اجرا برنامه بین‌المللی بازیابی میراث موصل

شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۳ | کد مطلب: ۳۴۸۹۷
اجرا برنامه بین‌المللی بازیابی میراث موصل
مرکز بین‌المللی مطالعه حفظ و احیا اموال فرهنگی با همکاری یونسکو و با حمایت مالی دولت امارات و اتحادیه اروپا، برنامه ظرفیت‌سازی دو ساله بازیابی میراث فرهنگی و تاریخی موصل را ارائه داده و اجرای آن را آغاز کرده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: ظرفیت‌سازی فراگیر و یکپارچه برای حفاظت از میراث شهر موصل می‌تواند به آینده‌ای پایدار برای مردم آن کمک کند. شهر موصل، به معنای «نقطه اتصال» در زبان عربی، ثروت ارزشمندی از تنوع فرهنگی و مذهبی را در خود جای داده است. با وجود زیارتگاه‌های قابل‌توجه و سایر بناها و اماکن تاریخی برجسته موصل، میراث و اهمیت این شهر فراتر از هزاره‌ها است.

با این حال، موقعیت استراتژیک که در طول تاریخ موصل را به یک تقاطع فرهنگی تبدیل کرده است، آن را مورد هدف داعش قرار داد. در ژوئن 2014 میلادی، موصل بزرگترین شهر سقوط این سازمان تروریستی شد. خسارات وارده به میراث فرهنگی شهر و مناطق اطراف آن طی درگیری‌ها بسیار شدید بوده است.

حال پس از این حوادث هولناک، عزم مردم موصل برای بازگرداندن شهر خود بسیار قاطع است. به‌طوریکه، چندین پروژه که تحت ابتکار عمل احیای روح موصل گروه‌بندی شده‌اند، در جاده بازیابی میراث غنی توسعه یافته‌اند و پیش می‌روند. از این رو مرکز بین‌المللی مطالعه حفظ و احیای اموال فرهنگی تصمیم گرفت برنامه دوساله‌ای را برای بازیابی این میراث فرهنگی تبیین کرده و با ایجاد ظرفیت‌های بین‌المللی به اجرا هرچه گسترده‌تر آن کمک کند. 

با هدف پرورش آشتی جامعه از طریق بازیابی محیط‌زیست و احیای میراث این شهر، این برنامه به دنبال اطمینان از امکانات معیشتی پایدار و طولانی‌مدت برای مردم موصل و شکوفایی برای آینده آن‌ها است.

در واقع این برنامه دوساله بازیابی میراث برای تقویت مهارت‌های متخصصان میراث محلی و صنعتگران این حوزه، از طریق آموزش و تمرین عملی، تدوین شده است. ایجاد ظرفیت برای پیشرفت حرفه‌ای و احیای زیرساخت‌های مربوطه از جمله دو بخش مهم این برنامه دوساله بین‌المللی است که می‌تواند طیف وسیعی از فعالان و متخصصان حوزه را درگیر کرده و به بازسازی و بازیابی گسترده میراث و بناهای تاریخی شهر موصل در مدت زمان کوتاهی کمک کند.

لازم به ذکر است که این ابتکار تاکید ویژه‌ای بر توانمندسازی میراث فرهنگی به عنوان ابزاری برای همکاری و انسجام اجتماعی دارد که همراه با مشارکت مردم محلی، روند بازسازی پایدار و مقاوم را آغاز می‌کند و امیدوار به آینده‌ای روشن پس از درگیری و ویرانگری‌های ناشی از آن است.