جنجال ساخت "حساب کاربری جعلی" توسط نرم‌‌افزار روبیکا و اعتراض کاربران

دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۶ | کد مطلب: ۳۶۴۶۷
جنجال ساخت "حساب کاربری جعلی" توسط نرم‌‌افزار روبیکا و اعتراض کاربران
روبیکا متهم است که اطلاعات کاربران ایرانی اینستاگرام را به سرقت برده و برای آن‌ها حساب کاربری ساخته است.
برخی کاربران می‌گویند نرم‌افزار روبیکا بدون اطلاع برای آن‌ها حساب کاربری روبینو، مشابه ایرانی اپلیکیشن اینستاگرام، ساخته است. به گفته این کاربران اطلاعات و محتوای حساب آنها از اینستاگرام کپی شده است. 

به گفته برخی کاربران، اپلیکیشن روبیکا برای آنها در سرویس روبینو نه تنها حساب کاربری ایجاد کرده که بیوگرافی و محتوای حساب آنها را از اینستاگرام به این نرم‌افزار منتقل کرده است. سرویس روبینو نسخه ایرانی اینستاگرام محسوب می‌شود.

روزنامه تجارت نیوز نیز در گزارشی با اشاره  به اینکه هنگام نصب اپلیکیشن روبیکا‌، به صورت خودکار برای کاربران یک حساب روبینو ساخته می‌شود تایید کرد که بدون اجازه افراد پست‌ها و مطالب‌شان را از اینستاگرام به روبینو منتقل شده است. 

بر اساس این گزارش این اتفاق برای "چهر‌ه‌های فوتبالی، بلاگرها و افرادی که به هر دلیل در اینستاگرام دنبال کننده بالایی دارند رخ داده است".

با این حال برخی کاربران می‌گویند که حتی برای افراد کمتر شناخته شده نیز حساب کاربری ایجاد شده است.

روبیکا در توییتر در پاسخ به یکی از کاربران معترض مدعی شد این حساب‌های کاربری احتمالا توسط افراد دیگری ساخته شده‌اند: «با توجه به اینکه حساب کاربری شما در اینستاگرام ظاهراً پابلیک هست، این اقدام ممکنه توسط هر فردی صورت بگیره و در خود اینستاگرام هم بعضا شاهد چنین مواردی هستیم.»

روبیکا در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: «سلب شناسه کاربری بدون کسب اجازه از مالک کانال یا صفحه امکان پذیر نیست و از صاحب‌نظران حوزه راهکاری برای حل بهبود فرآیند ثبت کانال و صفحات خواسته است تا با همفکری این مشکل حل شود.»

کاربران برای اطلاع از اینکه آیا در اپلیکیشن برای آن‌ها حسابی باز شده است یا نه مجبور به دانلود و ثبت‌نام در روبیکا هستند. به گفته کارشناسان فضای مجازی این موضوع تعداد دفعات دانلود این نرم‌افزار را افزایش خواهد داد و موفقیت غیر واقعی دیگری را نصیب سازندگان آن خواهد کرد.

در همین حال برخی از کاربران در واکنش به این اتفاق از اپلیکیشن روبیکا به گوگل‌پلی شکایت کرده‌اند و خواستار حذف این نرم‌افزار شده‌اند.

امیر رشیدی، کارشناس امنیت سایبری این پاسخ را "غیر مسئولانه" خواند و نوشت: «شما باید همین امروز با ارسال ایمیل یا پیام به تمام کسانی که مشکوک به جعل هویت هستند، موضوع را به آنها اعلام کنید و در گزارشی شفاف توضیح دهید چرا و چطور این اتفاق رخ داده. این مسئولیت شما است نه دیگران.»