ریل‌گذاری برای توسعه در ساحلی‌ترین شهرستان مازندران

دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۴ | کد مطلب: ۳۵۵۷۴
ریل‌گذاری برای توسعه در ساحلی‌ترین شهرستان مازندران
باز شدن گره کور طرح‌های عمرانی متعدد در شهرستان نور باعث رضایت‌مندی مردم این منطقه شد، مردمی که به پاس خدمات صورت گرفته دولت در انتخابات ۲۸ خرداد ماه مشارکت ۸۹ درصدی داشتند تا رضایت‌مندی از خدمات هشت ساله دولت را به نظام پس دهند.
اسکان نيوز:  شهرستان نور که بیش از ۱۲۰ هزار نفر جمعیت را در خود جا داده است، یکی از ساحلی‌ترین شهرستان‌های مازندران محسوب می‌شود و سالانه مسافران و گردشگران پرشماری به این منطقه وارد می شوند تا از مزایای جنگل و دریا به صورت همزمان بهره‌مند شوند. 

این شهرستان که دارای سه شهر نور، چمستان و بلده است، همواره کانون توجه مسافران و گردشگران به شمار می‌رود، اما از همان حیث که میزبانی در جامعه ما پسندیده است اما شرایط میزبانی نیز باید فراهم باشد که از آن جمله زیرساخت‌های خدماتی و رفاهی است.

تلاش دولت در هشت ساله اخیر همچنان که معطوف به شهرستان‌های محروم، دور افتاده و کوچک مازندران از جمله گلوگاه و میاندرود بود، دیگر شهرستان‌ها را نیز بی نصیب نگذاشته و شهرستان‌هایی مانند نور هم از مسیر ریل گذاری دولت برای توسعه و ترقی خارج نبودند.

از جمله اقدامات انجام شده در شهرستان نور ، به پایان رساندن و احیا طرح‌هایی که بنا به گفته مسئولان این شهرستان سال‌ها بود در گوشه‌ای خاک می‌خورد و دولت با تزریق اعتبار و جبران کمبودهای مالی خاک رکود را از سر این پروژه‌ها پاک کرد؛ مانند تکمیل استادیوم ناطق نوری با ۱۷ سال توقف ساخت و جذب سرمایه‌گذار برای کارخانه کمپوست زباله بعد از سه دهه و کارهایی از همین دست بود که توانست بارقه های امید را دل مردم این دیار مهمانپذیر روشن کند. 

فرماندار شهرستان نور با اظهار این که مردم این منطقه همواره قدردان زحمات دولتمردان خود بودند، گفت که با تلاش‌هایی که دولت تدبیر و امید انجام داد، مردم هم پاسخش را با حضور و مشارکت ۸۹ درصدی در انتخابات اخیر به نظام پس دادند و در واقع این مشارکت دست مریزاد مردم نور به دولتمردان بود و از این طریق به آن‌ها خدا قوت گفتند.


 

فتیله پیچ طرح نیمه تمام ورزشی 


رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان نور از افتتاح پروژه متوقف شده استادیوم ناطق نوری به عنوان اصلی ترین فعالیت دولت در این مدت نام برد و گفت: این پروژه به دلیل کمبود و نبود اعتبارات ۱۷ سال راکد باقی مانده بود. 

قهرمان کلیج افزود: ساخت استادیوم پنج هزار نفره نور که یکی از نیازهای مردم ورزشکار این منطقه به شمار می‌رود در حد فونداسیون باقی مانده بود که با روی کارآمدن دولت و تلاش برای اتمام طرح‌های نیمه تمام ، این کار به سرانجام رسید. 

وی ادامه داد: این استادیوم با صرف اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریالی دولت در سال ۱۳۹۸ با حضور وزیر ورزش به بهره‌برداری رسید تا چشم انتظاری چندین ساله مردم این شهرستان به پایان برسد.

رییس ورزش نور گفت: این استادیوم ورزشی تنها تامین‌کننده نیاز فعالیت‌های ورزشی و مسابقات شهرستان نور نیست، بلکه چمستان و رویان نیز از این فضای مناسب ورزشی استفاده می‌کنند. 

وی اضافه کرد: در حال حاضر با وجود چنین فضای ورزشی مناسب، شهرستان نور قابلیت برگزاری مسابقات ورزشی و لیگ‌های برتر کشوری را دارد، امکاناتی که تا پیش از این از آن محروم مانده بود. 

کلیج همچنین از آغاز ساخت سالن ورزشی سرپوشیده سه هزار و ۵۰۰ نفری در رستم رود به عنوان دیگر پروژه عمرانی ورزشی در این شهرستان نام برد و گفت: این پروژه به عنوان یک پروژه شهری تامین کننده نیاز مردم این منطقه است.

وی شهرستان نور را از نظر میزان فضا باز و سرپوشیده ورزشی در حد مطلوب دانست و افزود: در این شهرستان حدود ۲۰ سالن ورزشی سرپوشیده و ۵۰ فضای ورزشی روباز وجود دارد.

تعداد ورزشکاران سازمان یافته شهرستان نور هم هشت هزار نفر و ورزشکاران ورزش همگانی نیز ۴۰ هزار نفر است. 

راه ایمن در جلگه و کوهپایه  


رئیس اداره راهداری و حمل‌‌ونقل جاده‌ای نور هم به اجرا بیش از یکصد پروژه بهسازی و ایمنی راه‌های اصلی و فرعی در این شهرستان به عنوان بخشی از تلاش دولت در این سال‌ها برای خدمات رسانی به مردم اشاره کرد و گفت: برای اجرا این طرح‌ها بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است. 

سلیمان ایزدی روکش آسفالت و لکه‌گیری راه‌های فرعی به طول بیش از ۱۶۰ کیلومتر  و راه های روستایی به طول ۱۵۰ کیلومتر را از جمله اقدامات انجام شده در این سال‌ها معرفی کرد.

وی ادامه داد: پروژه روکش آسفالت و لکه گیری محور فرعی رویان - گلند رود به بلده به طول ۱۰ کیلومتر ، آسفالت مسیر فرعی جوربند به واز به طول سه کیلومتر،‌ روکش آسفالت و لکه گیری راه روستایی تیرکده به سیاهرود به طول ۱.۵ کیلومتر ، آسفالت راه روستایی آهودشت - بهداشت به مرزند به طول ۱.۵ کیلومتر ، راه فرعی لاویچ به طول پنج کیلومتر  اجرایی شد که با بهره‌برداری از این طرح ها ۱۲ هزار خانوار ساکن در این مناطق از مزایای آن بهره مند شدند.

رئیس اداره راهداری و حمل‌قل جاده‌ای نور گفت :بیش از یکصد میلیار ریال اعتبار  تخصیصی برای ترمیم و تکمیل پل‌ها، تثبیت مناطق رانشی، تعمیر قرنیز پل‌ها،‌ احداث دیوارهای حفاظتی، تعمیر و مرمت و نصب گاردریل، تهیه علائمی ایمین راه‌ها و ترمیم نقاط حادثه دیده هزینه شد.

رئیس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نور به در حال اجرا بودن پنج پروژه راهداری با بیش از ۲۵ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت:  این پروژه‌ها شامل لکه‌گیری و آسفالت محور رویان- گلندرود به بلده، آسفالت گردنه لاوش، آسفالت محور چمستان به لاویج، تکمیل پل سلیاکتی  و ایمن‌سازی محورهای فرعی و روستایی با اعتبار ۲۱۵ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: شهرستان نور به لحاظ شرایط آب و هوایی مناسب، ساحلی بودن و وجود جنگل‌های انبوه، روستاها و مناطق ییلاقی خوش آب و هوا  همواره یکی از نقاط مستعد جهت جذب گردشگر محسوب می‌شود و به همین دلیل می‌توان با ایجاد راه‌های روستایی ایمن و مناسب در شهرستان گردشگران زیادی را جذب منطقه کرد و به همین دلیل هم راهداری اقدامات بسیار گسترده و وسیعی را در زمینه ایمن سازی وبهسازی راه های تحت پوشش خود در دست اجرا دارد.

راه‌های حوزه استحفاظی شهرستان نور ۷۰۰ کیلومتر شامل ۲۲۵ کیلومتر راه فرعی و ۴۷۵ کیلومتر راه روستایی است. 

مهاجرت معکوس به روستاها


بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان نهادی که به منظور تامین زیرساخت‌های عمرانی و خدماتی اقداماتی نظیر اجرا طرح هادی و نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی روستایی را با مشارکت روستاییان و پرداخت تسهیلات انجام می‌دهد توانسته است در شهرستان نور گام‌های خوب و رضایتبخشی بردارد که بنا به گفته رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان با انجام این اقدامات، مردم شهرستان شاهد مهاجرت معکوس شهرنشینان به مناطق روستایی هستند. 

رضا کاظمی گفت: با توجه به نزدیکی روستاها به شهر نور و گران بودن مسکن در شهر مشاهده می کنیم با توجه به ورود خدمات در روستاها کارکنان و شاغلان در مناطق شهری در این روستاها ساکن شده‌اند.

شهرستان نور دارای ۲۲۰ آبادی است که از این تعداد ۱۷۰ روستا دارای جمعیت بالای ۲۰ خانوار هستند که این روستاها در فرایند فعالیت و برنامه‌های بنیاد مسکن قرار دارند.

کاظمی ادامه داد: در سال‌های اخیر اجرای ۵۰ طرح هادی در روستاهای شهرستان انجام شد که این پروژه ها با مشارکت و خودیاری دهیاری و اهالی روستا و دولتی انجام شده است. 

وی افزود: هم اکنون پنج طرح هادی در روستاهای نور در حال اجرا است و اهالی ۱۰ روستای دیگر نیز آمادگی خود را برای اجرا طرح هادی اعلام کرده‌اند و در حال حاضر پروژه طرح هادی در ۷۰ روستای شهرستان اجرا شده است.

رییس بنیاد مسکن نور همچنین به برنامه این نهاد برای بهسازی و مقاوم‌سازی منازل روستاییان اشاره و تصریح کرد : تاکنون ۱۱ هزار واحد مسکن روستایی از تسهیلات این بخش برخودار شدند که این تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریال با بازپرداخت ۱۲ ساله و کارمزد پنج درصد است. 

نمره عالی مردم  تلاش دولتمردان


علی شادمان که از سه سال‌ونیم قبل به عنوان فرماندار شهرستان نور منصوب شد، گفت: در این مدت فعالیت توانستم بیش از ۲۰ پروژه عمرانی و خدماتی را به سرانجام برسانم که سابقه آغاز عملیات اجرایی آنها بین یک تا سه دهه بود.

وی افزود : افتتاح استادیوم ناطق نوری که تا قبل از روی کار آمدن این دولت تنها ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت با هزینه میلیاردی به بهره‌برداری رسید تا مردم از خدمات ورزشی مورد نیاز برخوردار شوند. 

شادمان گفت: کمربندی نور به رویان که سابقه توقف عملیات اجرایی آن به ۱۴ سال رسیده بود باعث شد تا مردم برای عبور از این مسیر در ترافیک چندین ساعته معطل باقی بمانند که در این دولت با بازگشایی مسیر و اجرای آن این مشکل و دغدغه چندین ساله مردم رفع شد.

وی افزود: مسیر لاویج به دلیل قرار داشتن چشمه‌های آبگرم به عنوان یک مسیر مهم تفریحی و توریستی به شمار می‌رود ولی آسفالت این مسیر ۲ دهه پس از آغاز عملیات اجرایی در دولت تدبیر و امید به  سرانجام رسید تا مسافران و مردم نور با خاطری آرام و مسیری ایمن به این مکان بروند.

فرماندار  نور گفت: علاوه بر این اجرا ۲۰۰ کیلومتر روکش و آسفالت راه‌های شهرستان از دیگر خدماتی است که دولت در این مدت هشت سال انجام داد است و مردم از مزایای آن بهره‌مند شده‌اند. 

شادمان از سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی در پارک جنگلی ایزدشهر به عنوان اقدام دولت در حوزه گردشگری این شهرستان یاد کرد و افزود: در حال حاضر عملیات اجرایی این کار در حال انجام است. 

وی گفت: جذب سرمایه گذار برای اجرای پروژه کارخانه کمپوست زباله به عنوان پروژه‌ای که سه دهه معطل باقی مانده بود یکی دیگر از خدمات دولت در این سال‌ها است که این پروژه با سرمایه گذاری ۳۹ میلیارد تومانی در مرحله عقد قرارداد قرار دارد. 

فرماندار نور از آغاز عملیات اجرایی بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی امام خمینی (ره) در این شهرستان به عنوان گام دولت برای توسعه و ارتقا خدمات بهداشتی و درمانی یاد کرد و گفت: این پروژه در سال ۱۳۹۷ آغاز شد و مدت زمان پنج ساله برای اجرا این طرح در نظر گرفته شد که تاکنون بیش از ۲۵ درصد از روند ساخت طرح انجام شده است.

وی با اشاره به مشکلات مالی و اعتباری دولت به خاطر تحریم‌های ظالمانه، افزود: با وجود تمامی این مشکلات پروژه یک روز هم از برنامه کاری در نظر گرفته شده عقب نیفتاده  و حتی تعطیل نشده است و برای اجرای این پروژه هم ۱۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که شامل بخش‌های داخلی، جراحی، زنان و زایمان، کودکان، اعصاب و روان، نوزادان، سی سی یو و آی سی یو است. 

شادمان به بهره‌برداری بخش دیالیز شهرستان ظرف مدت سه‌ونیم ماه اشاره و تصریح کرد: این بخش با ۲۰ تخت پیشرفته دیالیز خدماتدهی لازم را به بیماران در این زمینه ارائه می‌کند. 

وی همچنین از راه‌اندازی پیشرفته‌ترین اورژانس غرب استان در نور و نیز آغاز عملیات اجرایی پایگاه انتقال خون به عنوان دیگر اقدامات انجام شده نام برد و گفت: پایگاه انتقال خون تا شهریور امسال به بهره برداری می‌رسد. 

فرماندار شهرستان نور فعالیت‌های صورت گرفته دولت تدبیر و امید طی حدود هشت سال در این شهرستان را « فراتر از حد انتظار و تصور » توصیف کرد و افزود: همین اقدامات خوب و مثمر ثمر به انجام رسیده باعث شد تا میزان مشارکت مردم شهرستان در انتخاباتی اخیر ۸۹ درصد شود که فراتر از آمارهای استان و کشوری است.

ایرنا نوشت، وی دلیل این رغبت و مشارکت مردم شهرستان نور در انتخابات را ناشی از عملکرد خوب دولت در این سال‌ها در شهرستان دانست و افزود: به نظر من نمره عملکرد دولت را مردم با این حضور و مشارکت خوب در انتخابات دادند.