دستکاری بودجه ۱۴۰۰؛ عذرخواهی و حذف گزارش از کلیه خروجی‌های ایرنا

جمعه ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۳ | کد مطلب: ۳۴۸۷۶
دستکاری بودجه ۱۴۰۰؛  عذرخواهی و حذف گزارش از کلیه خروجی‌های ایرنا
در پی انتقادها به دستکاری بودجه مصوب مجلس در کمیسیون تلفیق، خبرگزاری ایرنا که پیشتر در گزارشی جزییات این دستکاری‌‌ها را منتشر کرده بود در توضیحی نوشت که جداولش دقیق نبوده و آن را حذف کرده است.
هشتم اردیبهشت خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گزارشی با عنوان "زیر سئوال بردن اصل شفافیت با تغییر خودسرانه جداول بودجه" منتشر شده کرد، گزارشی درباره آنچه به "رسوایی بودجه" شهرت یافته؛ اما پس از آنکه مدیرکل حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی خبرگزاری دولتی ایرنا را به شکایت تهدید کرد، این خبرگزاری گزارش خود را درباره دستکاری جداول بودجه سال۱۴۰۰ و افزایش چند هزار میلیارد تومان به بودجه «بسیج، فعالان فضای مجازی صداوسیما، نیروی انتظامی، حوزه‌های علمیه، سازمان تبلیغات اسلامی و مجلس» حذف کرد.

خبرگزاری دولتی ایرنا درباره دلیل این حذف، نوشت: این گزارش به دلیل «بی‌دقتی خبرنگار در نگارش عناوین جدول و نیز طی نشدن مراحل کامل تدوین» و همچنین «انتشار بدون تایید مدیران ارشد خبرگزاری» حذف شده است.

خبرگزاری دولت از بابت "بی‌دقتی خبرنگار" خود از مخاطبانش پوزش خواسته و گفته است که این گزارش «از کلیه خروجی‌های خبرگزاری حذف» شده است.

در توضیح تکمیلی مسئولان ایرنا آمده است که چنین گزارشی مهمی می‌بایست پیش از  انتشار «به تایید مسئولان ارشد خبری» این خبرگزاری می‌رسید.

افزون بر آن تاکید شده که انتشار این گزارش می‌بایست پس از تایید سازمان برنامه و بودجه و معاونت امور مجلس دفتر روحانی صورت می‌گرفت.

این خبرگزاری اعلام کرده است که انتشار این گزارش برخاسته از تخطی خبرنگار "بی‌دقت" از مقررات و آیین‌نامه داخلی بوده است.

ایرنا همچنین نوشته است: «اعتراض شماری از نمایندگان در قالب مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای جداگانه و نیز نامه آقای احمد توکلی رئیس موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت به رئیس قوه مقننه درباره تغییرات لایحه بودجه» همچنان به قوت خود باقی است و خواست شفاف‌سازی همچنان مطرح است.

این خبرگزاری در توضیح تکمیلی خود نوشته «آنچه با عنوان "دروغ و جعل" ایرنا از سوی خبرگزاری خانه ملت مطرح شده است، ناشی از جابه‌جا شدن عنوان ستون‌های جدول مربوط به جزییات این تغییرات در لایحه بودجه ۱۴۰۰ است، ولی اصل پرسش نمایندگان و افکار عمومی درباره ماهیت تغییرات همچنان به قوت خود باقی است.»

پوزش ایرنا از بابت بی‌دقتی خبرنگارش نیز پرسش‌های بیشتری ایجاد کرده است.ابهامات بر سر دستکاری بودجه همچنان ادامه دارد؛ موضوع بر سر عدم شفافیت در افزایش بدون اطلاع هزاران میلیارد تومان به لایحه بودجه سال جاری است.