بعد از پژوهش، اظهارنظر کنید

شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۸ | کد مطلب: ۳۶۸۹۵
درز انبساط و انقباض سی و سه پل
درز انبساط و انقباض سی و سه پل
مسئول پایش پل‌های تاریخی اصفهان با تاکید بر این‌که هر گونه اظهار نظر درباره تأثیر فرونشست بر پل‌های تاریخی، نیازمند بررسی و تایید کارشناسان و متخصصان این حوزه است، از تشکیل یک کمیته علمی_راهبری برای تحقیق دربارۀ آسیب‌های وارده به پل‌های تاریخی اصفهان خبر داد.
اسکان نيوز: علی‌محمد فصیحی‌نائینی، مسئول پایش پل‌های تاریخی اصفهان گفت: مدتی است که مطالبی درباره اثرات فرونشست بر پل‌ها و بناهای تاریخی اصفهان در رسانه‌ها منتشر می‌شود و ما نیز دل‌سوزی همگان را برای بناهای تاریخی تحسین می‌کنیم اما معتقدیم که ارائۀ نظر تخصصی را باید به کارشناسان امر واگذار کرد.

وی ادامه داد: هر ترکی که بر یک بنا تاریخی می‌افتد منشائی دارد و این منشا باید توسط کارشناس همان حوزه بررسی شود. شاهدیم که غیرمتخصص‌ها نه‌تنها دراین‌باره اظهارنظر می‌کنند بلکه افرادی که در زمینه آسیب‌شناسی سازه‌ها و مرمت تخصص دارند را نیز به دلیل رد نظر مطلوبشان متهم به ناآگاهی و یا مسائل دیگر می‌کنند.

مسئول پایش پل‌های تاریخی استان اصفهان تأکید کرد: ما نیز معتقدیم که پل‌های اصفهان بدون زاینده‌رود معنای خود را از دست داده‌اند اما نمی‌توانیم چشممان را روی حقیقت ببندیم و مسائلی خلاف واقع را درباره اثرات فرونشست بر پل‌های تاریخی اصفهان بیان کنیم.پل جویی
 
فصیحی با اشاره به این‌که برخی رسانه‌ها تفاوت بین نشست و فرونشست و درز انبساط و انقباض را با ترک ناشی از فرونشست نمی‌دانند، گفت: حتی هر سانتی‌متر یک ترک هم می‌تواند منشا متفاوتی داشته باشد بنابراین نسبت دادن تمام ترک‌ها به مساله فرونشست، فاقد وجاهت فنی و علمی است.

وی در پاسخ به این سئوال که ترک ایجادشده بر روی پل جویی ناشی از چیست؟ توضیح داد: بخشی از سنگ‌های پل جویی آسیب‌دیده و آب شستگی باعث شده که پایه پل ترک‌های ریزی بخورد اما ما با بررسی داخلی پل متوجه شدیم که نشست نامتقارنی در آن وجود ندارد.پل جویی

مسئول پایش پل‌های تاریخی اصفهان خطر فرونشست را بسیار جدی و پیشگیری بهتر از درمان دانست و گفت: شاهدهایی که در پل خواجو کار گذاشته‌ایم از ۱۵ سال پیش تاکنون حرکتی نداشته و این به معنی است که فرونشست به پل خواجو آسیبی نزده است.

فصیحی خبر داد: به تازگی در معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان با تشکیل  هیئتی علمی راهبری برای بررسی وضعیت پل‌های تاریخی شهر موافقت شده و درصددیم نظر متخصصان مختلف را جمع‌آوری کنیم تا مرمت‌های اضطراری موردنیاز پل‌ها بر اساس نظر همین متخصصان انجام شود.پل خواجو

وی خاطرنشان کرد: قطعاً برای انجام پژوهش دقیق به ابزارهای پیشرفته نیاز است و ما دست هر کسی را که در این راه کمکی انجام دهد، به گرمی می‌فشاریم.

ایسنا نوشت، مسئول پایش پل‌های تاریخی اصفهان، با بیان اینکه ساختار پل‌های تاریخی اصفهان به‌واسطه مرمت‌های انجام‌شده در طول زمان با یکدیگر تفاوت دارد، یادآور شد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان در پی انکار فرونشست نیست بلکه در پی اثبات اهمیت پژوهش و اهمیت اظهارنظر مبتنی بر تخصص و تحقیق است.