کرمانشاه دیگر هویت گردشگری ندارد

چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۷ | کد مطلب: ۳۶۸۶۵
کرمانشاه دیگر هویت گردشگری ندارد
رئیس انجمن راهنمایان گردشگری استان کرمانشاه گفت: ساخت‌وسازها در بافت تاریخی کرمانشاه و برخی پروژه‌ها باعث شده تا هویت گردشگری بزرگترین شهر غرب ایران از آن گرفته شود.
اسکان نيوز: حمیدرضا کرمی، رئیس انجمن راهنمایان گردشگری استان کرمانشاه بااشاره به ظرفیت‌های بسیار زیاد گردشگری کرمانشاه، اظهار کرد: انواع و اقسام گردشگری از اکوتوریسم و گردشگری شهری و تاریخی گرفته تا توریسم سلامت و ورزشی را در کرمانشاه داریم، اما با وجود همه این ظرفیت‌ها طی سال‌های گذشته تنها به هرکدام از این حوزه‌ها ورود کوچکی داشته‌ایم و بعد آن را رها کرده‌ایم.

این فعال حوزه گردشگری افزود: در مقوله گردشگری شهری که به سایر انواع گردشگری همچون گردشگری فرهنگی، تاریخی و... وابستگی زیادی دارد، هنوز زیرساخت مناسبی برای گردشگران نداریم.

وی به بازسازی هایی که طی سال‌های اخیر در برخی بافت های تاریخی کرمانشاه صورت گرفته و اجرا برخی پروژه‌ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه هویت گردشگری کرمانشاه را به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای غرب ایران از آن گرفته‌ایم.

کرمی ادامه داد: پتانسیل‌های گردشگری زیادی در کرمانشاه داریم که متاسفانه به دلیل کم توجهی از بین می‌روند و برای نجات و بهره‌گیری از آنها باید کمی جسارت مدیرانمان بالا برود.

وی به برخی از ظرفیت‌های گردشگری کرمانشاه که در سکوت و رکود به سر می‌برند، اشاره کرد و گفت: هتل بیستون که سال‌هاست تعطیل شده، خانه تاریخی و پرخاطره خدیوی که درحال تخریب است و دیگر بناهایی که گاها یکدفعه شاهد نابودی آن‌ها از سوی برخی دستگاه ها هستیم، همه ظرفیت‌هایی است که آن‌ها را نمی‌بینیم. 

رئیس انجمن راهنمایان گردشگری استان اضافه کرد: هنوز فرهنگ گردشگری در کرمانشاه جا نیفتاده، برای همین قدر داشته‌هایمان را نمی دانیم و با بی‌توجهی از کنارشان عبور می‌کنیم و به سراغ پروژه‌های گردشگری جدید می‌رویم.

وی ادامه داد: این درحالی است که گاها شاهد اجرا برخی پروژه‌های گردشگری در کرمانشاه هستیم که چندان همخوانی با فرهنگ ما ندارد و با تغییر یک مدیر آن پروژه با کلی هزینه کنار زده می‌شود، بنابراین به نظر می‌رسد آن چیزی  که باید روی آن تمرکز و آن را تقویت کنیم، همین تاریخ غنی، فرهنگ اصیل، وجود اقوام و مذاهب مختلف، آداب و رسوم متنوع و موزه ها و صنایع دستی مان است.

کرمی خاطرنشان کرد: در داخل شهر کرمانشاه رودخانه قره سو را داریم که می توانستیم این داشته با ارزش را به یک پتانسیل بالا برای جذب گردشگر تبدیل کنیم،  اما اکنون به زباله دان و محل ریختن فاضلاب شهری تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: البته چندسال پیش در قسمت کمربندی غربی کارهایی را برای زیباسازی اطراف این رودخانه انجام دادند، اما تمام نشده آن را رها کردند، درحالیکه می شد کارهای زیادی آنجا انجام داد.

این فعال گردشگری به اجرای طرح تعریض خیابان مدرس طی سال‌های گذشته هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه اجرا این طرح موجب از بین رفتن بخشی از هویت تاریخی این خیابان تاریخی و قدیمی شد و بخشی از یگانگی فرهنگی این بافت تاریخی را از آن گرفت. تعریض خیابان مدرس به هم ریختگی معماری و ظاهری بسیار زیادی را در آن بوجود  آورد و زیبایی‌های تاریخی آن را از بین برد.

کرمی ادامه داد: در ادامه تصمیم گرفته شد تا این خیابان را به پیاده راه تبدیل کنند، تصمیمی که بسیار دیر گرفته شد، اما هنوز آن را هم اجرایی نکرده‌اند. در بسیاری از شهرهای ایران که حتی نیمی از پتانسیل‌های گردشگری کرمانشاه را ندارند، این طرح اجرایی شده و پیاده‌راه دارند، ولی در کرمانشاه هنوز معطل مانده‌ایم.

وی در ادامه بااشاره به وجود بازار سنتی 200 ساله کرمانشاه، اعلام کرد: در چند شهر دیگر ایران هم نمونه چنین بازارهایی را داریم، اما بین بازار کرمانشاه تا آن‌ها بسیار تفاوت هست، چراکه در این بازار سنتی سراهایی مانند سرای وکیل و سرای نو وجود دارد که می‌توانست به یک کافه یا فضایی برای استراحت گردشگران تبدیل شود، ولی به انباری و جای حیوانات تبدیل شده و به بدترین شکل نگهداری می شوند.

وی افزود: اگر به بازارهای قدیمی شهرهای دیگر ایران سری بزنید، جداره دیوار این بازارها به شکل سنتی بازسازی شده تا حس تاریخی آن را حفظ کند، اما در بازار کرمانشاه یکی از جداره‌ها سیمانی، دیگر آجری و یکی سنگی است.

رئیس انجمن راهنمایان گردشگری کرمانشاه تصریح کرد: هر اقدامی هم که میراث فرهنگی استان می‌خواهد انجام دهد، یا با مشکل بازاریان، یا با کمبود بودجه یا با مخالفت شهرداری مواجه می‌شود و این زمینه‌ای شده تا در بحث گردشگری شهری پسرفت کنیم.

ایسنا نوشت، وی یادآورشد: زمانی که توانستیم آن‌قدر روی این ظرفیت‌هایمان کار کنیم که جذب گردشگران بالایی برای آن‌ها داشته باشیم، آن وقت می‌توان به اجرا برخی پروژه‌های گردشگری دیگر حتی «سافاری پارک» فکر کرد.