مدیرکل منابع طبیعی گلستان هر گونه موافقت با واگذاری را تکذیب کرد

درخواست واگذاری 2 هزار هکتار مرتع ملی از سوی یک شرکت آلاینده/ مراتع آلوده را احیا نکردند

دوشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۱ | کد مطلب: ۳۴۸۱۰
درخواست واگذاری 2 هزار هکتار مرتع ملی از سوی یک شرکت آلاینده/ مراتع آلوده را احیا نکردند
پس از شکستن چندباره دیواره پسماند شرکت "کانسارخزر" در تالاب اینچه و رهاشدن پسماندهای آلوده در نزدیکی مراتع، حالا شرکت فوق تقاضای 2هزار هکتار از مراتع را کرده؛ اما مدیرکل منابع طبیعی می گوید که با این واگذاری موافقت نکرده است.
اسکان نيوز- الهه موسوی: خرداد ماه سال گذشته  دیواره تالاب اینچه شکست و 350 هکتار از مراتع حاشیه تالاب متاثر شد. علیرغم تکلیفی که برای احیای مرتع فوق با کشت گونه های بومی در جلسه ای با حضور استاندار گلستان بر دوش شرکت " کانسارخزر" و "شورابه ید" گذاشته شد، با گذشت یکسال، هنوز هیچ حرکتی برای احیا انجام نشده است.

حالا اخبار رسیده حکایت دارند که شرکت آلاینده "کانسارخزر" درخواست واگذاری 2 هزار هکتار از مراتع شمال گمیشان برای انتقال پساب های آلوده خود دارد.

این اتفاق ها در حالی می افتد که مصوبه استانداری در خردادماه سال گذشته تاکید بر حفر چند حلقه چاه و تزریق پساب به آنها داشت است.

به نظر می رسد شرکت "کانسارخزر" و پس از آن "شورابه ید" علیرغم کسب درآمد هنگفت، تمایلی به استانداردسازی صنعت خود نداشته و به راحتی قوانین را دور می زنند.

حال این پرسش مطرح می شود که چگونه شرکت فوق که مدت هاست در لیست "صنایع الاینده" سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و بارها از سوی سازمان فوق و نیز "دفتر حفاظت از اشعه سازمان انرژی اتمی ایران" برای اصلاح و سامان دادن به روش های پسماندداری تذکر گرفته است، به قانون تمکین نکرده و حالا پس از گذشت نزدیک به یکسال، مصوبه استانداری را نیز اجرایی نکرده است؟  

بر اساس مستندات موجود در اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، شرکت های فوق در مدت 13 سال بهره برداری، در حدود 1250 هکتار از عرصه مراتع آق قلا را آسیب زده اند حالا با اصرار برخی مسوولان استانی و منطقه ای، قصد واگذاری 2 هکتار از مراتع استان را دارند.

در تصاویر وضعيت این روزهای مراتع حاشیه تالاب اینچه را مشاهده کنید.
 
 

 
۲۵۰ هکتار مرتع تخریب شد

عبدالرحیم لطفی مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری گلستان با تاکید بر رد هر گونه موافقت با این واگذاری به اسکان گفت:« فعلا منابع طبیعی استان قول هیچ زمینی را به دوستان نداده ایم؛ مخصوصا اطراف دریاچه را که مخالفت صد در صد کرده ایم. آن 250 هکتار زمینی هم که تخریب شده، علیرغم اینکه در سال 99 ، 310 هکتار اطراف دریاچه را کار احیا کردند؛ اما موفق به احیا آن زمین نشدند و کشت آن به یک سری کارهای زهکشی و اصلاح خاک دارد که در جلسه استانداری، مقرر شد به عنوان اقدام این شرکت انجام و احیا شود.» 

او در ادامه گفت:« کانسارخزر از ما 2 هزار هکتار زمین نخواسته است؛ بلکه 500 هکتار عرصه خواسته تا آبی را که در آن دریاچه هست نمک زدایی کرده و از نمک های آن استفاده کرده و حوضچه های تبخیری انجام دهد.»

لطفی با اشاره به اینکه در مرتع مجاور که مرتع مناسبی هست ما چنین اجازه ای ندادیم و گفتیم این زمین ها قابلیت خوبی داشته و برای این کار مناسب نیست تاکید کرد:« این کار معمولا در کویرها انجام می شود پیشنهادی داشتند بر روی کویر "سنگرتپه" کنار مرز ترکمنستان که نمکزار است و هیچ بوته ای نیست؛ اما این یک پیشنهاد خام است و هنوز به صورت جدی بررسی نشده است. ضمن اینکه محیط زیست هم کلا مخالف است.»

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری گلستان همچنین گفت:« شاید این پیشنهاد از این حیث مناسب باشد که آنجا حالت کویر است. البته قرار است از نظر زیست محیطی بررسی شود که آیا دریاچه به درد این کار می خورد؟ نکته دیگر اینکه این دریاچه بین ما و ترکمنستان مشترک است و اکثر مواقع سال خشک است که بر اساس مطالعات سازمان جنگل ها، خود یکی از منابع تولید گردوغبار برای منطقه شمال استان از جمله آق قلا، گمیشان و حتی شهر گرگان است و باید بر روی آن کاری انجام بگیرد. شاید بردن این دریاچه به آن منطقه، اندکی از مشکلات بحث ید را حل کند؛ اما این موضوع باید به دقت بررسی شده و مطالعات زیست محیطی آن در سازمان حفاظت محیط زیست انجام شود.»

آگاهان و متخصصان اما هشدار می دهند واگذاری مراتعی که توسط  شرکت "کانسارخزر" و پس از آن، "شورابه ید" تخریب شده اند نمی تواند راهکار مناسبی برای جمع آوری پسماندهای آلوده به باریم و رادیوم این شرکت ها باشد و باید بر اساس دستور دفتر حفاظت از اشعه سازمان انرژی اتمی ایران،