شوراهای شهر در زنجان تفسیر نادرست از نظام شورایی

دوشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۳ | کد مطلب: ۳۴۸۰۴
شوراهای شهر در زنجان تفسیر نادرست از نظام شورایی
طی ۲۰ سالی که از استقرار نهاد شوراها در ایران گذشته، سال‌های پرفراز و نشیب و همچنین برداشت‌های متفاوت از کارکرد پارلمان‌های محلی بوده است.
اسکان نيوز: شوراهای شهر در پنج دوره فعالیت خود در ادوار مختلف، چالش‌های متعدد را به خود دیده، چالش‌هایی که عمدتاً به دلیل سوءبرداشت و سوءاستفاده برخی از اعضای شورای شهر بوده است.
 

انتخابات شوراها، عرصه‌ای برای شکست کارآمدی در مقابل گزینه‌های پولی و فتوشاپی


یا پول‌شان بیشتر بود، یا قوم و خویش زیادی داشتند و یا نرم‌افزار فتوشاپ‌شان بهتر بود، آمدند و بر کسانی که تخصص داشته ولی رانت نداشتند، پیروز شدند. از فتوشاپی های شخصیتی گرفته تا فتوشاپی های چهره‌ها، عده‌ای گفتند خادم ملت هستند ولی به اعتماد مردم خیانت کردند، کسانی که به کمک پول‌های کثیف پیروز انتخابات شدند و بعد از رفتن به شورا، پول بیت‌المال را مصادره کردند.

و امروز چهره‌هایی برای حضور در عرصه انتخابات دور ششم شورای شهر به میدان آمده‌اند که می‌گویند، می‌خواهند طرحی نو برای توسعه شهر زنجان دراندازند. می‌گویند برنامه دارند و نمی‌خواهند اشتباهات شوراهای گذشته را تکرار کنند. فعلاً ضعف‌های شوراهای گذشته را برجسته می‌کنند و به نظرشان ۲۰ سال نظام شورایی در زنجان زیاد مؤثر نبوده است. برخی از اعضای سابق شورای شهر زنجان هم با وجود ثبت نام در انتخابات، انصراف دادند، انصرافی که چرایی‌های زیادی به دنبال داشته است.

شورای شهر زنجان که در تاریخ ۲۰ ساله خود، حضور طیف‌های سیاسی اصول‌گرا و اصلاح‌طلب را تجربه کرده است، زیاد در زمینه تخصص‌گرایی و استفاده از ظرفیت محدود اعضای متخصص خود نتوانسته موفق عمل کند. شورای اسلامی شهر زنجان را شاید بتوان نمونه ناموفق از نظام شورایی دانست که با نظام شورایی استاندارد که برگرفته از تفکر شورایی باشد، تضاد دارد.

در برخی ادوار شورای اسلامی شهر زنجان، درگیری بر سر نوع صندلی و جای نشستن در جلسه وجود داشته تا درگیری بر ماندن یا رفتن شهردار. شهردار تا مادامی حاشیه امنیت دارد که گوش به فرمان بلامنازع اعضای شورا شهر باشد و در برابر خواسته‌های آن‌ها تمکین کند. شورائیانی که وام‌دار جریان یا طیف خاصی بودند، در شهری همانند شهر سیاست‌زده زنجان که از سیاست فقط درگیری‌های بی‌نتیجه سیاسی تفسیر می‌شود و سیاست‌زدگی عامل پس‌روی شده است خواسته‌هایی از سوی برخی از اعضا مطرح می‌شد و می‌شود که ترمز توسعه شهر را می‌کشد، خواسته‌هایی که مانع از ثبات مدیریت در شهرداری زنجان بوده است. بی‌شک در صورت حرکت صحیح شوراها در مسیر خود، این شوراها می‌توانند به بازوی توانمند در توسعه شهرها تبدیل شوند و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بومی و محلی برای توسعه شهر در بخش‌های مختلف مؤثر باشند.

اختلاس، حیف و میل بیت‌المال و رانت تنها بخشی از حواشی و چالش‌های شورای پنجم زنجان است شورایی که ترکیبی بیشتر سیاسی داشت تا متخصص، ترکیبی از نیروهای اصولگرا و اصلاح طلب با سابقه مدیریت‌ها در دولت‌های مختلف، و البته مدعیانی هم بودند که داعیه خدمت داشتند و تفسیرشان از خدمت، ایجاد بستر برای رانت و ارتشاء بود. 


شوراهای شهر در استان زنجان ۱۱۳ عضو دارد


مدیرکل امور شوراها و شهرداری‌های استانداری زنجان با بیان اینکه شوراهای شهر در استان زنجان ۱۱۳ عضو دارد، می‌گوید: برخی تخلفات در شوراهای شهر صورت گرفته است و این اتفاق به نوعی سوءاستفاده از قوانین و ضوابطی است که در اختیار اشخاص گذاشته می‌شود.

علی محمودی می‌افزاید: بی‌تردید ضعیف‌النفس بودن برخی باعث رخ دادن برخی اتفاقات می‌شود و نمی‌توان گفت فقط قوانینی که در این زمینه برای شوراها تعیین شده است، دارای ضعف است.

دست به تخلف می‌زنند، بی‌تردید این تخلفات را با آگاهی کامل صورت می‌دهند.


لزوم پرهیز مردم از تعصبات سیاسی، قومی و قبیله‌ای در زمینه انتخابات شوراهای شهر و روستا


مدیرکل امور شوراها و شهرداری‌های استانداری زنجان لزوم پرهیز مردم از تعصبات سیاسی، قومی و قبیله‌ای را در زمینه انتخابات شوراهای شهر و روستا را مورد تاکید قرار داد و افزود: پرهیز از تعصبات در انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا و توجه به تخصص و کارآمدی، باعث خواهد شد تا خروجی این انتخاب آگاهانه، حضور اعضای قوی و با دانش در پارلمان شوراها باشد.

وی یادآور شد: همچنین در بررسی صلاحیت‌ها نیز باید افرادی که صلاحیت کافی از هر حیث برای حضور در این عرصه را داشته باشند، به عنوان کاندیدا حضور یابند، لذا اگر این پیش‌نیازها اتفاق بیافتد، بی‌تردید افراد شایسته‌تری در این عرصه حضور پیدا خواهند کرد.افراد سابقه‌دار نباید در انتخابات شوراها مورد تأیید قرار گیرند


رئیس کل دادگستری استان زنجان می‌گوید: افراد سابقه‌دار نباید در انتخابات شوراها مورد تأیید قرار گیرند.

حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در دومین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی استان زنجان ضمن تقدیر از اقدامات صورت گرفته درباره برگزاری انتخابات، گفت: هیئت‌های اجرایی به ویژه فرمانداران که رئیس هیئت اجرایی هستند باید در این دوره از انتخابات رعایت قانون و مقررات را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

رئیس کل دادگستری استان زنجان افرود: رعایت نکردن قانون توسط اعضای هیئت اجرایی زیبنده نیست بنابراین انتظار این است که تلاش شود، قوانین و مقررات در هیئتهای اجرایی توسط برگزارکنندگان انتخابات به صورت کامل و دقیق رعایت شود.

صادقی نیارکی افزاید: باید دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه گزارش دقیق و به هنگام از بروز تخلفات را به دبیرخانه ستاد ارسال کنند تا واکنش، پیگیری و اقدامات پیشگیرانه لازم انجام شود.
 

۷۰۴ نفر در انتخابات شوراهای اسلامی شهر زنجان ثبت نام کردند


رئیس ستاد انتخابات استان زنجان با بیان این‌که ۷۰۴ نفر در انتخابات شوراهای اسلامی شهر زنجان ثبت نام کردند، می‌گوید: ۴۷ درصد از داوطلبان به صورت الکترونیکی ثبت نام کردند.

خدابخش مرادی نافچی می‌افزاید: ۸۸.۷ درصد لیسانس به بالا هستند و ۱۱.۲ فوق دیپلم هستند و همچنین ۱۵ درصد از ثبت نام کنندگان دارای سابقه عضویت در شوراهای شهر هستند، ۱۴ درصد دارای سابقه ایثارگری و مشاغل آزاد، کارمندان، فرهنگیان، اساتید دانشگاه، روحانیون و وکلا هستند و انتخابات بر مبنای قانون و با اقتدار تمام برگزار می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با بیان اینکه رویکرد ستاد انتخابات استان رعایت دقیق قانون در همه مراحل است، ادامه می‌دهد: مؤلفه‌های سلامت، امنیت، مشارکت و رقابت در انتخابات مبنای عمل ستاد انتخابات استان است.

مرادی نافچی با بیان اینکه تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات مقوم نظام جمهوری اسلامی است، می‌گوید: در این شرایط اصحاب رسانه باید ایجاد امید و نشاط در جامعه را در دستور خود داشته باشند.

مهر نوشت، حال امروز با گذشت ۲۰ سال از فعالیت شوراها در استان زنجان، شورای شهر زنجان که همواره حضور جمع ضدین را در ترکیب خود تجربه کرده نتوانسته در توسعه نظام شورایی به اهداف خود برسد و معدود نیروهای توانمند و کارآمد نتوانسته اند به گفتمان واحد برای توسعه شهر زنجان در سایه تعامل با سایر اعضا برسند.