میدل‌ایست آی: ایران می‌خواهد نفت خود را از طریق عربستان بفروشد

شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۷ | کد مطلب: ۳۵۰۹۹
میدل‌ایست آی: ایران می‌خواهد نفت خود را از طریق عربستان بفروشد
بر اساس یک گزارش رسانه‌ای، ایران از عربستان سعودی خواسته است در قبال محدود کردن حملات حوثی‌ها به تأسیسات نفتی عربستان، ریاض به فروش نفت ایران و دورزدن تحریم‌های آمریکا کمک کند.
میدل ایست آی، چاپ بریتانیا، به نقل از مقام‌های عراقی که به گفته این نشریه در جریان مذاکرات ایران و عربستان در بغداد بوده‌اند، نوشته اصلی‌ترین موضوع مورد بحث در مذاکرات "چهار ساعته" هفته پیش بین دو کشور مناقشه بر سر یمن بوده است.
 
بعد از انتشار گزارشی در فایننشال تایمز، مقام‌های ایران و عربستان برگزاری جلسات مذاکره میان دو کشور را تایید کرده بودند. رئیس‌جمهور عراق هم در جلسه‌ای گفته بود که کشورش "بیش از یک دور" میزبان گفت‌وگوهای تهران و ریاض بوده است. با این حال جزئیات مذاکرات هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.
 
میدل ایست آی به نقل از منابعی در عراق گزارش داده که دور تازه گفت‌وگوها قرار است به‌زودی آغاز شود و به همین دلیل اعضای هیات ایرانی شامل افرادی از نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و سپاه وارد بغداد شده‌اند.
 
یک مقام آگاه به میدل ایست آی گفته عربستان خواهان توقف حملات حوثی‌هاست و در مقابل ایران "پیشنهاد داده که نفت را با قیمتی پایین‌تر از بازار بین‌المللی به عربستان سعودی بفروشد تا عربستان آن را به شیوه خودش در بازار جهانی عرضه کند."
 
با خروج آمریکا از برجام، صادرات نفت خام ایران از دو و نیم میلیون بشکه در روز در مقطعی تا ۱۰۰ هزار بشکه در روز هم پایین آمد. دبیرخانه اوپک در تازه‌ترین گزارش خود از ادامه روند افزایش تولید نفت ایران خبر داده که از ماه‌های پیش شروع شده بود.
 
خبرگزاری رویترز و خبرگزاری فرانسه پیش‌تر گزارش داده بودند که محور گفت‌وگوهای دو کشور درباره یمن و برجام بوده است.
 
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان اخیرا در مصاحبه‌ای تلویزیونی با تاکید بر اینکه خواهان "روابط خوب" با ایران است، با لحنی متفاوت از گذشته گفت که می‌خواهد شاهد کامیابی ایران و پیشرفت این کشور باشد.
مرجع: دویچه وله