کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ساخت گنبدهایی که به زندگی جان می‌دهند

10 شهريور 1400 ساعت 10:18 | کد مطلب:36717

باغ گیاه‌شناسی گنبدی شکلِ تایوان که به تازگی در محل معدن زغال سنگ سابق در منطقه جینیوان در تیائوان چین افتتاح شده؛ با سبک معماری و ساختار داخلی خود جانی دوباره به زندگی داده و طبیعت را میهمان شهری صنعتی و خشک کرده است.


اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این پروژه که توسط معماران Delugan Meissl طراحی شده است، موزه، باغ گیاه‌‌شناسی و چشم‌انداز طبیعت‌گرایانه‌ای را در یکدیگر تلفیق کرده که توانسته این زیبایی را منسجم را دوچندان پیش چشم مخاطبان آورد.

در این پروژه، سه گنبد در امتداد یک دریاچه مصنوعی وسیع قرار گرفته‌اند و نقش گلخانه‌هایی را ایفا می‌کنند که مملو از زندگی گیاهی پر جنب و جوش با آب و هواهای مختلف است تا از این طریق بتواند جانی دوباره به محیط داده و زندگی سرشار از طبیعت و حس آرامش خیال را به مخاطبان خود ارائه دهد.

گروه معماری و طراحی این پروژه اینگونه توضیح می‌دهد: « مفهوم معماری بر اساس طرح چشم‌اندازِ موجود است و چشم‌انداز طبیعی باعث می‌شود تا معماری، استراتژی‌های تکنولوژیکی و زیست‌محیطی با یکدیگر تعادل‌سازی شوند. طراحان با افزودن تپه‌های جدید، آبشارها و دیگر ویژگی‌های طبیعی که با مداخله معماری ارتباط دارن ، چشم‌انداز موجود را به همین زیبایی و سادگی تجسم کردند.»

یک ساختمان شامل موزه طبیعت، موزه بونسای، کتابخانه تحقیقاتی، رستوران و موارد دیگر است. از همه بهتر، این ساختمان در بخش ورودی دارای یک تراس عظیم است که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد از تمام ویژگی‌های پارک از بالا بهره‌مند شوند. این شاخصه به آن‌ها نمایی کامل از برجستگی واقعی این مجموعه سه گنبدی ارائه می‌دهد.

هر یک از سه گنبد دارای آب و هواهای منحصر به فردی هستند و سرشار از زندگی گیاهی مناسب ازجمله باغ گرمسیری، باغ بیابانی و باغ آبزی می‌باشند. به طور مناسب، باغ آبزی در واقع بر روی دریاچه قرار گرفته است و هر یک از سه گوی از طریق مسیرهای پیاده‌روی پیچ در پیچ، به یکدیگر متصل می‌شوند.

اگرچه آن‌ها دارای مناطق منحصر به‌فرد هستند، اما پس‌زمینه معماری برای هر باغ سازگار است؛ تیرهای چوبی چند لایه با یکدیگر تلاقی می‌کنند تا ساختار گنبدها را ایجاد کنند. بسته به نیاز گیاهان، فاصله اعضای سازه‌ای حتی برای ایجاد شرایط نور مناسب‌تر نیز متفاوت است. این گنبدها با شیشه دو خمیده با پنجره‌های قابل‌کار تکمیل شده‌اند.

آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/report/36717/ساخت-گنبدهایی-زندگی-جان-می-دهند

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com