طراحی نخستین کابین‌های مسکونی صددرصد سبز

چهارشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۵ | کد مطلب: ۳۵۲۶۶
طراحی نخستین کابین‌های مسکونی صددرصد سبز
معماران بیو کابین‌های صددرصد خودکفا و سبز را برای نخستین بار در جهان طراحی کرده‌اند که با تغییرات آب‌وهوا و شرایط زیست‌محیطی سازگاری بالایی دارند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: اکنون بیش از هر زمان دیگری از معماران و طراحان انتظار می‌رود که در حین توجه به نوع طراحی و سبک معماری خود در پروژه‌ها، به تاثیراتی که ساختمان یا سازه‌های آن‌ها بر روی محیط‌زیست می‌گذارند نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند. در واقع می‌بایست بررسی شود که این پروژه‌ها تا چه اندازه می‌توانند بر روی کره زمین تاثیر بگذارند تا از اثرات مخرب آن‌ها به میزان چشمگیری جلوگیری به عمل آید.

حال گروهی از معماران بیو با توجه به این موضوع مهم، نخستین کابین‌های مسکونی خود را طراحی کرده‌اند که از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا بهره‌مند هستند و صددرصد با محیط‌زیست سازگاری دارند. این مجموعه بیوکابین‌ها در یک زیستگاه خودکفا در کویر طراحی شده‌اند که در اطراف یک آب نمای مرکزی سازمان‌یافته قرار گرفته‌اند. گیاهانی دور این کابین‌های مسکونی را احاطه کرده‌اند که در شرایط بیابانی کاملا سازگاری داشته و می‌توانند رشد پیدا کنند.در مقیاس ساختمان، فرم هر کابین به دقت متناسب با محیط برنامه‌ریزی شکل گرفته و عواملی مانند باد، فرسایش خاک و ضدصوت بودن آن، همگی شکل کابین‌های زیستی را تعیین می‌کنند. در بین کابین‌ها سازه‌های کششی قرار دارند که در حین ایجاد سایه برای محیط اطراف آن‌ها، به جذب خورشید هم می‌پردازند و درنهایت انرژی مورد نیاز هر کابین را تولید می‌کنند.

باد همچنین منبع مهمی از انرژی‌های تجدیدپذیر است که طراحان تصور می‌کنند این زیستگاه می‌تواند از آن استفاده کند. با استفاده از هر دو نیروگاه خورشیدی و بادی، زیستگاه می‌تواند کاملا خودپایدار باشد و نیازی به اتصال به شبکه‌های برق عمومی نداشته باشد.باغ‌های داخلی این کابین‌ها نیز منبع دیگری است که می تواند برای حفظ جامعه، تامین غنی غذا و راهی برای بهبود سبک زندگی افراد بسیار مفید و کاربردی باشد.

آگاو یک ماده آلی است که می‌تواند رشد و پایداری بالایی به ویژه در مناطق بیابانی داشته باشد و به همین دلیل استفاده آن در این کابین‌ها به پایداری و سبز بودن هرچه بیشتر آن‌ها کمک شایانی می‌کند.