> مرکز هواشناسی دانمارک با نماد موج چوبی - اسکان نيوز

مرکز هواشناسی دانمارک با نماد موج چوبی

دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۵ | کد مطلب: ۳۵۳۳۲
مرکز هواشناسی دانمارک با نماد موج چوبی
گروهی از معماران دانمارک با الهام گرفتن از چشم‌انداز و طبیعت Limfjord و جوامع قدرتمند بندر، مرکز هواشناسی کلیماتوریوم را بسیار مبتکرانه و خلاقانه طراحی کرده‌اند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این مرکز که برای تحقیقات مربوط به هواشناسی، وقوع طوفان و شرایط اقلیمی محیط ساخته شده، یک نماد «موج چوبی» را در خود جای داده که بسیار شگفت‌انگیز و دیدنی است. این نماد که با طراحی چوب‌های موج‌دار شکل گرفته، مکانی برای نشیمن بازدیدکنندگان از فضای اطراف آن است که توانسته جذابیت‌های بصری متفاوتی را نیز به وجود آورد.

مفهوم اصلی معماری کلیماتوریوم عملی است و مواد آن از چوب، بتن و فولاد تشکیل شده است. نماد ساختمان یک «موج» چوبی است که از بالای ورودی اصلی بالا می‌رود و ساختمان را به عنوان یک مکان علامت‌دار، قابل شناسایی می‌کند. 

این نقش و نگار از قایق‌های ماهیگیری مشخصه لمویگ الهام گرفته شده و ادای احترامی به تاریخ فرهنگی منطقه و آداب و رسوم محلی ساختمان است. همچنین موج کاشی‌کاری شده از چوب به ساختمان یک هویت قوی می‌بخشد که بسیار قابل‌توجه است. این در حالی است که مقرر شده این ساختمان هم در داخل و هم در خارج، به یک محل تجمع و محل اجتماعات برای کارمندان و میهمانان کلیماتوریوم و همچنین مردم لمویگ تبدیل ‌شود.

ساختار شناور و استفاده از شیشه به کلیماتوریوم جلوه‌ای معاصر و متمایز می‌بخشد. این ساختمان دارای دو سطح است و از نظر مقیاسی متناسب با ساختمان‌های موجود در منطقه بندر است. طبقه اول آن نیز توسط اسکلت‌های چوبی لکه‌دار سیاه احاطه شده است که به ساختمان ظاهری ساده و روستایی می‌دهد و از آن در برابر تابش مستقیم خورشید محافظت می‌کند.

از دیگر جذابیت‌های این ساختمان نوع سازه موج‌دار و آرامش‌بخش آن است که توانسته هر بازدیدکننده‌ای را به سوی خود جذب کند و درنهایت توسعه فضای سبز و تنوع زندگی شهری در فضاهای باز را به ارمغان آورد.