طراحی شهری در مریخ که یک میلیون جمعیت خواهد داشت

دوشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۷ | کد مطلب: ۳۴۸۰۶
طراحی شهری در مریخ که یک میلیون جمعیت خواهد داشت
استودیو ABIBOO برنامه‌ای را طراحی کرده که بتواند نخستین شهر خودکفا در مریخ را ایجاد کند، به‌طوریکه تا یک میلیون نفر بتوانند در آن زندگی کنند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این برنامه طرح‌های مفهومی را برای چندین شهر ساخته‌شده در مریخ منتشر کرده است، از جمله یک پایتخت جدید برای این سیاره به نام Nüwa. این مطالعه در پاسخ به مسابقه‌ای که توسط انجمن مریخ‌شناسی برگزار شد، انجام شده و سرانجام توسط شبکه SONnet توسعه یافت.

هر یک از این پنج شهر بین 200 تا 500 هزار مهاجر را در خود جای می‌دهد و هر یک برای دسترسی انسان به منابع مهم در سیاره جدید طراحی شده است. به عنوان مثال، شهر آبالوس با دقت قرار داده شد تا شهروندان آن بتوانند یخ را بازیابی کنند. ساخت این طرح، آن را به نخستین شهر در مریخ تبدیل می‌کند و امکان سکونت یک میلیون نفر را فراهم می‌آورد.

 

اگر شهرک‌ها طبق برنامه ساخته شوند، این پیشگامان مجبور نیستند بسیاری از آسایش‌های زمینی مورد علاقه خود را کنار بگذارند. نوا و سایر شهرهای مریخ به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که شامل مناطق مسکونی، فضاهای اداری و پارک‌های مصنوعی و مناطق سبز برای اتصال انسان به خانه است. این برنامه‌ها در سازه‌های منحصر به‌فرد طراحی‌شده، در کنار صخره‌ها جای می‌گیرند.

آلفردو موونز، بنیانگذار ABIBOO، توصیف می‌کند که این مکان از ساکنان در برابر محیط سخت مریخ محافظت می‌کند. مونز توضیح می‌دهد: «اگر بخواهیم ساختمان‌ها را مانند زمین بسازیم، ساختمان‌ها تمایل دارند از فشار منفجر شوند؛ تابش خورشید و گاما در مریخ ما را مجبور به ساخت فضاهایی کرد که مستقیما در معرض آسمان قرار ندارند. اکنون که این سیستم طراحی معماری فضا توسعه یافته است، می‌توان بر اساس شرایط سایت یا نیازهای برنامه، شهرها را به‌راحتی اضافه یا تنظیم کرد.»

 

ماژول‌های این ساختمان‌های کلان شامل تغییرات مسکونی و کاری است که می‌توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. هر یک از این ماژول‌ها شامل برخی از زمینه‌های اساسی است که تیم برای زندگی شاد و سالم انسان ضروری دانست، از جمله فضای سبز با ساکنان حیوانات، ویژگی‌های آب و مناطق هنری.

جدا از فضاهای اساسی زندگی و کار، ABIBOO برای ماژول‌های کشاورزی بهینه‌سازی‌شده با محیط‌های دی‌اکسیدکربن که انسان نمی‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد، برنامه‌ریزی می‌کند و در عوض توسط اتوماسیون کنترل می‌شود. این تیم حتی برای یک روند ساختمانی پایدار که از مواد موجود در این سیاره تازه استفاده می‌کند ، برنامه‌ریزی کرده است.