تصمیمات نامناسب بخشی از بافت تاریخی همدان را نابود کرد

دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۹ | کد مطلب: ۳۵۴۲۵
تصمیمات نامناسب بخشی از بافت تاریخی همدان را نابود کرد
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان گفت: متأسفانه طی سال‌های گذشته بافت‌های واجد ارزش شهر همدان دستخوش تصمیمات نامناسبی بود و باعث شد قسمتی از بافت را از دست بدهیم.
اسکان نيوز: رضوان سلماسی، رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: پس از مدتی دوباره قوانین جدیدی در این رابطه وضع شد و قوانین گذشته تحت تأثیر قرار گرفت و منجر به دغدغه‌مندی برای شهروندان شهر همدان شد و باعث شد مردم پیگیر کارهایی که قرار بود بیفتد اما عملی نشد، شوند و یا به فکر راه چاره‌ای برای مشکلات و موانع باشند.

وی با اشاره به این‌که مردم حق دارند از ملک‌هایشان در هر بخشی که هست استفاده کنند و نباید حقوق عامه مردم کنار گذاشته شود، خاطرنشان کرد: در مرکز مطالعات شورای پنجم جلساتی در این راستا با حضور اداره‌ کل میراث فرهنگی استان همدان برگزار شد تا راهکارهایی را در سطح کلان داشته باشیم.

این عضو شورای شهر همدان بیان کرد: برای رفع مشکلات بافت شهر همدان می‌توان از راهکارها و تجربه‌های شهرهایی مثل کاشان، یزد و اصفهان استفاده کرد و از آن‌ها به عنوان الگو درس گرفت تا اقدامات اجرایی خوبی را رقم بزنیم و البته در همین راستا کارگروهی در شورای شهر تشکیل شد.

وی با اشاره به این‌که متأسفانه کارهایی که شروع شد به نتیجه نرسید، تصریح کرد: پس از این به سمت بخشی از شهرداری بافت تاریخی همدان رفتیم که تاکنون به نام بافت مرکزی شناخته شده و ایراداتی به این قضیه وارد است به طوریکه بافت تاریخی باید تمام بافت تاریخی را شامل شود نه بخشی از آن را چراکه باعث می‌شود ضوابط ناهمگونی بین بخشی که جدا می‌شود و سایر بخش‌هایی که در همدان است، ایجاد شود.

سلماسی با بیان این‌که راهی که برای رسیدن به حق مالکانه‌ مردم وجود دارد، حق انتقال توسعه است، مطرح کرد: حق انتقال توسعه حق مالکانه‌ای است که افراد در بافت واجد ارزش به حقوق خود برسند یا به نحو دیگری تأمین شوند و افراد می‌توانند از مزایای ملک خود استفاده کنند.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان در پایان بیان کرد: بافت واجد ارزش همدان می‌تواند اقتصاد شهر را متحول کند و حفظ این بافت برای گردشگری همدان ارزشمند است و می‌تواند رونق و هویت را به شهر برگرداند. 

آینده همدان به دست ۱۲ بساز بفروش نابود شد!


حسین زندی، فعال حوزه میراث فرهنگی همدان با اشاره به این‌که حفاظت از میراث تنها به عهده میراث فرهنگی نیست، افزود: در بسیاری از شهرها شهرداری‌ها در حفاظت، مرمت و کاوش‌های باستان‌شناسی مشارکت می‌کنند؛ به عنوان مثال در کاوش شهر مارلیک و شهر زیرزمینی صالح‌آباد شهرداری‌ها ورود کردند اما چنین نگاهی در همدان وجود ندارد و شهرداری و شورای شهر همدان در این اقدامات مشارکت نمی‌کنند.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر در شهر همدان بافت تاریخی وجود دارد، افزود: بازار همدان اگر بافت نیست، چیست؟ در بازار تغییر کاربری‌ها زیرسایه اصناف و شهرداری‌ها صورت گرفت چرا بازار فرش همدان با قدمت ۴۰۰ ساله به محل فروش میوه تبدیل شده است؟

زندی با بیان این‌که در میان اعضا شورای شهر تنها یک نفر مخالفت ساخت‌وساز در بافت بود، تصریح کرد: پس از نابود شدن چمن کبابیان توسط شهردار همدان قول احیاء داده شد اما این اتفاق نیفتاد، چرا شورا بر این مساله نظارت نکرد؟ 

این فعال میراث فرهنگی اضافه کرد: شهردار قول خرید خانه نراقی‌ها و تهاتر بانک کارگشایی و عمارت جنت را داد، قول شهرداری چه شد؟ بنابراین طی چهار سال گذشته بسیاری از مسائل با کذب جلو رفت‌.

وی با بیان این‌که تنها شهردار درباره احیای تپه پیسا کار می‌کرد که آن را هم جابه جا کردند، افزود: نگاه شورا و مدیریت شهری به میراث، نگاه فرهنگی نیست بلکه نگاه عمرانی است و فکر می‌کنند هگمتانه را هم باید بکوبند و بسازند و در این سال‌ها به غیر از آسفالت کردن هگمتانه کاری انجام ندادند.  

این روزنامه‌نگار همدانی با اشاره به این‌که اعضاء، شورای شهر و شهرداری را با بنگاه اقتصادی اشتباه گرفته‌اند، گفت: قرار بود در شورای شهر برای میراث شهر تصمیم‌سازی شود نه این‌که شهرفروشی و برج سازی و بلندمرتبه سازی صورت گیرد. 

زندی ادامه داد: با کارهایی که امروز انجام می‌شود آینده شهر را برای منافع ۲۰۰ نفر فروخته‌ایم، آیا ساخت و ساز در بافت از میراث فرهنگی استعلام می‌شود؟ اگر پاسخ مثبت است و میراث سکوت می‌کند باید پاسخگو باشد آیا میراث فرهنگی می‌داند در حال حاضر در کدام قسمت‌های بافت تاریخی ساخت‌وساز انجام می‌شود؟ چه کسی عامل این ساخت‌وسازها است و باید بر آن‌ها نظارت کند؟

وی با بیان این‌که آینده شهر همدان را دست ۱۲ بساز بفروش دادیم و بافت را نابود کردیم، ادامه داد: یکی از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی همدان کتیبه‌های گنجنامه و الوند است. وقتی در الوند جاده می‌کشیدند اعضای شورای شهر کجا بودند؟ اگر رسانه‌ها جلو نمی‌آمدند کسی قدم برمی‌داشت؟ 

زندی با تاکید بر این‌که شورای شهر هیچ برنامه‌ای برای میراث فرهنگی نداشت و اگر داشت این اتفاقات نمی‌افتاد، تصریح کرد: خانه‌های تاریخی محله کبابیان را تخریب کردند و کاریکاتور کشیدند و ‌نمی‌دانند اسم این میراث فرهنگی نیست. 

وی با اشاره به این‌که شورای شهر در این مدت برای ساخت و سازها فقط پیشنهاد داده و کار اجرایی نکرده است، ادامه داد: در سال‌های گذشته هزینه‌های میلیاردی به اصطلاح فرهنگی زیادی مانند المان‌های نوروزی و خرید کتاب خاطرات یکی از نمایندگان خرج شد، آیا نمی‌شد با این قیمت یک خانه تاریخی را تملک کرد؟ آیا همه خانه‌های قدیمی را باید میراث فرهنگی بخرد؟ 

وی با اشاره به این‌که ساخت پارکینگ آقاجانی‌بیگ مطابق با منافع شهرداری است، گفت: در چهار سال گذشته حتی به اماکن مذهبی هم رحم نکردیم و کنار بقعه شاهزاده‌ حسین(ع) با ۷۰۰ سال قدمت ساخت‌وساز انجام شد. میراث فرهنگی و شورای شهر باید بگویند برای این مساله چه اقدامی انجام دادند؟ در واقع متولیان یک بقعه مذهبی فراتر از قانون است و شهرداری و شورای شهر سکوت کرد و نتوانستند جلوی حتی یک مورد را بگیرند.‌ 

این فعال میراث فرهنگی معتقد است که کاندیداهای دوره بعد باید رویکردشان را در حوزه میراث فرهنگی تغییر دهند، با مردم روراست باشند چراکه با شعار و حرف زدن میراث فرهنگی حفظ نمی‌شود. 

وی با اشاره به اینکه شورای شهر اعتقادی به میراث فرهنگی ندارد، مطرح کرد: فقط بنگاه داران و کسانی که در بافت تاریخی زندگی می‌کنند مردم نیستند بلکه تاریخ این شهر متعلق به همه مردم شهر است.

این روزنامه‌نگار همدانی عملکرد شورای شهر را ناموفق دانست و افزود: شورای شهر نخواست میراث فرهنگی را حفظ کند و اراده‌ای برای این کار وجود ندارد چراکه اگر دغدغه میراثی داشتند می‌توانستند دادستان را برای ساخت و سازها متقاعد کنند. 

ایسنا نوشت، وی با اشاره به این‌که در این سال‌ها تناقض در سیاست‌های مدیریت شهری دیدیم، گفت: ساخت پیاده راه‌ها و از بین رفتن محلات اطراف آن از جمله این تناقضات بود، یا اینکه به اسم رفع خطر خانه‌های محله کبابیان را ویران کردند، علاوه بر این کاری برای اغنا فرهنگی شهروندان صورت نگرفته و هزینه‌ای نشده و ‌کل کارکرد سازمان فرهنگی شهرداری برای فوتبال محلات و یا بنرهای مناسبتی بوده است.