کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

گشایش نخستین پل فولادی چاپ سه‌بعدی جهان در آمستردام

14 شهريور 1400 ساعت 10:53 | کد مطلب:36785

برای معماران، مهندسان و دیگر طراحان، چاپ سه‌بعدی فرصتی را برای ایجاد ساختارهای نوآورانه فراهم می‌کند؛ یکی از این پروژه‌ها نخستین پل جهان از فولاد ضد زنگ چاپ سه‌بعدی است که به‌تازگی بر روی کانالی در منطقه چراغ قرمز شهر آمستردام هلند باز شده است.


اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: پل جدید MX3D توسط آزمایشگاهJoris Laarman، استارتاپی که توسط Laarman و Arup تاسیس شده، طراحی شده است. این ساختار پویا که در ابتدا در سال 2015 میلادی پیشنهاد شد، نیاز به سال‌ها برنامه‌ریزی، شش ماه ساخت و تقریبا 4.9 تن فولاد ضد زنگ داشت.

این پل چشم‌نواز هنگامی جذاب‌تر می‌شود که بازدیدکنندگان بدانند این پل توسط بازوهای رباتیک مجهز به جوش میله‌های فولادی ضد زنگ مونتاژ شده است. علاوه بر اثبات زیبایی بالقوه پل‌ها و معماری چاپ سه‌بعدی، طراحی گروه مزایای بهره‌وری مصالح را نیز نشان می‌دهد. با استفاده از مواد کمتر، ساختارهای آینده با استفاده از یک سیستم مشابه ممکن است سبک‌تر و سازگارتر با محیط‌زیست باشند.

پل MX3D نخستین پل در نوع خود است، اما ممکن است اطلاعات ارزشمندی را برای سازه‌های چاپ سه‌بعدی در آینده ارائه دهد. لارمن، مالک شرکت طراحی پل و بنیانگذار MX3D می‌گوید: «تکامل، یک فرآیند واقعا فوق‌العاده است که ما سعی می‌کنیم در کار خود از آن استفاده کنیم. با استفاده از فناوری نوظهور برای توسعه اشیا و یک زبان بصری از آینده که همگان از آن آگاه هستند، ما قصد داریم در این فرآیند تکاملی جهش‌های کوچکی انجام دهیم.»

گام بعدی برای پل MX3D نظارت بر عملکرد آن است؛ حسگرهای کنار پل که توسط موسسه آلن تورینگ و Arup طراحی شده است، به تیم اجازه می‌دهد تا بفهمد که پل چگونه شرایط آب و هوایی، خوردگی و استفاده عمومی از خود را کنترل می‌کند.
 
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/report/36785/گشایش-نخستین-پل-فولادی-چاپ-سه-بعدی-جهان-آمستردام

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com