کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کابوس قارچ سیاه به کرونا اضافه شد؛ قارچ سیاه چیست؟

2 شهريور 1400 ساعت 10:12 | کد مطلب:36547

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا از مواردی از ابتلا به عفونت قارچ ‌سیاه در تهران خبر داد. قارچ سیاه نوعی بیماری تهاجمی نادر است که هم‌زمان با شیوع سویه دلتای ویروس کرونا در برخی نقاط جهان گزارش شده است.


مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا،با اعلام این خبر گفت: این بیماری به صورت رسمی اعلام نشده اما موارد تکی بوده که بیماران کرونا به دلیل مصرف کورتون و دگزامتازون به عفونت قارچی مبتلا شدند بیمارستان لقمان تهران بستری و با درمان مرخص شدند.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: عفونت قارچی عوارض خاصی ندارد اما اگر عفونت قارچی مهاجم فراگیر شود منجر به مرگ و میر خواهد شد مانند هند که موارد ابتلا به کرونا افزایش شدیدی داشته و با تجویز بی‌حساب کورتون و دگزامتازون عفونت قارچی به وجود آمده است.

محمدرضا صالحی هم در یک برنامه تلویزیونی از ابتلای برخی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ به قارچ سیاه در بیمارستان امام خمینی خبر داد و با تاکید بر اینکه این بیماران به  آمفوتریسین بی نیاز فوری دارند، گفت: «این دارو در آسیا کمیاب شده است. امیدواریم مسئولان کمک کنند تا شرمنده بیماران نشویم.»

به گفته صالحی، در حال حاضر به دلیل نبود این دارو بیماران مبتلا به این عفونت یا فوت می‎‌کنند یا بینایی خود را از دست می‎‌دهند.

خبر ابتلای بیماران مبتلا به کرونا به قارچ سیاه در تهران در حالی منتشر شده است که پیش‌تر بهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، نیز از شیوع این بیماری در اصفهان خبر داده بود. این پزشک متخصص در گفت‌وگو با خبرگزاری ایمنا، درباره شیوع قارچ سیاه در میان کودکان اصفهانی نیز هشدار داده و گفته بود که پزشکان مجبور شدند قسمت‌هایی از گونه و چشم یک کودک هشت ساله را تخلیه کنند تا بتوانند جانش را حفظ کنند.

کلیدری تنها راه پیشگیری از ابتلا به قارچ سیاه را در پیشگیری از کرونا و واکسیناسیون عمومی عنوان کرد؛ چرا که به گفته او، هرچقدر افراد بیشتری به ویروس کرونا مبتلا شوند، به همان میزان احتمال ابتلای افراد به قارچ‌های فرصت‌طلب مانند قارچ سیاه نیز بیشتر خواهد شد.


قارچ سیاه چیست؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای عفونی آمریکا (CDC) می‌گوید قارچ سیاه در کپک و مواد آلی پوسیده در خاک وجود دارد و از طریق استنشاق یا بریدگی و زخم‌های پوستی وارد بدن انسان می‌شود و روی سینوس‌ها تاثیر می‌گذارد.

یک علت ابتلای بیماران یا بهبودیافتگان کرونا می‌تواند این باشد که قارچ از طریق مرطوب ‌کننده‌ها و یا دستگاه‌های اکسیژن حاوی آب آلوده به بیماران منتقل شده باشد.
عفونت اما از طریق فرد به فرد قابل سرایت نیست. علت نام‌گذاری نیز آن است که لکه سیاهی بینی بیماران را فرا می‌گیرد.

دامنه خطر چقدر است؟

عفونت قارچی بسیار تهاجمی است و باید به سرعت مداوا شود. مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای عفونی آمریکا، نرخ مرگ و میر ابتلا به این عفونت را ۵۴درصد اعلام کرده که رقمی هشدار دهنده است.

پزشکان باید بافت‌های مرده ناشی از عفونت را به سرعت از بدن بیمار جدا کنند. در برخی موارد لازم است بخشی از صورت بیمار برداشته شود تا قارچ به مغز نفوذ نکند. گاه عفونت در حدی پیش‌روی می‌کند که پزشکان ناچار می‌شوند چشم‌های بیمار را تخلیه کنند.

مبتلایان در صورت عدم مداوا ظرف چند روز جان می‌سپارند. 

به طور معمول، سیستم ایمنی بدن افراد، عفونت قارچی را دفع می‌کند اما کسانی که به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای، دیابت، سرطان یا پیوند عضو، بدن ضعیفی دارند، بیشتر در معرض این بیماری هستند و در صورت ابتلا نیز خطر جانی آنها را تهدید می‌کند.

چرا بیماران کرونا در معرض خطرند؟

قارچ سیاه، نزد افراد مبتلا به کرونا پدیده‌ای به نام "طوفان سیتوکین" را ایجاد می‌کند. در این وضعیت، سیستم ایمنی بیمار بیش از حد واکنش نشان می‌دهد و سلول‌های دفاعی عملا به ارگان‌ها حمله می‌کنند.

برخی پزشکان معتقدند که تجویز زیاد استروئیدها (کورتیزون) به بیماران کرونا و عمومیت این روش مداوا، خود می‌تواند یک عامل خطر باشد.

راه‌های درمان کدامند؟

"آمفوتریسین‌ ب" داروی بسیار موثر در مداوای قارچ سیاه، در هند کمیاب است. دولت هند و صنعت داروسازی این کشور در تلاشند میزان تولید Amphotericin B را افزایش دهند.

این دارو باید به مدت دو ماه تزریق وریدی شود و هر تزریق ۳۵۰۰ روپیه (۴۸دلار) هزینه دارد.

 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/report/36547/کابوس-قارچ-سیاه-کرونا-اضافه-چیست

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com