کاربافی بیده تبلور طرح و رنگ‌های ذهنی بانو میبدی

شنبه ۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۴ | کد مطلب: ۳۴۷۶۵
کاربافی بیده تبلور طرح و رنگ‌های ذهنی بانو میبدی
این حاجیه خانم سواد چندانی ندارد ولی به حدی طرح‌ها و نقش‌ها و رنگ‌های ذهنی و تلفیقی‌اش زیباست که تصور می‌کنید مدرس آکادمیکی است که این چنین آموزش هنری را می‌دهد که چندان در کشور شناخته شده نیست.
به گزارش اسکان نيوز، چند کیلومتری که از میبد یزد، این شهر جهانی زیلو خارج شوید، به منطقه‌ای به اسم «بیده» می‌رسید. منطقه‌ای کوچک اما با هنر و حرفه‌ای دیگر در استان یزد. یزد به صنایع دستی و آثار تاریخی و باستانی و خوراکی‌های خوش طعمی مشهور است، اما در نقاطی که کمتر کسی از وجود آن‌ها یا حداقل از وجود هنرهای آن‌جا اطلاعی دارد، صنایع دستبافتی یافت می‌شود که مخصوص آن‌جاست و متاسفانه برای سایر نقاط کشور شناخته نشده است.

تصاویر فوق یک کارگاه «کاربافی و پتوبافی» در شهر کوچک بیده را نشان می دهد. هیچ یک از واژه های کار یا پتو به معنای بافتن پتو نیست. بلکه در این کارگاه که توسط این زن میانسال اداره می شود، دستبافته هایی شبیه زیلو که البته سبک، طرح و نوع بافت خاص خودش را دارد و برای پادری، روی مبل، روی میز و پوشش صندلی خودرو استفاده می شود، آماده می کنند. علاوه بر این دستبافته های خوش رنگ، در اینجا پارچه های خاصی نیز یافته می شود. پارچه هایی جذاب و خوش رنگ  و انواع شال سر و روسری که تار و پود آن با دست و یا توسط این ماشین های بافندگی  به هم گره می خورند و زیبایی خاصی خلق می کنند نیز بافته می شود. انواع دستمال و پارچه های آبگیر برای آشپزخانه نیز در رنگ های منحصر به فردی بافته می شود که به قدری زیبایی بافت در رشته رشته این پارچه ها دیده می شوند که حتی می توان به عنوان رومیزی از آنها استفاده کرد.این حاجیه خانم سواد چندانی ندارد ولی به حدی طرح‌ها و نقش‌ها و رنگ‌های ذهنی و تلفیقی اش زیباست که تصور می‌کنید مدرس آکادمیکی است که این چنین آموزش هنری را می‌دهد که چندان در کشور شناخته شده نیست.

این‌جا در واقع تنها کارگاه کاربافی و پتوبافی است که توسط این حاجیه خانم راه اندازی شده و شاگردانی را با این چند  دستگاه بافندگی مخصوص، تربیت می کند که این راه ادامه یابد.

بله،. این زن به غایت هنرمند است و راهش پر رهرو باد