نقاشی‌های دیواری شهری که صدا دارند

چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۳ | کد مطلب: ۳۴۸۳۷
نقاشی‌های دیواری شهری که صدا دارند
یکی از هنرمندان شاخص کانادایی به نام اِلیس دوج، برای نخستین بار نقاشی‌های چند ضلعی را مخصوص طراحی دیوارهای شهر به نمایش درآورده که هر کدام صدا و نوایی از طبیعت را در دل خود جا داده‌اند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این روزها برای ایجاد جذابیت‌های نوین در توسعه نمای شهری از تکنیک‌های مختلفی در سراسر جهان استفاده می‌کنند تا بتواند هم به ایجاد زیبایی در نمای شهرها کمک کند و هم در جلب توجه شهروندان و ایجاد امنیت و آرامش خیال در آن‌ها تاثیرگذار باشد.

حال این هنرمند کانادایی در این زمینه توانسته زیبایی طبیعی جهان را به اشکال هندسی رنگارنگ تبدیل کند و در عین حال با استفاده از سیستم‌های هوشمند، صداونوای طبیعت را در آن‌ها گنجانده تا توجه هر رهگذری را به سوی خود جلب کند.

 

از طریق نقاشی‌های اکریلیک دست‌ساز این هنرمند، کوه‌ها دوباره به‌عنوان برج‌های چند وجهی تصور می‌شوند که هواپیماهای دندانه‌دار با مثلث‌های صاف و نگین‌دار جایگزین خواهند شد. کوه‌ها همراه با تصاویر به همان اندازه روشن و واقع‌گرایانه‌تر از درختان و آب، شخصیتی به خود می‌گیرند و به سرعت به شخصیت اصلی هر قطعه تبدیل می‌شوند. شکستگی‌شان به آن‌ها احساس حرکت می‌دهد؛ گویی در حال ارتعاش هستند.هنگامی‌که هر کدام از این نقاشی‌ها در دیوارهای شهری با یک نوا یا صدای طبیعت که در طول شبانه‌روز تغییر پیدا می‌کنند، به نمایش درآیند؛ آن‌گاه شهروندان با گذر از آن محل احساس می‌کنند که وارد جنگل، دریا و کوه‌ها شده‌اند و کاملا چند دقیقه‌ای از فضای شهری فاصله خواهند گرفت. همین امر در ایجاد آرامش و حس امنیت در آن‌ها تاثیر بسزایی می‌گذارد و باعث می‌شود کارهای شهری خود را با نیرو و انرژی مضاعفی دنبال کنند.