لوح سفالی 4 هزار ساله، قدیمی‌ترین شکایت خدمات مشتری جهان

دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۶ | کد مطلب: ۳۵۴۱۵
لوح سفالی 4 هزار ساله، قدیمی‌ترین شکایت خدمات مشتری جهان
یک لوح مربوط به 4 هزار سال پیش کشف شده که بر روی آن شکایت یک مشتری از خریدی که کرده، درج شده است؛ به همین دلیل مشخص می‌شود که اختلافات در فروش و خدمات مشتریان از زمان‌های دور هم وجود داشته و تنها برای زمان حال نیست.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این لوح سفالی برای شهر باستانی Ur است، شهری که اکنون بخشی از جنوب عراق می‌باشد. البته باید یادآور شد که هم‌اکنون این لوح سفالی در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود و 11.5 سانتی‌متر طول و 5 سانتی‌متر عرض دارد. اما در این اندازه نه چندان کوچک هم، نوشته‌های مشتری که از خرید خود راضی نیست، کاملا مشخص و واضح است.

این نامه با خط میخی نوشته شده که در مورد عیار نامناسب مس تحویل‌داده شده به مشتری است و در شرح آن نیز موضوعاتی مربوط به ایرادات آن مس آورده شده است. این لوح که در سال 1953 میلادی توسط موزه خریداری شد، توسط A. Leo Oppenheim در دهه 1960 میلادی ترجمه و در کتاب نامه‌های وی از بین‌النهرین منتشر شد. اوپنهایم تا پیش از مرگ در سال 1974 میلادی یک آشورشناس برجسته بود و گفته می‌شد که خط میخی را بیشتر از هر فرد زنده‌ای خوانده است.

بر روی این لوح سفالی نوشته شده: «تو آن موقع آنچه که به من قول دادی و انجام ندادی و مس‌هایی که به من دادی، کیفیت خوبی نداشتند. تو نباید با من چنان حقیرانه رفتار می‌کردی. من پول را کامل به تو دادم، اما تو کوتاهی کردی و جنس مناسب به من ندادی.» در ادامه نیز آن مشتری در مورد میزان خرید و کیفیت کالا صحیت کرده و اینکه در یک تجارت موفق نباید چنین اتفاقی رخ دهد.

این لوح با زیبایی هر چه تمام‌تر تا به امروز حفظ شده و نکته جالب توجه اینجاست که آن مشتری که شکایت خود را بر روی آن ثبت کرده، خط خوشی هم داشته و بسیار واضح و صحیح جملات را کنار هم قرار داده و هیچ مشکلی در نگارش آن وجود نداشته است. به همین دلیل اوپنهایم توانسته به راحتی آن را ترجمه کند و سپس دراختیار علاقه‌مندان قرار دهد.