استفاده از الگوهای طبیعت در تولید مصالح ساختمانی

يکشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۶ | کد مطلب: ۳۵۳۱۹
استفاده از الگوهای طبیعت در تولید مصالح ساختمانی
اگر به طبیعت بیشتر دقت کنیم، متوجه می‌شویم که طی میلیاردها سال راه‌حل‌های سازگارانه‌ای را توسعه بخشیده که ما انسان‌ها با استفاده از آن‌ها می‌توانیم در صنعت ساخت وساز نوآوری و فناوری‌های جدیدی را خلق کنیم.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: یکی از این فناوری‌های نوین مربوط به کاربرد الگوهای طبیعت در تولید مصالح ساختمانی است. یک تیم تحقیقاتی در استرالیا اخیرا به دو الگو مفید در گل نیلوفر آبی و پوست کوسه دست پیدا کرده است.

گونه‌های آبی Nelumbo nucifera که به عنوان محبوب نیلوفر آبی شناخته می‌شود، از ویژگی مفیدی برخوردار است. برگ‌های آن به خودیِ خود تمیز یا بسیار آبگریز است. این بدان معناست که هیچ ذره‌ای از خاک یا آب به برگ آن نمی‌چسبد که به ویژه در محیط‌های مرطوب و گل‌آلود که گیاه به‌طور معمول در آن رشد می‌کند، بسیار مفید است.

با این حال، این اثر از یک سطح کاملا صاف یا یک لایه صمغی روی برگ‌ها ناشی نمی‌شود. در واقع نیلوفر آبی پر از چین و چروک‌های ریزی است که سطح تماس را کاهش می‌دهد و تمام ذراتی را که سعی می‌کنند در آنجا بچسبند، دفع می‌کند. اثر نیلوفر آبی توسط فناوری نانو مورد بررسی قرار گرفته است تا این اثر روی محصولاتی مانند سطوح، رنگ‌ها، دیوار، پنل‌های آشپرخانه، کاشی‌ها و سایر مصالح مشابهی که به‌راحتی می‌توانند خود را تمیز کنند، اعمال شود.نمونه مشابه دیگر هم از اقیانوس‌ها نشات می‌گیرد. محققان با بررسی پوست کوسه‌ها متوجه شدند که به صورت الماسی شفاف و مرتب و تمیز هستند، به‌گونه‌ای که میکروارگانیسم‌ها از نشستن بر روی آن منصرف می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که میکروارگانیسم‌ها نمی‌میرند؛ آن‌ها به‌دلیل هندسه ناراحت‌کننده، به‌سادگی علاقه‌ای به ماندن در سطح ندارند.

حال این محققان با استفاده از چنین الگویی، ورقه‌هایی را تولید کردند که در دیواره و سازه اصلی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و اجاره نمی‌دهند هرگونه قارچ یا جلبک‌های مضر سطح دیواره‌ها را به ویژه در مناطق مرطوب بپوشانند. چراکه این نوع قارچ‌ها به مرور سازه را ضعیف کرده و به اسکلت اصلی ساختمان آسیب جدی وارد می‌کنند.