درختان خورشیدی که بازار سنتی چین را نمایش می‌دهند

سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۴ | کد مطلب: ۳۶۸۲۹
درختان خورشیدی که بازار سنتی چین را نمایش می‌دهند
بازار درختان خورشیدی برداشتی معاصر از بازار سنتی چینی است که برای منطقه مینهانگ شانگهای برنامه‌ریزی شده و در عین حال تجربه متفاوتی از فناوری‌های نوین حوزه انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر را به نمایش می‌گذارد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این پروژه که از سوی گروه معماری Koichi Takada طراحی شده، شامل توسعه 32 درخت مصنوعی است که به شکل سایبان‌های خورشیدی شکل می‌گیرند و می‌توانند فعالیت‌ها و غرفه‌های مختلف این بازار سنتی را تحت پوشش قرار دهند.

این پروژه زیست‌دوستی، ضمن تلاش برای ایجاد یک فضای مشترک اجتماعی-فرهنگی، محلی برای برگزاری جشن‌های سنتی را نیز فراهم می‌آورد تا مخاطبان بتوانند ارتباط بهتری با آن برقرار سازند. همچنین این بازار درختان با استفاده از فناوری‌های سبز مانند انرژی خورشیدی و خنک‌کننده غیرفعال، به منظور توسعه شیوه‌ای پایدارتر برای زندگی در شهر، شکل گرفته و آماده می‌شوند.

استفاده از انواع پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی با هدف جذب انرژی خورشید و باد بر روی سقف این درختان نصب می‌شوند تا با تولید انرژی‌های تجدیدپذیر بتوانند گرما، برق و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی بازار را تامین کنند.

کوئیچی تاکادا از معماران این پروژه سبز در این‌باره توضیح می‌دهد: ما درنظر داریم ساختمان‌های منطقه را انسانی کنیم، برای مردم جذاب‌تر باشیم و به بازسازی جوامع و محلات آن‌ها کمک کنیم. ما تصمیم داریم معماری را در کنار توسعه هویت فرهنگی، به گونه‌ای نمایش دهیم تا مردم با پیاده‌روی در فضاها و استفاده کردن از خدمات و امکانات مربوطه به خوبی با آن ارتباط برقرار کرده و به درک واقعی این هویت معماری، فرهنگی و تکنولوژی همزمان دست پیدا کنند.این پروژه در فضایی به مساحت 3 هزار و 450 متر مربع به اجرا درمی‌آید که از پوشش درختان در جنگل‌های شانگهای چین الهام گرفته شده و این فضای سبز را در شهر پیاده‌سازی می‌کند. این فضا همچون یک راهروی بلند و طویل که با انبوهی از سایبان‌های درختی سبز پوشانده شده، طراحی می‌شود که غرفه‌های مختلفی برای بازار در آن درنظر گرفته شده است. این سایبان‌ها به نوعی طراحی می‌شوند که نور و هوا را به فضاهای سرپوشیده نفوذ دهند و فضا را به طور طبیعی و دلپذیری خنک کنند.