موزائیک هندسی 1600 ساله در اسرائیل

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۷ | کد مطلب: ۳۵۰۷۶
موزائیک هندسی 1600 ساله در اسرائیل
کف‌های موزاییکی از ویژگی‌های مهم هنر و معماری باستان در مدیترانه و خاورمیانه هستند که از ویرانه‌های پیچیده‌ای در مکان‌های تاریخی به وجود می‌آیند و درنهایت توسط باستان‌شناسان کشف می‌شوند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: موزائیک هندسی 1600 ساله در اسرائیل نیز یکی از این کشفیات مهم باستانی جهان به شمار می‌رود که اخیرا در یک حفاری باستان‌شناسان در شهری واقع در 15 مایلی جنوب تل آویو یافت شده است. تیم باستان‌شناسان سازمان باستانی اسرائیل این کف موزائیک را نخستین کشف باستانی در این منطقه می‌دانند که به دلیل داشتن یک مجموعه صنعتی اعلام کرده‌اند که این کشف مربوط به دوران بیزانس مشهور است.

این کف موزائیک به خوبی از آن دوران حفظ شده و دارای الگوهای دقیق هندسی و هنری است. به دلیل اینکه آن منطقه کاملا صنعتی است، باستان‌شناسان در ابتدا تصور کردند که این موزائیک شاید مربوط به یکی از اتاق‌های تولید باشد، اما پس از بررسی‌های انجام شده و دقیق‌تر، متوجه شدند که این اثر مربوط به 1600 سال پیش است.

با این حال، تیم متوجه لکه‌های سیاه در لبه موزاییک شدند. با حل شدن پتینه سفید با اسید مخصوص، اضافه‌های روی آن پاک شد تا درنهایت الگوی هندسی چند رنگی (قطعات موزائیک) آشکار شود. تزئینات روی این موزائیک نشان می‌دهد که مربوط به کف یک ویلای سلطنتی بوده که ساکنان آن در نزدیکی این مرکز صنعتی زندگی می‌کردند. قدمت این اثر کشف‌شده که حدود 400 سال میلادی است، مربوط به امپراتوری بیزانس بوده که به عنوان امپراتوری روم شرقی نیز شناخته می‌شود.پس از انجام مراحل مستندسازی موزائیک در محل اصلی خود، متخخصان کف را برای نگهداری و حفظ آثار باستانی آماده کردند تا با ایجاد فضایی کاملا ایمن، بتوانند شرایط را برای بازدید عموم و حتی توریست‌ها فراهم آورند.

شهری که این موزائیک کشف شده، با نام Yavne شناخته شده است و تاریخ غنی آن به فلسطینان باستان بازمی‌گردد. این مرکز که کاملا فرهنگی است، مطالعات تاریخی و باستانی متعددی را در خود جای داده و می‌تواند محل غنی آثار دیگر باستانی باشد که باستان‌شناسان به آن بسیار امیدوار هستند.