کشف کاشی‌های 500 ساله به سرقت‌رفته ترکی در هلند

دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۵ | کد مطلب: ۳۵۵۸۱
کشف کاشی‌های 500 ساله به سرقت‌رفته ترکی در هلند
دو قطعه از 223 کاشی ازنیک 500 ساله و یک تخته کاشی که از مسجد اولو در استان آدانا در جنوب ترکیه که طی مرمتی 19 سال پیش به سرقت رفته بود، در هلند پیدا شده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: کاشی‌های درختی که توسط خانه حراج Oriental Art Auctions برای فروش ارائه شده و کاشی دیگری که مشخص شده از استان قونیه در آناتولی مرکزی به سرقت رفته بود، در نتیجه مذاکرات انجام شده توسط ترکیه به آنکارا آورده شد.

اومر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه (AKP) در اینباره گفت: «دو قطعه از 223 قطعه کاشی 500 ساله قدیمی ازنیک و یک صفحه کاشی دزدیده شده از مسجد آدانا اولو در طی مرمتی 19 سال پیش به سرقت رفته بود که هم اکنون در هلند کشف شد.»

وی اظهار کرد: موسسات ترکیه دارایی‌های دزدیده شده از کشور را از نزدیک دنبال می‌کنند و آن‌ها بازگشت دارایی‌های باستانی و تاریخی ترکیه را به کشور تضمین می‌کنند.

در واقع کاشی‌های قرن شانزدهم که در حراج هنر اسلامی در تاریخ 4 ژوئن سال 2020 میلادی برای فروش گذاشته شد، مورد توجه کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی و موزه‌های وزارت فرهنگ و جهانگردی قرار گرفت. سپس آن‌ها دریافتند که کاشی‌های موجود در کاتالوگ حراج، از ترکیه به سرقت رفته است.

همچنین در حراجی با عنوان «هنر اسلامی و آسیایی» که در 20 اکتبر سال 2020 میلادی نیز در همان خانه حراج برگزار شد، تابلو کاشی ارائه شده برای فروش نیز توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفت. تحقیقات دقیق‌تر نشان داد که تابلو کاشی دارای شکل ستاره‌ای است که می‌توان آن را در سازه‌های مربوط به دوره سلجوقیان آناتولی از اواخر قرن 11 تا اوایل قرن 13 مشاهده کرد و نمونه‌های مشابه این کاشی هم در کاوش‌های باستان‌شناسی در قونیه یافت شد.

مقامات ترکیه با خانه حراج تماس گرفتند و شواهدی مبنی بر قاچاق غیرقانونی این آثار از ترکیه ارائه شد. پس از ماه‌ها مذاکره، شواهد ارائه‌شده به خانه حراج ثابت کرد که این آثار ریشه آناتولی دارند.