کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

دستکندهای خانه باغ قجری در ابرکوه به تدریج نابود می‌شوند

1 تير 1400 ساعت 16:30 | کد مطلب:35601

خانه باغ قجری و ثبت ملی شده مریم خانم سالاری در شهرستان ابرکوه به تدریج تخریب می شود. عملیات تخریب عمدی بخشی از دستکندهای نزدیک به آن از چند روز پیش آغاز شده است.


اسکان نیوز: خانه باغی در محله نظامیه شهرستان ابرکوه در استان یزد وجود دارد که به نام مریم خانم سالاری از خوانین ابرکوه شهرت دارد و از آنجا که در دوره قاجار ساخته شده، با شماره ۱۳۷۱۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

در عرصه این خانه عوارض طبیعی یا همان دست کند هایی وجود دارد که در واقع تخته سنگ‌های قدیمی به قدمت میلیون‌ها سال هستند که به عنوان دیوار استفاده شده‌اند. محلی‌ها به این دستکندها تخته دیو هم می‌گویند.

این دست کنده‌ای تاریخی جزو بافت تاریخی بوده و بخشی از خانه به شمار می‌آیند. سه سال پیش بخشی از این دست کندها تخریب شده بود ولی هنوز تکه‌هایی از آن باقی مانده است. مهم‌تر آنکه این دستکندها از لحاظ زمین شناسی بسیار ارزشمند هستند و نگهداری از آنها قطعاً باید با دقت بیشتری انجام شود. 

در روزهای اخیر فعالان و دوست داران میراث فرهنگی اطلاع دادند که تخریب این دست کندها به عنوان بخشی از محوطه خانه، به طور عمدی در حال تخریب است. اما با اعتراض فعالان میراث فرهنگی مدتی متوقف شده و لودرها پارک شده‌اند اما هر از گاهی به کار می‌افتند. این فعالان می‌گویند که تخریب کنندگان قصد دارند با تخریب این بخش از دیوارها، حدود سه متر به فضای باغ اضافه کنند آن هم به این بهانه که دیوار احتمال ریزش دارد. این باغ قرار بود توسط اداره کل میراث فرهنگی خریداری شود اما در نهایت این اقدام انجام نشد.

مهر نوشت، آن‌ها این بنا تاریخی را جزو بافت تاریخی ابرکوه می‌دانند که در نوع خود نفیس است و با از بین رفتن تدریجی آن، لکه‌ای در بافت تاریخی به وجود خواهد آمد.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/report/35601/دستکندهای-خانه-باغ-قجری-ابرکوه-تدریج-نابود-می-شوند

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com