چرایی تزریق مجانی واکسن آسترازنکا به گردشگران ایرانی

دربست ارمنستان!

دوشنبه ۱۴ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۸ | کد مطلب: ۳۵۸۰۰
دربست ارمنستان!
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان گفت: «می‌توان گفت گستردگی ایرانیانی که برای دریافت واکسن به ارمنستان می‌روند بسیار زیاد است. همه پروازهایی که از ایران به ارمنستان رفته یا بازگشته تقریبا پر بوده است.

هرویک یاریجانیان در مورد موج سفر ایرانیان به ارمنستان به منظور دریافت واکسن کرونا اظهار کرد:‌ «ارتباط زمینی با ارمنستان هنوز راه‌اندازی نشده است ولی رفت‌وآمدها از طریق هوایی انجام می‌شود. دولت ارمنستان نیز برنامه خاصی برای واکسیناسیون ندارد، از آنجا که خودشان سهمیه دارند و استفاده می‌کنند عملا هر کسی که به این کشور می‌رود و خواستار دریافت واکسن است به او واکسن می‌زنند.»

او افزود: «دولت ارمنستان در برابر این واکسن‌ها مبلغی را نیز دریافت نمی‌کند و به صورت رایگان آن را به توریست‌ها تزریق می‌کند. علاوه بر این چند پزشک در محل هستند که آزمایش‌های مربوطه را انجام می‌دهند. بعد از اندازه‌گیری فشار و اکسیژن خون تزریق واکسن انجام می‌شود که همه این مراحل به صورت رایگان است.»

هجوم مسافران به ارمنستان برای دریافت واکسن کرونا

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان در پاسخ به سوالی پیرامون تعداد ایرانیانی که در ارمنستان واکسن دریافت کرده‌اند گفت:‌ «برای دستیابی با آمار تعداد ایرانی‌هایی که در ارمنستان واکسن دریافت‌ کرده‌اند، درخواست دادیم؛ اما هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم. شاید اگر سفارت ایران در ارمنستان درخواست دهد زودتر و راحت‌تر بتواند آمار را به دست بیاورد.»

او یادآور شد: «ولی می‌توان گفت گستردگی ایرانیانی که برای دریافت واکسن به ارمنستان می‌روند بسیار زیاد است. همه پروازهایی که از ایران به ارمنستان رفته یا بازگشته، تقریبا پر بوده است.»

او همچنین به سوال دیگری درباره امکان خرید واکسن از طریق ارمنستان به وسیله ایران پاسخ داد: «خود ایران می‌تواند واکسن دریافت کند و نیازی نیست از طریق ارمنستان این کار را بکند؛ اما شنیده‌ها حاکی از این است که صحبت‌هایی شده که البته با توجه به تولید واکسن در ایران احتمالا نیاز چندانی به واکسن‌های خارجی نخواهیم داشت.»

واکنش جهانپور به تزریق واکسن کرونا به ایرانیان در ارمنستان

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص تزریق واکسن کرونا به گردشگران در ارمنستان توضیحاتی را ارایه کرد. کیانوش جهانپور در خصوص این موضوع که تعدادی از مردم برای تزریق واکسن کرونا به ارمنستان سفر می‌کنند، گفت: «در برخی از کشورهای همسایه ما ازجمله ارمنستان از واکسیناسیون علیه کرونا استقبال نشده است.»

او افزود: «این کشور واکسن آسترازنکا را وارد کرده است که مورد استقبال عمومی قرار نگرفته است و مردم این کشور واکسن‌ها را مورد استفاده قرار نداده‌اند و از آنجا که این واکسن‌ها تاریخ مصرف دارند،  به توریست‌هایی که به آنجا سفر می‌کنند، تزریق می‌شود.»

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است واکسن‌هایی که در این کشور به توریست‌ها زده می‌شود، تاریخ مصرف گذشته باشد؟ توضیح داد: «خیر، واکسن‌ها تاریخ مصرف گذشته نیستند و برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد آنها را به توریست‌های خارجی با پاسپورت تزریق می‌کنند.»

جهانپور در خاتمه استقبال‌نکردن مردم برخی از کشورهای منطقه از واکسیناسیون و تزریق واکسن‌های مازاد به توریست‌ها را از معضلات این کشورها دانست و تأکید کرد که این موضوع را نباید به عنوان نقطه این قوت این کشورها حساب کرد.

دربست به ارمنستان ۳ میلیون

یک راننده‌ تاکسی مسافران را به مرز ارمنستان می‌برد. او می‌گوید «هزینه رفت تا لب مرز ارمنستان یک و نیم میلیون تومان است. رفت و برگشت با هم دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شود. نیازی به اقامت و ورود به شهرهای ارمنستان هم ندارید. همان لب مرز می‌توانید واکسن بزنید و برگردید.»به گفته این راننده لب مرز درمانگاه و آمبولانس‌هایی هستند که همان جا واکسن را تزریق می‌کنید و برمی‌گردید.

اما حالا گزینه دیگری هم پیش پای مسافران هست. آنها هم می‌توانند واکسن بزنند و هم چند دوز وارد کنند! این را یک راننده دیگر می‌گوید. می‌گوید من آنجا آشنا دارم. برای شما می‌توانم چند دوز واکسن بگیرم. قیمتش را همان جا می‌گویم. الان نمی‌دانم چقدر است!

اتوبوس دربستی ۱۲ میلیون

اما اگر تعداد مسافران زیاد باشد راه دیگری پیش روی مسافران است و آن اتوبوس دربستی است. یکی از رانندگان اتوبوس دربستی می‌گوید: «برای رفت و برگشت تا لب مرز ۱۲ میلیون تومان می‌گیرم.»

او هم با تأیید اینکه نیاز نیست برای واکسینه‌شدن حتما به شهرهای ارمنستان برویم، می‌گوید: «همان لب مرز می‌توانید واکسن بزنید و برگردید.» البته اگر این نگرانی را دارید که واکسن‌های لب مرز مطمئن نیست، باز هم می‌توانید برای واکسن به راحتی به شهرهای دیگر بروید.

یکی از رانندگان می‌گوید: «برای ما فرقی ندارد. اگر هم بخواهید حتما در شهرهای ارمنستان واکسینه شوید، از لب مرز هم دوستان‌مان به راحتی شما را جابه‌جا می‌کنند. از لب مرز تا ایروان ۵۰۰ هزار تومان  و برای برگشت یک میلیون تومان می‌گیرند.»

واردات واکسن از ارمنستان به ایران

اما آیا مسافران می‌توانند واکسن از ارمنستان به ایران وارد ‌کنند؟ برخی از رانندگان می‌گویند کار سختی نیست! یک راننده تاکسی در این مورد می‌گوید: «دوستانی دارم که می‌توانند به راحتی برایتان واکسن تهیه کنند. قیمت آن را نمی‌دانم. هر وقت لب مرز رفتیم آنجا قیمت‌ها را می‌گیرم؛ البته خرده‌فروشی می‌کنند.»
مرجع: شهروند