کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

آیا رضوانی فر اخلال‌گر در نظام توزیع است؟!

1 شهريور 1400 ساعت 23:27 | کد مطلب:36538

محمد رضوانی‌فر یکی از رازآلودترین مدیران اقتصادی کشور محسوب می‌شود، همکاران سابقش در شستا وی را در پاک کردن آثار، خطوط ارتباطی و سرنخ‌ها، یک استاد به تمام معنا معرفی می‌کنند!


اسکان نیوز:  رضوانی‌فر با توجه به ارتباطات گسترده اش با احزاب و گروه‌ها سیاسی و فشار آن‌ها به وزیر کار، توانست در راس، بزرگترین هلدینگ اقتصادی کشور شستا قرار گیرد.

 هر چند خود وی به رسم همه مدیران برکنار شده دولتی،  فساد ستیزی و عدم تمکین در برابر دستورات غیرقانونی را دلیل برکناری خود عنوان کرد، اما پرونده‌های بسیار هولناکی مانند اورهال غیر ضروری کارخانه تولید سرم و اخلال در نظام توزیع کشور، در روزهای اخیر علیه او مطرح شده است.

لیست اتهامات علیه رضوانی‌فر چنان گسترده است، که برخی منتقدان عدم محاکمه و یا حداقل احضار وی را به نفوذ گسترده وی مرتبط می‌دانند.

فارغ از این‌که این گذاره تا چه حد صحت دارد، باید دید که جانشینان رضوانی فر و شریعتمداری در وزارت کار و شستا پس از دسترسی به مدارک و اسناد بر سر دوراهی سکوت و مماشات یا اعلام عمومی و محاکمه رضوانی فر کدام را برخواهند گزید.

 

رموز ترقی آقای مدیر


 ناظران حوزه تامین اجتماعی علت رشد خیره‌کننده محمد رضوانی‌فر در دم و دستگاه دولت تدبیر وامید و در میان جمع مدیران تکنوکرات را، توانایی خیره‌کننده او در لابی‌گری و تامین منافع همه حلقه‌های قدرت و نفوذ، عنوان می‌کنند.

وی با آن‌که متولد 56 است، به سرعت پله‌های رشد را طی کرد. مردی که روزی در آموزش و پرورش حق الآموزش دریافت می‌کرد، پس از شرکت  در جلسات سیاسی و رفت و آمد با اهالی سیاست، توانست با توجه به هوش بالایی که دارد، رموز ترقی را بیاموزد.

رضوانی‌فر در ابتدا مدتی در آموزش و پرورش حضور داشت، سپس به سازمان اسناد رفت، مدتی در فروشگاه شهروند فعال بود و پس از مطرح شدن برخی حاشیه ها در آنجا، از طریق دوستانش به حوزه غیرمرتبط دارویی رفت و در آنجا ماندگار شد.

 بازرگانی و پخش البرز، البرز فارمد، داروسازی زاگرس فارمد پارس، بازرگانی اسرار تجارت صالحین، ارزش آفرین سرمد و ایده ارتباط سام، برخی شرکت‌های دولتی و خصوصی هستند که یا برای تجارت شخصی با کمک دوستانش راه‌اندازی کرد و یا از طریق لابی توانست به عضویت هیات مدیره این شرکت‌ها درآید.

یکی از اولین اتهامات مطرح شده علیه رضوانی مساله دریافت ارز دولتی 4200 تومانی در این شرکت‌ها و عدم واردات و تخلفات ارزی بارز بود. اتهامی که چندان پیگیری نشد.

پس از انتصاب وی توسط دوستان در مجموعه شرکت‌های شستا نام  وی برای دومین تخلفش پس از انتشار لیست مدیران شستا مطرح شد.

به دلیل عضویت هم‌زمانش در هیئت‌مدیره هلدینگ دارویی تأمین و هلدینگ دارویی برکت این سئوال ایجاد شد که چگونه یک نفر در هیات‌مدیره دو هلدینگ بسیار بزرگ و مهم که در عمل رقیب یکدیگر محسوب می‌شوند، عضویت دارد.ایجاد بحران ملی و بازی با سرمایه مردم


پس از آن یک سلسله اتهامات جدی از جمله ایجاد رقابت صوری برای بازی با قیمت داروها در بازار و اخلال در بازار سرمایه از طریق تراست و دامپینگ مطرح شد.

مدیریت سهام شرکت‌های زیر مجموعه با فشار بر مدیران عامل زیر دست برای خرید چند صد میلیاردی سهام مد نظر وی و خریدوفروش سهم  آن‌ها  که بوضوح در شرکت شیمی بافت نمونه انرا دیدیم از جمله موارد فساد بورسی است.

این اتهامات نیز مانند موارد قبلی به دلیل ارتباط گسترده رضوانی فر با رسانه‌ها و تامین مالی آن‌ها، مسکوت ماند و برعکس، هر روز در یک رسانه معتبر کشور، رپرتاژ آگهی‌های در تمجید از سبک مدیریت وی منتشر می‌شد.  موضوعی که تا کنون نیز ادامه دارد و در کمال تعجب رسانه‌های چپ و راست هر دو در تمجید از وی گوی سبقت را از هم می‌ربایند.
 
بخشی از سودسازی رضوانی‌فر از طریق بازی با سرمایه فعالان خرد بازار صورت گرفته است. بر اساس برآوردها ۴۰ درصد مردم کشور از فعالیت در بازار سرمایه متضرر شده‌اند.

در یک گزارش درون سازمانی در وزارت کار، اذعان شده است که « مبلغ 85.5  هزار میلیارد تومان منابع فعالین خُرد و کلان بازار سرمایه از طریق شستا و شرکت‌های تابعه سوخت شده است» همین مورد به تنهایی کافی است تا محمد رضوانی‌فر را به عنوان یکی از عاملان اصلی بحران بورس و ایجاد یکی از بزرگترین چالش‌های امنیتی اجتماعی کشور، بازداشت شود. این پرسش اساسی مطرح است که او تا کجا در ایجاد بحران و ایجاد حباب و سپس شکست شاخص در بورس دست داشت و انگیزه وی از این اقدام چه بود.
 

چاه نفتی به نام کرونا


فعالان حوزه دارویی، محمد رضوانی‌فر را یکی از اصلی‌ترین عامل‌های فشار بر وزارت بهداشت برای عدم واردات واکسن کرونا می‌شمارند، رضوانی فر توانست از طریق کسب مجوز خارج از روال‌های قانونی برای شرکت‌های خصوصی و دولتی تابع خود بازار گسترده دارویی ایجاد کند. فاویپیراویر و رمدسیویر دو قلم دارویی است که سود کلانی نصیب وی، اقمارش و مافیای دارو و شرکتهای قدیمی این حوزه کرد. شرکتهایی که او یا عضو هیئت مدیره آنها بوده یا از جمله دوستان نزدیک وی محسوب می‌شوند.

با این همه شاید یکی از عیان‌ترین مواردهای تخلف رضوانی‌فر، ایجاد بحران ملی سرم بود. با توجه به نیاز شدید بیماران کرونایی به سرم، رضوانی‌فر در پی فرصتی بود تا از این ناحیه کسب درآمد کند، علی‌رغم آن‌که کارشناسان در بازدید از کارخانه قاضی طباطبایی تبریز، عنوان کردند که این کارخانه می تواند به کار خود ادامه دهد و در این موقعیت حساس نیازی به تعطیل کردن آن نیست، رضوانی فر به بهانه نیاز این کارخانه سرم ساز کشور به تعمیرات اساسی آن را تعطیل کرد. با توجه به دستور اکید شریعتمداری برای فعال شدن مجدد کارخانه این دستور اجرایی نشد.

همین موضوع باعث کمبود شدید سرم و اعتراض گسترده خانواده‌های بیماران کرونایی شد. در کمال تعجب در مدتی کوتاهی پس از تعطیلی کارخانه درخواست رضوانی فر برای واردات سرم بر روی میز مدیران هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو قرار گرفت.

با توجه به اطلاع آن‌ها از اقدام رضوانی‌فر در تعطیلی کارخانه قاضی طباطبایی تبریز، این موضوع همان موقع توسط کارمندان این دو نهاد به رسانه‌ها درز داده شد، با این همه با توجه به ارتباط گسترده محمد رضوانی فر با رسانه‌ها و تامین مالی آن‌ها از سوی شرکت‌های تابعه شستا هیچ کدام حاضر نشدند، موضوعی چنین حساسی را که قطعاً می توانست به بازداشت رضوانی فر منتهی شود را کار کنند.

وی در اوج شیوع کرونا و گرفتاری مردم در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها،کارخانه سرم‌سازی را تعطیل کرد تا موجودی انبارهای شستا را به صد برابر قیمت در بازار آزاد بفروشد.

این درحالی است که ارز ناشی از صادرات کالاهای ۵۰۰ شرکت بزرگ شستا به خارج از کشور را در یک ارتباط غیر منطقی نگه داشت و بواسطه دلالان آن رابه متقاضیان داخلی به قیمت آزاد فروخت و نتیجه آنرا نیز موفقیت خود اعلام کرد تا در سایه نارضایتی عمومی و بدبینی جامعه به دولت و حاکمیت چهره ای به ظاهر موفق از خودش عرضه کند.

بدین سان او و حامیانش در کنار عناصر مخالف نظام که با هدف ایجاد نارضایتی فعالیت می کنند؛ ایفای نقش نمودند.

در واقع  صورت سود عملیاتی اعلام شده شستا بر اساس افزایش و بهبود تولید در کارخانه‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه اتفاق نیفتاده است بلکه تنها درسایه افزایش قیمت ارز و عدم ارائه ارز صادراتی به دولت و گرانفروشی کالاهای تولیدی شستا و اقداماتی شبیه به آن و دست درجیب مردم کردن از طریق بورس رقم خورد.


 
ایجاد اخلال در نظام توزیع از طریق استارت بحران سیمان


 صنعت ساختمان موتور پیشران اقتصاد کشور است و هر گونه تلاطمی در این بخش مانند سونامی دامن دیگر بخش‌ها را می‌گیرد. شاید به  همین خاطر، بلافاصله پس از افزایش شدید قیمت سیمان، کالاهای غیرمرتبط در دیگر بخش‌ها نیز به این بهانه گران شدند.
شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین با نام سیتا در بورس کشور، شناخته می‌شود. این هلدینگ به تنهایی 30 درصد از کل سیمان کشور را تولید می‌کند.

وی از طریق ایجاد وقفه‌های مکرر در تولید و پیشنهاد تعطیلی صنعت سیمان به دوستانش در دولت به بهانه مصرف برق، توانست فرصتی طلایی برای مافیای سیمان ایجاد کند.

همین موضوع باعث شد تا قیمت سیمان در عرض تنها چند روز از هر پاکت 20 هزار تومان به بیش از 100 هزار تومان افزایش یابد. آثار عرضی این اقدام قابل تصور نیست و پر شدن جیب مافیا، به بهای خرد شدن استخوان اقشار کم درآمد زیر باز اجاره بیشتر و افزایش قیمت تقریباً همه کالاهی اساسی تمام شد.

مساله‌ای که خود به تنهای می‌تواند اساس تشکیل پرونده برای یک دادستان پیگیر و درخواست حکم  مفسد فی الارض از طریق ایجاد اخلال جدی در نظام اقتصادی کشور را تشکیل دهد.

 

بازی با حقوق بازنشستگان


 شستا در اساس متعلق به بازنشستگان کشور است. هر ریال از دارایی این سازمان به آن‌ها و خانواده‌های میلیون‌ها بازنشسته کشور تعلق دارد. موضوعی که ظاهراً مدیرعامل شستا که اطرافیانش وی را به داشتن روحیه متکبرانه می شناسند، چندان قبول نداشت.

پس از بروز برخی مشکلات در پرداخت حقوق بازنشستگان کشور با توجه به رکود تورمی شدید در کشور، مقامات صندوق بازنشستگی کشور از شستا به عنوان بال سرمایه‌گذاری این صندوق و تامین اجتماعی خواستند که برای پرداخت حقوق آن‌ها کمک کند.

رضوانی‌فر به شکل عجیبی از این اقدام سرباز زد و موجب تشکیل تجمعات اعتراضی گسترده ای توسط بازنشستگان در کشور و ایجاد هزینه امنیتی برای نظام شد.

هر چند وی  دلیل این مسئله را پایبندی به قوانین بازار سرمایه عنوان کرد، اما ناظران و منتقدان حوزه تامین اجتماعی و بازنشستگی کشور، عمل  وی را مبهوت کننده ارزیابی کردند.

زیرا شستا در اساس متعلق به سازمان تامین اجتماعی است و وظیفه اش تامین منابع برای این سازمان است و دلیلی نداشت که مدیرعاملش تا این حد در عدم پرداخت حقوق بازنشستگان اصرار ورزد.

همان موقع برخی از جمله تشکل بسیج سازمان، رضوانی‌فر را عامل نفوذ و ایجاد کننده التهابات امنیتی در کشور معرفی کرد. موضوعی که به دلیل داغ بودن کوره انتخابات در کشور، چندان پیگیری نشد.

لیست اتهامات رضوانی فر بسیار طولانی است، پرونده 5 هزار میلیاردی پتروشیمی جم از این جمله است.

جالب آن‌که با وجود آنکه خود وی به عنوان رئیس شستا یکی از متهمان پرونده ایران سازه است، اما در کمال زیرکی پس از لو رفتن موضوع در جایگاه مدعی قرار گرفت و حتی شکایتی را در مراجع نظارتی مطرح ساخت!

مساله محمد رضوانی‌فر بسیار پیچیده و چند بعدی است، واکاوی پرونده‌های او  در ساحت رسانه چندان مقدور نیست و تنها مراجع حرف‌های ذی‌صلاح می‌توانند آن را در یک بستر آرام بررسی کنند.

احضار، بازخواست و احتمالاً بازداشت محمد رضوانی‌فر، می‌تواند اعتماد   میلیون‌ها بازنشسته و ده‌ها میلیون نفری را که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند را بازسازی کند و آن‌ها را به اقدامات مثبت قوه قضاییه امیدوار تر نمایید. این اقدام همچنین شروع خوبی برای دولت سیزدهم در برخورد با  دانه درشت‌های اخلال در نظام اقتصادی است و نشانگر عدم تفاوت میان مدیران پرنفوذ دولتی و فعالان بخش خصوصی در برخورد با فساد است. زیرا برخی منتقدان همواره این مساله را مطرح می کنند که چرا تعداد فعالان خصوصی محکوم شده به دلیل ایجاد اخلال در نظام اقتصادی و فساد بیشتر از مدیران دولتی است، در حالی که باید برعکس باشد.

نفت ما نوشت، ارتباط وی با مافیای دارو و سیمان و همچنین تلاشش برای ارتقای شغلی نیازمند مطرح ساختن پرسش‌های جدی در اتاق بازجویی است. باید منتظر ماند و دید.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/report/36538/آیا-رضوانی-فر-اخلال-گر-نظام-توزیع

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com