T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?>T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> ابهام قانون؛ سکوت وزارت اطلاعات/ چرا کار اداره تهران به سرپرست کشید؟ - اسکان نيوز
اسکان نیوز گزارش می دهد

ابهام قانون؛ سکوت وزارت اطلاعات/ چرا کار اداره تهران به سرپرست کشید؟

يکشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۲ | کد مطلب: ۳۶۰۹
ابهام قانون؛ سکوت وزارت اطلاعات/ چرا کار اداره تهران به سرپرست کشید؟
به گزارش خبرنگار شهری اسکان نيوز؛ دوره جدید مدیریت شهری در حالی آغاز شد که هیچ شخصی تصور نمی کرد با آن شور و شوق و جلسه های مکرری که اعضای شورای پنجم پیش از آغاز به کار شورای شهر برقرار کرده بودند، با این سوال مواجه شود که آیا تهران شهردار دارد یا خیر؟
حسن رسولی از اعضا منتخب شورای پنجم صبح امروز در صحن علنی در ابراز مخالفت در خصوص انتخاب سرپرست برای شهرداری تهران عنوان کرد: 14 روز پیش مدارک محمد علی نجفی را به وزارت کشور ارسال کردیم. این در حالیست که علی اعطاء نیز در نشست خبری خود عنوان کرد: برداشت اعضای شورای شهر مبنی بر این بوده که حکم نجفی به سرعت زده می‌شود و لذا به تعیین سرپرست شهرداری نیازی دیده نمی‌شود به گونه ای که ما تصور می کردیم تا روز چهار شنبه یک شهریور حکم محمد علی نجفی از سوی وزیر کشور ابلاغ می شود.
صحبت موافقان شورای شهر برای انتخاب سرپرست برای شهرداری تهران بر محور نیاز تهران به عنوان شهری که آبستن حوادث است به سرپرست بود. به این معنی که تهران در حالی که روز گذشته خود را با دو آتش سوزی در خیابان فدائیان اسلام و پارکینگ پروانه – نزدیکی ساختمان پلاسکو- پشت سر گذاشته است، نمی تواند حتی ساعتی بدون شهردار باشد. مخالفان نیز بر این نکته تاکید داشتند که محمد علی نجفی شخصی شناخته شده است و وزیر کشور باید با حضوری که مردم در پای صندوق های رای داشته اند، باید به رای و خواست مردم برای تایید هر چه سریع تر او به عنوان شهردار تهران اقدام کند. ضمن این که از 14 روز قبل مدارک نجفی به عنوان شهردار تهران به وزارت کشور ارسال شده و هیچ یک تصور نمی کردند روز اول دوره جدید مدیریت شهری پایتخت بدون شهردار باشد. 
اما در این میان نکته دیگری ذیل تبصره ماده 73 قانون انتخاب شهردار مطرح شده و افرادی همانند بهاره آروین عنوان کردند: اصراری که بر اجرای قانون داریم و می گوییم بر اساس قانون شهر نباید یک ساعت هم بدون شهردار باشد مانع رفع ابهام قانونی در این بخش از قانون می شود. در این ماده قانونی ذکر شده است تا زمانی که شهردار انتخاب شود باید شهردار قبلی یا یکی از کارکنان رسمی شهرداری تهران باید به عنوان سرپرست شهرداری معرفی شوند. ما این انتخاب را انجام داده ایم اما قانون در مورد دوره زمانی ای که باید مراحل قانونی تایید مدارک شهردار و ابلاغ حکم وی انجام شود، سکوت کرده است.
اما چرا با وجود این که دو هفته پیش مدارک نجفی به وزارت کشور ارسال شده است او اولین روز کاری خود را در دفتر کارش خارج از بهشت سپری کرد و امروز تهران با سرپرست یعنی مصطفی سلیمی از شهرداران سابق سه منطقه در تهران اداره می شود؟
طبق آنچه محسن هاشمی امروز در جمع خبرنگاران عنوان کرده است پیگیری برای ابلاغ حکم نجفی به وزارت کشور ختم نمی شود و بدین منظور رایزنی هایی با وزارت اطلاعات نیز در جریان است. 
این در حالیست که بر اساس قانون اگر بعد  از 18 روز بعد از ارسال مدارک شهردار منتخب به وزارت کشور، جوابی از سوی وزارت اطلاعات در مورد وی صادر نشود، وزیر کشور خود به خود اقدام به انتصاب شهردار می کند. 
بر این اساس این نکته که چرا با وجود این که شهردار تهران پیش از برگزاری اولین جلسه علنی شورای پنجم و انتخاب قانونی وی به عنوان شهردار مشخص بود، چرا هنوز وزارت اطلاعات در خصوص وی اظهار نظری نکرده است؟ این سوالی است که فقط  با انتخاب شدن یا نشدن نجفی به عنوان شهردار تهران می توان به پاسخش دست یافت.
شاید این اولین مرتبه باشد که شهردار برای تهران انتخاب می شود اما روند تایید و ابلاغ حکم وی به دلیل سکوت یک نهاد امنیتی به تعویق افتاده است. این همان برهه زمانی است که قانون در موردآن سکوت کرده و اگر آنچنان که هاشمی رییس شورای شهر عنوان می کند 10 تا 20 روز این تایید حکم به طول بیانجامد اعضای شورای پنجم باید برای تکرار نشدن این وضعیت در دوره های بعد رفع ابهام قانونی در ماده 73 قانون انتخاب شهردار را از طریق مراجع ذی ربط دنبال کنند این موضعی است که علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران ری و شمیرانات در گفت و گو با اسکان در خصوص آن می گوید: «در صورت نیاز به رفع این ابهام قانونی ورود می کنیم.» وگرنه در شرایط فعلی برای رفع این خلاء قانونی هیچ اقدامی جز انتخاب سرپرست نمی‌توان انجام داد.