تاخت‌وتاز به عرصه و حریم کاروانسرا صفوی «دوکوهک» شیراز!

يکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۵ | کد مطلب: ۳۵۴۱۰
تاخت‌وتاز به عرصه و حریم کاروانسرا صفوی «دوکوهک» شیراز!
عرصه و حریم کاروانسرا ارزشمند نامدار به دوکوهک شیراز مورد یورش جای گرفته و به آن تجاوز شده است.
اسکان نيوز: به تازگی انبوه لوله‌های بزرگی که برای سیستم فاضلاب شهری است در درون کاروانسرا صفوی دوکوهک قرار داده شده است. همچنین برای خدمات شهری تا کنار و حریم درجه یک اثر یاد شده، جاده را صاف کرده و قانون‌های میراث فرهنگی را زیر پا گذاشته‌اند.

با این همه، روشن نیست که چرا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تا کنون هیچ واکنشی نشان نداده است. باید دانست که کاروانسرای صفوی دو کوهک در لب جاده اصلی شیراز به سپیدان جای گرفته و جلو چشم همه مدیران و مسئولان شهری و میراث فرهنگی است و جای شگفتی دارد که اثری که ثبت ملی است و همه دستگاه‌ها و نهادهای دولتی نیز از آن آگاهی دارند، چگونه عرصه و حریم آن مورد یورش و تجاوز جای می‌گیرد!؟

این نخستین باری نیست که به عرصه و حریم و معماری زیبای کاروانسرای دوکوهک تجاوز می شود و مدیریت شهری برای آن خواب شوم می‌بیند. در سال‌های گذشته نیز، مسئولان شهری به بهانه پهن شدن جاده، در پی حذف اثر ملی بودند که با آگاهی رسانی و پیگیری‌های فراوان نگارنده از آن پیشگیری شد. اما گویا دست‌اندازی‌ها به این یادگار ملی پایانی ندارد. هم اینک باید چشم به راه بود و دید که اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شیراز و استان و یگان حفاظت میراث فرهنگی چه واکنشی نشان داده و آیا این بار هم زور آن‌ها به این دست‌اندازی‌ها خواهد رسید...

مهرگان نوشت، کاروانسرا صفوی دوکوهک شیراز در جاده شیراز به سپیدان و در حاشیه جاده آسفالته جای گرفته است. مصالح به کار رفته در آن سنگ لاشه و شفته گچ است و دارای چهار ایوان بوده است. کاروانسرا دو کوهک با شماره ۲۱۰۷ در ۱۸ شهریورماه ۱۳۷۷ خورشیدی به ثبت ملی رسیده است و بر پایه ماده ۵۶۴ قانون مجازات اسلامی ، هرگونه دخل و تصرف و ویرانی در آن جرم به شمار می آید و پیگرد قانونی دارد.