کشف موزاییک باستانی ارابه‌ای که به قرن 4 میلادی برمی‌گردد

شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۵ | کد مطلب: ۳۶۲۱۰
کشف موزاییک باستانی ارابه‌ای که به قرن 4 میلادی برمی‌گردد
باستان‌شناسان اداره آثار باستانی قبرس اخیرا موزاییکی نادر کشف کرده‌اند که قدمت آن به قرن 4 میلادی باز می‌گردد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این قطعه که بسیار آراسته بوده و به‌خوبی حفظ شده، سازه‌ای خارق‌العاده به طول 36 فوت و عرض 13 فوت است و صحنه‌ای رنگارنگ از چهار ارابه اسب‌کشیده که در یک هیپدورم رومی در حال مسابقه هستند را به نمایش در آورده است.

این حفاری توسط Fryni Hadjichristofi، در محل Piadhia در Akaki، حدود 18 مایلی پایتخت قبرس، نیکوزیا، انجام شد. در واقع این اثر، از صدها کف موزاییک باستانی کشف‌شده در سراسر جهان، فقط حدود هفت مسابقه ارابه مشابه در هیپودروم را نشان می‌دهد. این قطعه خاص بی‌نظیر است، زیرا همان مرد را در چهار ارابه مختلف به تصویر می‌کشد تا مرور زمان را در طول مسابقه نشان دهد.روشنگری موزاییکی از آن جهت مهم است که اطلاعات جدیدی را درباره زندگی قبرس باستان نشان می‌دهد، زیرا هنوز اطلاعات کمی از آن دوره‌ها در دست است. قدیمی‌ترین دهکده‌ای که در قبرس یافت شده مربوط به هزاره 10 قبل از میلاد است، به این معنی که هنوز تاریخ زیادی وجود دارد که کشف نشده است.

باستان‌شناسان و مورخان می‌دانند که قبرس در دوران باستان، جزیره‌ای ثروتمند بوده و مس، چوب و سفال تولید می‌کرده است. از آنجا که هیپودروم باستانی مکانی بود که امپراتور روم قدرت خود را به مردم ارائه می‌داد و هم‌اکنون باستان‌شناسان گمان می‌کنند که این قطعه موزاییکی ممکن است بخشی از ویلایی باشد که متعلق به یک نجیب‌زاده ثروتمند در آن دوره بوده است.