طراحی برج داینامیک که از باد روشنایی می‌گیرد

يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۹ | کد مطلب: ۳۴۶۷۱
طراحی برج داینامیک که از باد روشنایی می‌گیرد
برخی از سازه‌های بلند با طراحی خاص خود، به وضوح در باد تاب می‌خورند و می‌توانند با ایجاد بستری مناسب از انرژی باد بیشترین بهره‌وری را ببرند. حال برج داینامیک کالیفرنیا یکی از این سازه‌های بلند است که روشنایی طول شبانه‌روز خود را از انرژی باد اطراف خود دریافت می‌کند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: البته در این میان برخی از بلندترین آسمان‌خراش‌های جهان نیز با هدف مقابله با وزش بادهای سهمگین منطقه خود ساخته شده‌اند که در این میان شاید استفاده مفید از این انرژی طبیعی باد از یاد رفته است یا بسترهای آن از پیش فراهم نشده است.

حال طراحی این برج در مسابقه طراحی شهری در کالیفرنیا موفق به کسب رتبه نخست شده و استودیو معماری SMAR مالک این طرح زیست محیطی است. این برج از میله‌های بسیار بلندی تشکیل شده که هنگام تولید نیرو برای روشن شدن در شب، در باد تاب می‌خورند و به جذب انرژی باد می‌پردازند.

این برج پویا در پارک و باغ‌های گوادالوپه در سن خوزه، کالیفرنیا ساخته خواهد شد، جایی که به یک نقطه عطف جدید برای این شهر نوآور تبدیل خواهد شد. طول هر یک از 500 میله حدود 200 فوت است و در انتها به یک لامپ مجهز شده است. بازدیدکنندگان در طول روز می‌توانند این اعضای بسیار نازک ساختاری را که در باد تکان می‌خورند، مشاهده کنند؛ در حالی که بازدیدکنندگان شبانه نوری را که این حرکت ایجاد می‌کند، مشاهده خواهند کرد.

اگرچه این طرح به عنوان یک بنای یادبود، عملکرد هوشمندانه‌ای دارد، اما سازندگان معتقدند که معنای مفهومی عمیق‌تری به دنبال خواهد داشت، زیرا این سبک از فناوری در توسعه بخش معماری می‌تواند به آینده توسعه شهری شکلی متفاوت دهد.

برج و اهمیت آن برای سان خوزه چیزی فراتر از یک بنای تاریخی است که باید از دور از آن لذت برد. بازدیدکنندگان می‌توانند از طریق پروژه در یک فضای باز عظیم احاطه‌شده توسط میله‌ها قدم بزنند. آن‌ها همچنین قادر خواهند بود از طریق شهر به یک سکوی رصدی دقیقا بالای دریا از چراغ‌های درخشان خیره شوند تا نگاهی بی‌نظیر به آنچه در زیر است، داشته باشند.