لغو قرارداد ساخت پروژه تله‌کابین کرمانشاه

شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۸ | کد مطلب: ۳۵۸۷۸
لغو قرارداد ساخت پروژه تله‌کابین کرمانشاه
رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های عمومی شهرداری کرمانشاه اعلام کرد که قرارداد پروژه تله کابین تاق‌بستان به دلیل مشکلات حقوقی لغو شد.
اسکان نيوز: علی‌اصغر خزلی، رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های عمومی شهرداری کرمانشاه  اظهار کرد:  اکنون در حال طی کردن مراحل قانونی هستیم تا این پروژه را به منظور اجرا به دیگر سرمایه گذاران معرفی کنیم.

پروژه تله کابین کرمانشاه اواسط سال ۱۳۹۸ به منظور سرمایه گذاری و اجرا به شرکتی تحت عنوان پویش افق ماندگار واگذار شد که تنها چند ماه از تاسیس آن گذشته بود.

عملیات این پروژه در نهایت اسفند ماه همان بدون اخذ مجوزهای لازم از وزارت میراث فرهنگی و بدون در اختیار گرفتن زمین از راه و شهرسازی آغاز شد.

سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری برآورد اولیه برای ساخت تله کابین تاق بستان را ۲۲۳ میلیارد تومان اعلام کرد که قرار بود ۱۷۶ میلیارد تومان آن توسط شرکت مذکور و باقی توسط شهرداری تامین شود.
 

امکان تغییر مسیر تله کابین


یکی مهمترین از مشکلات پیش روی پروژه تله کابین کرمانشاه قرار داشتن آثار تاریخی در مسیر آن بود و کارشناسان میراث فرهنگی معتقد بودند که این پروژه برای پرونده ثبت جهانی تاق‌بستان مشکل‌ساز می‌شود.

رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری کرمانشاه در این رابطه، گفت: به موازات فعالیت برای پیدا کردن سرمایه‌گذار جدید نشست‌های تخصصی برای برطرف کردن مشکلات میراث فرهنگی در پروژه نیز برگزار می‌شود.

خزلی تاکید کرد: در صورتی که به صورت قطع مشخص شود که مسیر پیشنهادی برای تله کابین کرمانشاه به ثبت جهانی تاق‌بستان و آثار موجود در مسیر آسیب وارد می‌کند، بدون شک مسیر آن را با کمک سرمایه گذار جدید تغییر خواهیم داد.مناطقی که تا کنون به عنوان سه ایستگاه تله کابین کرمانشاه مطرح شده‌اند.

وی توضیح داد: اکنون مهمترین ایرادی که کارشناسان میراث فرهنگی به پروژه وارد می‌کنند مربوط به سه پایه پایانی تله کابین است که در دشت کاهو مربوط به دوران پارینه سنگی قرار دارند.

رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری کرمانشاه یادآور شد: این احتمال وجود دارد که روند احداث پایه‌ها در دشت کاهو با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی و بدون لطمه زدن به آثار تاریخی انجام شود.

 به گفته باستان‌شناسان دانشگاه رازی غار «مرگُجر» مربوط به دوران فرادیرینه‌سنگی، کارگاه سنگ‌تراشی باستانی، گورستان اشکانی، مجموعه نقوش صخره‌ای، غار «مثلثی»، غار «ملاورد»، پناهگاه «ورکینی» با قدمت بیش از ۴۰ هزار سال، غار «دواشکفت» با قدمت ۴۹ تا۱۰۰ هزار از جمله دیگر آثار هستند که در کوهستان تاق بستان قرار دارند که احتمال نابودی آن‌ها به واسطه احداث تله کابین وجود دارد.
 

ایرادهای فنی برطرف می‌شود


رعایت نکردن اصول استاندارد توسط سرمایه‌گذار قبلی یکی از مشکلات اصلی پیش روی پروژه بود؛ به نحوی که اداره کل استاندارد کرمانشاه در ۲ مرحله بازدید ۲۰۰ مورد مغایرت با اصول استاندارد را گزارش کرد.

خزلی در این رابطه نیز توضیح داد: بدون شک ایرادهای اداره کل استاندارد به صورت کامل برطرف خواهند شد و تا زمانی که استاندارهای لازم اخذ نشود اجازه فعالیت به سرمایه گذار جدید داده نمی‌شود.

 ساخت تله کابین بر فراز کوه‌های تاق‌بستان از حدود ۲۰ سال گذشته نقل محفل مدیران کرمانشاهی است، اما از آن زمان تاکنون این پروژه تنها به برپایی چند پایه در نقاط مختلف کوه خلاصه می‌شود.

ایرنا نوشت، مجموعه تاریخی طاقبستان در قرن سوم میلادی ساخته شده ‌است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چند صحنه تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و هم‌چنین چند سنگ نوشته (کتیبه) به خط پهلوی کتیبه‌ای و مراسم شکار گراز توسط سوارکاران و نواختن موسیقی با آلات موسیقی چنگ در داخل ۲ طاق و جوار آن دیده می‌شود.
 

پروژه تله کابین کرمانشاه با پیگیری سازمان‌های مردم نهاد لغو شد


پروژه تله کابین کرمانشاه که اواسط سال ۱۳۹۸ بدون اخذ مجوز لازم از مراکز ذی صلاح، شروع بکار کرده، مورد اعتراض شدید سازمان‌های مردم نهاد شهرستان کرمانشاه بود و تجمعی نیز در این خصوص برگزار گردید.

این سمن‌ها اعتقاد دارند ساخت تله کابین در محل فعلی خسارت جبران ناپذیری را برای میراث فرهنگی و محیط زیست به همراه دارد.

 شهرداری این پروژه را  به یک شرکت غیرتخصصی واگذار کرد که تنها چند ماه از تاسیس آن سپری شده بود.

 برآورد اولیه احداث پروژه۲۲۳ میلیارد تومان اعلام و مقررشد  ۱۷۶ میلیارد تومان  توسط شرکت مجری  و مابقی توسط شهرداری تامین شود.که شرکت مجری در همین ابتدای راه قادر به انجام تعهدات خود نبود.

اگر قرار است تله کابین در کرمانشاه احداث شود، می بایست پیوستهای فرهنگی و محیط زیستی آن بدون خدشه و اشکال   باشد.