خانه رویایی صد درصد گیاهی در جورجیا

پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۷ | کد مطلب: ۳۵۴۶۵
خانه رویایی صد درصد گیاهی در جورجیا
مفهوم رویایی تداخل ساخت‌وسازها با طبیعت و جلوگیری از آسیب رساندن به محیط‌زیست، موضوع مهمی است که این روزها مورد توجه بسیاری از معماران و سازندگان قرار دارد؛ خانه رویایی چهار باغ در جورجیا یکی از این رویاهایی‌ست که در این زمینه به واقعیت پیوسته است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: مارک تورپ از معماران و طراحان برجسته جورجیا با همراهی تیم حرفه‌ای خود توانسته نخستین خانه صد درصد گیاهی را در کنار رودخانه‌ای خارج از ساوانا طراحی و بسازد و این‌گونه تعامل کامل ساختمان با طبیعت را برقرار سازد.

این تیم حرفه‌ای توانستند با استفاده از تکنیک‌های مختلف آزمایشگاهی به یک نوع بتن گیاهی با استفاده از ترکیب جلبک‌های دریایی و مواد پلیمری سبز دست پیدا کنند و این‌چنین سازه گیاهی را به همراه چوب و الوارهای طبیعی تولید کنند.

 

این خانه که به «چهار باغ» شناخته شده، با طاق‌های بتنی خود توانسته به‌گونه‌ای رفتار کند که بیشترین حجم انرژی پاک نظیر نور آفتاب و باد را جذب کرده و درعین حال به تصفیه آب رودخانه برای مصرف داخلی هم بپردازد. فناوری‌های به‌کار برده در این خانه با جدیدترین روش‌های روز دنیا کار می‌کنند تا بتوانند عملکرد طبیعی خانه را صد درصد تضمین کرده و کوچکترین آسیبی به محیط‌زیست وارد نکنند.همچنین از سرخس‌های چند ساله و بلوط‌های شگفت‌انگیز اطراف این رودخانه به‌گونه‌ای استفاده شده که تهویه فضای داخلی خانه به‌درستی انجام شود و میزان دما و فشار به‌صورت طبیعی همیشه تنظیم باشد.سازه این خانه از 30 طاق بتنی گیاهی روی یک شبکه 144 فوت مربعی تشکیل شده که می‌تواند فضای امن و پاک داخل خانه را به طور کامل تضمین کند. همچنین کاربرد انواع گیاهان در این پروژه به صورتی است که گویی عطاری گیاهان دارویی در آن قرار گرفته است.

این در حالی است که فضاهای زندگی در این پروژه به دلیل وجود پارتیشن‌های شیشه‌ای از کف تا سقف که هر طاق بتنی را در بر می‌گیرد، هنوز کاملا در طبیعت غوطه‌ور است. حتی سرویس بهداشتی و اتاق خواب نیز با نور طبیعی روشن هستند تا ساکنان را از طبیعت جدا نکند.