برجی سبز با تکنیک نوین گردان

يکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۰ | کد مطلب: ۳۵۵۶۰
برجی سبز با تکنیک نوین گردان
برج مسکونی «پارک نووا» که در کشور سنگاپور ساخته می‌شود، جدیدترین تکنیک نوین گردان را در خود جا داده که در حین برخورداری از فناوری‌های سبز روز دنیا، می‌تواند با گردش طبقات خود جذب نور، باد و سایر انرژی‌های طبیعی محیط را تنظیم کند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: کلمه بیوفیلی، میل ذاتی انسان برای غوطه‌ور شدن در دنیای طبیعی را توصیف می‌کند. برج مسکونی Park Nova که در بلوار Orchard سنگاپور ساخته می‌شود، این کار را با تجسم دوباره زندگی سنتی در شهر انجام می‌دهد تا به مردم کمک کند از مزایای شهرنشینی و طبیعت سبز و مفید بهره‌مند شوند.

گروه معماری PLP برج سبز را با استفاده از کیفیت طراحی بیوفیلی و ترکیب سبزی و سرسبزی برای اتصال ساکنان به طبیعت ارتقا داده است. از مهمترین تکنولوژی که در این برج سبز استفاده شده، می‎‌توان به سیستم هوشمند گردان آن اشاره کرد که در کفی هر طبقه متصل شده و پایه‌های آن نیز در داخل طبقات فرو رفته است. سیستم هوشمند این برج به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که در طول روز طبق میزان دما، شرایط محیطی، تابش نور آفتاب و وزش باد، گردش بسیار آرام و ملایم طبقات را آغاز می‌کند تا در هر ساعتی بیشترین میزان انرژی خورشید و باد در ساختمان جذب شود.طراحان این پروژه نوین نیز در مورد سبک طراحی آن این‌گونه توضیح می‌دهند: «با طراحی یک پروانه، ساختمان از بالای تاج درخت بر روی ستون‌های باریک بلند شده است و صفحات کف را به آرامی از لبه‌های متحرک در سه بال قرار می‌دهد تا پتانسیل سایه زنی و تهویه طبیعی را به حداکثر برساند. همچنین در تجسم ظاهری این برج سبز هم می‌توان باغ‌های سرسبزی را که از لبه بالکن‌ها سرازیر می‌شوند و ویژگی بیوفیلی ساختمان را نمایان می‌سازند، مشاهده کرد.»

این در حالی است که در هر طبقه توربین‌های بادی ستونی شکل و پنل‌های فتوولتائیک رنگی و شیشه‌ای نیز نصب شده تا بتواند هم حجم بالای انرژی را جذب کند و هم به زیبایی نمای خارجی این برج کمک شایانی کند.