسترسی آژانس به حافظه دوربین‌ها زمانی ممکن است که توافقی حاصل شود".
 
وی افزود: "روابط ایران و آژانس روابط فنی و به دور از ملاحظات سیاسی است" و "حسن‌نیت نشان دادن یک اتوبان دو طرفه است. آن‌چه بین ایران و آژانس رخ داده اگر توسط جهات دیگر تخریب شود، پاسخ ایران را در پی خواهد داشت".
 
به گفته وی "گفت‌وگوهای وین از سر گرفته می‌شود" و "قطعاً انتظار داریم طرف‌های دیگر وقتی به وین می‌آیند با واقعیات روی زمین به وین بیایند".
 
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص برجام و ادامه مذاکرات وین همچنین گفت که "آمریکا باید بداند در جایگاه متهم قرار دارد و باید در عمل نشان دهد که در عمل، منش و اقدامات تجدیدنظر جدی کرده است".
 
 خطیب‌زاده همچنین خبر از انجام اولین سفر خارجی رئیس جمهور جدید ایران به چین "برای احیای روابط بین ایران و چین" داد.
 
مدیرکل آژانس پس از سفر به تهران چه گفت؟
 
رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از ترک ایران گفت توافق آژانس با ایران با هدف "ایجاد فضای دیپلماسی" برای "رسیدن به راه‌حل‌های گسترده‌تر" بوده است.‌
 
در سفر گروسی به تهران، روز یکشنبه (۱۲سپتامبر، ۲۱ شهریور) ، دو طرف توافق کردند که بازرسان آژانس برای سرویس تجهیزات و تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای، به ایران سفر کنند.
 
گروسی در فرودگاه وین گفت اجرای توافق اخیر "خیلی زود" و در "چند روز آینده" آغاز می‌شود و به این ترتیب آژانس قادر خواهد بود "اطلاعات لازم را نگه دارد".
 
روسیه و اتحادیه اروپا از این خبر استقبال کرده اند.