دفاع از حاجی فیروز در جایگاه متهم

دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۰ | کد مطلب: ۳۴۴۵۶
دفاع از حاجی فیروز در جایگاه متهم
این روزها حاجی فیروز بر جایگاه متهم نشسته و او را به گناه نکرده یعنی ترویج نژادپرستی محاکمه می‌کنند. امروز در حالی دفاع از او را اغراق در عقلانی کردن آیین می‌شمرند که اتهامات وارد شده به او نشان دهنده آشنا نبودن ما با شاخه مطالعات آیین است.
اسکان نيوز: علیرضا حسن‌زاده فارغ التحصیل دکترای رشته مردم شناسی از دانشگاه گوته فرانکفورت است که از وی کتاب‌ها و مقالاتی در شناخت و تحلیل آیین‌های ایرانی منتشر شده است که از آن جمله می‌توان به کتاب وضع آیینی و وضع هنجاری که از سوی انتشارات دانشگاه آمستردام در نوامبر سال ۲۰۱۳ منتشر شده، اشاره کرد. وی از جمله نخستین انسان شناسانی است که کوشیده است مفهوم تحلیل بیناآیینی (inter_rituality) را توسعه بخشد.

حسن‌زاده، فهم عمومی مردم ایران از حاجی فیروز را تفسیری برده دارانه نمی داند و آن را از یک سو برداشتی نخبه گرایانه و از سوی دیگر شرق شناسانه به معنای منفی آن و حتی  گفتمانی استعماری و ایران هراسانه معرفی می‌کند. او همچنین یکی از دلایل مرتبط کردن حاجی فیروز را به مسائل نژادپرستانه، نگاه تاریخی به آیین دانست حال آنکه فرهنگ و اسطوره خواند حال آن‌که « اصولا خوانش آیین و اسطوره بر مبنای تاریخ امروزه در جهان کاربرد ندارد و معمولا مردم شناسان و دین پژوهان و اسطوره شناسان و اندکی هم جامعه شناسان به بررسی و مطالعه آیین می پردازند نه تاریخ دانان» چرا که «آیین حاجی فیروز مثل سایر آیین های نوروزی یک آیین آستانه‌ای است که در آن وارونگی نظم رخ می دهد» و «اصولا آیین های آستانه ای آیین های ساختارگرا نیستند و برعکس ساختار را نقد می کنند».

 با این عضو هیات علمی پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت‌وگو کردیم.
 

طرح موضوع حاجی فیروز به مثابه یک امر نژاد پرستانه از کجا آمده است و چه سابقه ای دارد؟ 


همچنان که در مقاله «حاجی فیروز و تصویر گروتسک مرگ» گفته ام، این بحث با کتاب تاریخ نمایش در ایران نوشته بهرام بیضایی شروع شد، کتابی بسیار ارزشمند که تنها یک نقطه ابهام دارد و آن هم نظر این کتاب در زمینه رابطه سیاه بازی و بردگان است. آقای بیضایی در خلق زیبایی شناسی هنری و ادبی خود و برای طرح آموزه‌های روشنفکرانه اش در آثار هنری چون باشو غریبه کوچک و طرب نامه باز هم موضوع و مساله رنگین پوست بودن را مطرح کرد.

البته خود او در بازگشتی انتقادی بعدا هم نظر خود را در کتابش رد نمود و هم برداشت های مربوط به طرب نامه را نپذیرفت. ادبیات و هنر آقای بیضایی و حتی نثر او بسیار فاخر اما به شدت نخبه گراست و بازتاب دهنده زیست جهان مردم ایران در آثار کارگردانان دیگری چون داریوش مهرجویی نیست. او را بیشتر می توان شبیه کیارستمی دانست که زبان و بیان خاص خود را دارد. این موضوع را شما در باشو غریبه کوچک می‌بینید.‌ آقای بیضایی به نمایش های سنتی ایران و تئاتر علاقه زیادی دارد و حوزه تخصصی او است به همین دلیل و تحت تاثیر این علاقه عنصر رنگین پوست بودن را وارد فیلم باشو غریبه کوچک می کند تا مفهوم صلح و همبستگی را که یک کلان روایت است به شکلی دراماتیک مطرح نماید.

اما این کلان روایت با واقعیت انضمامی و زیست جهان و زیست آیین مردم گیلان فاصله زیادی دارد. گیلان به قول یاسنت لویی رابینو (سرکنسول انگلیس در شهر رشت در اوایل قرن بیستم) دارالمرز بوده و یکی از قوی‌ترین مردم شناسان جهان یعنی کریستین برومبرژه مردم گیلان را برون گرا ترین مردم در ایران می‌داند و نحوه زندگی و حضور چشمگیر گردشگران در این استان این امر را به سادگی نشان می‌دهد.

در ترانه‌های گیلکی و آذری این روابط بازتاب یافته است.‌ اما شما می‌بینید که آقای بیضایی فیلمی می سازد که در آن مردم برون گرای گیلان به دلیل رنگ پوست یک پسربچه با او برخوردهای تند می‌کنند. این در حالی است که در زیبایی شناسی فولکلوریک گیلان رنگ سیاه نشانه بدی نیست آن ترانه معروف و عاشقانه سیاهی ترا نخوام که ناز و نیاز عاشق و معشوق را در بر دارد در چند دهه اخیر به یاد بیاورید. بر این اساس می توان گفت اگرچه آقای بیضایی فردیت و خلاقیت خاص خود را در طرح ارزش‌هایی چون صلح مطرح کردند اما این بیان استعاری و متافوریک از رنگ در خوانش گروهی برابر با نژاد پرستی در فرهنگ ایرانی قرار گرفت.

تعبیر نژاد پرستانه از طرب نامه که به قول مولانا قافیه اندیش نیست مثل آن است که تشبیه  مژگان یار را به تیر و پیکان و آبروی او را به کمان  دلیل جنگ طلبی حافظ بدانیم!؟؟ اما در بازنمایی تفسیری گروهی از نخبگان، فقر درک مردم‌شناختی از فرهنگ ایرانی و مثلا فرهنگ مردم گیلان به تعبیر نژادپرستانه و یافتن دلایلی برای نژادپرستی ایرانیان در طرب نامه و غیره تبدیل شد. اصولا  نقد مدرن ادبی و هنری در ایران چابک و  قوی نیست و آن را نمی‌توان با کار محققان حوزه ادبیات کلاسیک چون شفیعی کدکنی، مسکوب، خرمشاهی و غیره مقایسه نمود و بیشتر حالت ترجمه ای دارد.‌

این گروه از افراد از  ویلم فلور (تاریخ پژوه هلندی) تا خانم دکتر بیتا بلقوری زاده (استاد دانشگاه پنسیلوانیا) همه رویکردی تاریخی دارند و نگاهی شرق شناسانه را نمایندگی می کنند. البته در مورد فلور من آن را نگاه استعماری و تولید کلیشه‌ها و استریوتایپ‌های دروغین از فرهنگ ایرانی هم می دانم.  ایران شناسان غیر ایرانی  چون ویلم فلور و غیره این تصویر نژادپرستانه را باز تولید کردند. همان‌طور که آقای فلور با الهام از کتاب هایی چون شاهدبازی در ادبیات فارسی اثر آقای دکتر شمیسا  اخلاق جنسی در ایران را منکر شد و ایرانیان را بی بند و بار از نظر جنسی نشان داد، در اینجا هم جرقه  برده داری در ذهن شرق شناسانی چون او زده  شد و متاسفانه برخی از تاریخ دانان ما کتاب تاریخ جنسیت در ایران را نقد که نکردند هیچ او را تحسین و تمجید هم کردند!؟ در مورد نظرات او درباره برده داری هم سکوت شد. برچسب هایی چون فقدان اخلاق جنسی، کانیبالیسم و برده داری که به فرهنگ ایرانی از سوی این دسته از  مستشرقان زده شده، در گفتمان و پارادایم استعماری قرار می گیرد. این برچسب‌ها را در مورد اقوام و ملل دیگر چون سرخ پوست ها و غیره هم به کار برده اند.‌ این خود گونه ای فرهنگ زدایی از یک ملت است‌.

خانم دکتر بلقوری زاده استاد دانشگاه پنسیلوانیا که این روزها نظرات ایشان بسیار مورد ارجاع برای تایید تاریخ برده داری و وجود نهاد آن در ایران در پیوند با حاجی فیروز  بوده و در برخی خبرگزاری ها مورد ارجاع قرار گرفته البته منکر منشور حقوق بشر کورش هم هستند.

این‌جا باید بگویم فهم عمومی مردم ایران از حاجی فیروز تفسیری برده دارانه را در بر نمی گرفته و می توان آن را از یک سو برداشتی نخبه گرایانه و از سوی دیگر شرق شناسانه به معنای منفی آن و حتی  گفتمانی استعماری و ایران هراسانه دانست.‌ این جریان فقط در علم اتفاق نیفتاده فیلم طبیب را ببنید که ابن سینا را که نابغه پزشکی و فلسفه قرن خود بوده شاگرد پسربچه ای انگلیسی نشان می دهد که از قرون وسطای بریتانیا به ایران آمده و به او طبابت یاد می دهد (2013, Philipp Stölzl).  مثال ها در این باره بسیار است. 

آیا رنگ سیاه در فرهنگ ایرانی با رنگ پوست و استفاده از آن در نمایش‌ها و آیین‌های ایرانی با ورود افریقایی تبارها ارتباط می‌یابد و معنا سیاه برابر رنگین پوست بودن بوده است؟ 


برای پاسخ به این سئوال باید بگویم به این موضوع باید از منظر مردم شناسی و اسطوره شناسی نظر دوخت و نه تاریخ. اصولا فرهنگ مردمی راوی تاریخ به معنای رسمی آن نیست. احمد شاملو به عنوان یک شاعر مطرح بزرگ و موفق اولین کسی بود که این اشتباه را در مورد گئومات مرتکب شد. او می‌خواست غیر از شاعر بودن اسطوره‌شناس هم باشد و تاریخ ایران را تفسیر کند. او حماسه و اسطوره را با تاریخ اشتباه گرفت. البته آشکار است که فرضیه او مبنی بر جعل تاریخ از سوی فردوسی راه بجایی نبرد. فردوسی بسیار بزرگ‌تر از آن بود که بتوان به جایگاه او در حفظ و احیا هویت ایرانی لطمه زد. اما در این‌جا تفسیر تاریخی از آیین به سراغ حاجی فیروز رفته که توان او قابل مقایسه با فردوسی نیست. اصولا خوانش آیین و اسطوره بر مبنا تاریخ امروزه در جهان کاربرد ندارد و معمولا مردم شناسان و دین پژوهان و اسطوره شناسان و اندکی هم جامعه شناسان به بررسی و مطالعه آیین می‌پردازند نه تاریخ دانان.‌ آیین در اغلب موارد گستره نمادها و بازنمایی‌های فرهنگی است و نه راوی تاریخ به معنی رویدادهای عینی آن.‌ این عین این می ماند که در تاریخ مکتوب و دربار شاهان باستان به دنبال خاستگاه نوروز یا چهارشنبه سوری باشید. این آیین‌ها از سوی مردم و با مردم رونق گرفتند گیرم که سلام نوروزی هم در قصر شاهان برپا می‌شد. اگر در داخل دربار ناصرالدین شاه به تعدادی رنگین پوست ظلم می‌شد این لزوما به این معنا نبود که در یک روایت غالب همه مردم هم بیرون از دربار به سیاهان ظلم می‌کردند.

بین فرهنگ رسمی و غیر رسمی فاصله وجود دارد و حتی آیین های درباری با آیین‌های مردمی متفاوت بوده اند. رویکرد تاریخی آن هم از نوع مکتوب اش تناسبی با درک آیین به مثابه یک امر غیر مکتوب و شفاهی ندارد. آن هم پادشاهی چون ناصرالدین شاه که علاقه مفرطی به اختراع آیین‌ها داشت از جمله واداشتن وزیرانش به پاک کردن سبزی به قول عبدالله مستوفی، این تصویر ساخته شد چون از کسانی چون فلور خواسته شد مدخل های مثلا دانشنامه‌هایی چون ایرانیکا را بنویسند. 

سیاهان هم اگر تحت فشار بوده اند به معنای طبقاتی آن تحت ستم بوده اند و نه نژادی آن. به همین دلیل در آیین هایی چون زار، بابا زار و ماما زار که آفریقایی تبار اند جایگاهی برجسته و معنوی بالایی دارند که سفیدپوستان به آن راه ندارند. سفیدپوستانی که درمان می‌شوند فرزند معنوی این زنان و مردان آفریقایی تبار تلقی می‌گردند.‌


همین‌جا بگذارید از شما بپرسم رنگ سیاه در این آیین را چگونه می‌توان تفسیر کرد؟ 


سیاه در بافت فرهنگ و تمدن ایرانی دارای معانی متفاوتی است و دارای پویایی در طی زمان بوده است. طبیعی است که در فرهنگ زرتشتی نور و ظلمت در برابر هم قرار دارند اما ظلمت در اینجا بعدی هستی شناختی دارد و نه نژادی. برچسب زدن نژادی به رنگ در کیهان شناسی ایران باستان شبیه آن است که شما ستاره شناسان را برای توصیف هیولایی سیاه چاله ها black hole متهم به نژادپرستی کنید!!!؟

در فرهنگ عرفانی ما چون آثار سهروردی این مرز روشنایی و تاریکی به صورت دو قطب کاملا متضاد وجود ندارد؛ نور در سیاهی می‌تابد و شب و روز به هم متصل‌اند. پرندگانی با بال‌های سیاه حامل نور هستند. کالبد انسان چون ظاهر حاجی فیروز حامل و جمع روح و جسم و مرگ و زندگی و زمستان و بهار  است. در فرهنگ مردمی ما هم دیو شناسی رنگ نژادی ندارد یعنی همانطور که دیو سیاه وجود دارد دیو سفید هم در قصه‌های شاهنامه و قصه های عامیانه هست. دیوسازی هم به همین ترتیب بر مبنا رنگ پوست نیست. در آیین عروس گل دیو که رویش را سیاه می‌کردند نماد زمستان و بی‌نظمی قبل از شروع سال جدید بود نه سیاه پوستان. در آیین لال مار در آیین تیر ما سیزده که به قول دکتر فرهود جلالی به تقویم ماقبل خیامی تعلق دارد و هم اکنون در آبان ماه در مازندران برگزار می‌شود مردان و زنان و کودکانی که نقش فرشته برکت را در این آیین مهم بازی می‌کردند صورت خود را  سیاه می‌کردند. حال آن‌که کارکرد و نقش آنان مثبت بود. جالب است بدانید که در آیین شوشی در نوروز صیادی و عروسی که آیین‌گذار است  در جزایر خلیج فارس چون قشم چهره شوشی را سفید می کنند. برای شما از اهمیت این مقایسه بین نوروز بهاری و نوروز تابستانی ببشتر خواهم گفت اما برگردیم به مساله رنگ بر مبنای این استدلال و رویکرد لابد رنگ سرخ آل هم حتما  معنایی ضد سرخ پوستان در آیین‌های مردم ایران دارد؟! 

ما نسل‌کشی مثل قتل عام سرخ پوستان و سیاه پوستان را در ایران مثل برخی دیگر از نقاط دنیا نمی‌بینیم. این که در دربار ناصرالدین شاه رنگین پوستان تحقیر می‌شدند ربطی به آیین حاجی فیروز در میان مردم ندارد. مگر زنان در دربار ناصرالدین شاه تحقیر نمی‌شدند؟! اصلا علت قتل او مگر جز ظلم و ستم بر همه مردم از روستایی و شهری و سفید و سیاه بود؟! 

 

آیا می‌توان در آیین دخالت کرد و آن را تغییر داد؟ 


آیین حاجی فیروز مثل سایر آیین‌های نوروزی یک آیین آستانه‌ای است که در آن وارونگی نظم رخ می‌دهد. اگر رنگ سیاه شوشی در جنوب ایران سفید می‌شود در این‌جا رنگ سفید سیاه می‌شود. حاجی فیروز از شکست زمستان که نماد قدرتی پولادین با برف و سرما و بوران و طوفان و زندانی شدن در خانه‌ها و ایام افسردگی است سخن می‌گوید و کلید واژه شکستن (بشکن بشکنه بشکن ...این‌جا بشکنم یار گله داره) در کلام او مظهر همین خصلت وارونه ساز و ضد ساختاری او است. ارباب او بزبز قندی است که خود متعلق به افسانه‌های بهاری است نه مردی سفید پوست و شلاق به دست.

اصولا آیین‌های آستانه‌ای آیین‌های ساختارگرا نیستند و برعکس ساختار را نقد می‌کنند. بنابرین آیین حاجی فیروز به عنوان یک آیین آستانه‌ای نمی‌تواند نماینده امری ساختاری و نهادی چون برده‌داری باشد. از سوی دیگر نمادپردازی موجود در کاراکتر حاجی فیروز از منظر هستی شناسانه آن از یک سو نشان می دهد که چگونه از دل زمستان آفتاب متولد می شود آفتابی که در  دایره زنگی مدور و لباس سرخ او آشکار است و از سوی دیگر او یک قهرمان آستانه‌ای است که نمادهای قدرت چون مرگ و زمستان را به ریشخند می گیرد. در اینجا تصویر گروتسک مرگ تولید می‌شود یعنی مرگی که ترس آور است و خواب زمستانی نماد آن است دست انداخته شده و مایه شوخی و خنده می‌گردد.‌

بنابراین سیاه در شخصیت حاجی فیروز معنایی آستانه‌ای، هستی شناسانه و گروتسک دارد و نه نژادپرستانه. همانطور که چهره سیاه در لال مار یا لال شوش نماد برکت است و در غول آیین عروس گل نماد زمستان و زمان آستانه‌ای بی‌نظمی و چهارشنبه سوری نه نژاد سیاه. سیاه نمایش سیاه‌بازی هم یک قهرمان آستانه‌ای است و ارباب و حماقت‌ها و طمع‌های او را در بیشتر روایت‌های مردمی و نه رسمی و ناصرالدین شاهی مسخره می‌کند.

ما از فرهنگ مردم سخن می‌گوییم نه از فرهنگ رسمی دربار: مثلا دلقک بازی‌های ملیجک دربار کریم شیره ای.  این عناصر مردمی اصولا ضد ساختاری‌اند و بر علیه نماد قدرت یعنی ارباب. در یک متن آیینی که هم مکتوب و هم ساختاری است آمده که در مراسم بهمان ایزدبانو کسانی چون کچل، افراد معیوب، معلول و غیره نباید شرکت کنند. حال شما می‌توانید بگوئید که لوده_پهلوان قصه‌های عامیانه ایران کچل نماد تبعیض است یا ضد تبعیض؟!  این یک کاراکتر در متنی مردمی، شفاهی و ضد ساختاری است. آن یکی از متنی ساختارگرا آمده این دو چه ربطی به هم دارند؟! اصولا آیین‌های آستانه‌ای برای نقد ساختار و ایجاد تعادل شکل می‌گیرند. سیاهی که ارباب سفید را مسخره می‌کند نماد نژاد پرستی است؟! حاجی فیروزی که مژده آمدن بهار و شادی می‌دهد و حامل خورشید است نماد برده داری است؟ دایره زنگی او تصویر خورشید است که بر سرمای زمستان چیره شده وگرنه دو تار دست می‌گرفت! او یک شخصیت کارناوالی در بستر و بافت ایرانی آن است همانطور که در جشن‌های بهاری اروپا دلقک در جشن ابلهان نمادی بهاری بود البته دیوانه و ابله به معنی عطاری و باختینی آن.

در آیین نوروز بهاری از اعتدال پاییزی  یعنی مهرگان به انقلاب زمستانی می‌رسیم و از آن به نوروز و اعتدال بهاری به این دلیل حرکت از خواب زمستانی که نمادپردازی آن رنگ سیاه است با توجه به کارکرد و ویژگی آستانه ای آیین های نوروزی فیگور آیینی چهره اش  سیاه می‌شود و در نوروز تابستانی یا همان نوروز صیادی ما از اعتدال بهاری که نماد آن خورشید است و روز، به سمت انقلاب تابستانی می‌رویم و به این دلیل رنگ سیاه به سفید تبدیل می‌شود. در هر دوی این‌ها باززایی و وارونگی و آستانگی وجود دارد هم حاجی فیروز نوروز بهاری و هم شوشی نوروز صیادی و آیین‌های گذار خلیج فارس دوباره متولد شده‌اند. مردم قشم با خلاقیت خود امروز در نوروز دریایی جایی مهم به شوشی داده‌اند. جالب است که در نوروز تابستانی آتش‌افروزی را در شمال ایران می‌بینید که می‌دانید نام دیگر حاجی فیروز آتش افروز است.‌

 
پویایی آیین حاجی فیروز را چگونه مشاهده می کنید؟ 


متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی در سال‌های اخیر گروه های آسیب پذیر از جمله کودکان کار به آیین حاجی فیروز روی آورده‌اند اما این‌جا مساله مشکل اقتصادی است و نه آیین. البته در جوامع روستایی ما هم خوش‌نشین‌ها که فاقد مزرعه و زمین بودند یا کارگران مهاجر پیک نوروزی می‌شدند چون هم فال بود و هم تماشا یعنی اندوخته‌ای جمع می کردند و هم باعث شادی دیگران می‌شدند. اما فقر روستایی چهره‌ای به تیرگی فقر شهری ندارد.

در ایران آیین‌های نوروزی بیشتر درون خانگی بوده‌اند در مقایسه با آیین‌های نوروزی در کشور تاجیکستان. از چند سال پیش شورای سیاست‌گذاری نوروز در وزارتخانه (سازمان سابق) میراث فرهنگی کوشید تا با طرح برنامه نوروزگاه با الهام از بهارگاه در فرهنگ بلوچی بعدی عمومی به آیین نوروز جهت تقویت فرهنگ شادمانی و پیوند فضاهای شهری با آیین و شادی ببخشد و در دو سال اخیر بخصوص شهرداری تهران این موضوع را تعقیب و اجرا  کرده است. میراث فرهنگی با توجه به چارچوب فهم علمی و جهانی میراث فرهنگی ناملموس به دخل و تصرف و  یا جلوگیری از اجرا آیین‌ها نپرداخته است.آیا ثبت ملی و بین‌المللی این گونه از آیین‌ها می تواند می‌تواند به فهم و حفظ آن‌ها کمک کند؟


یکی از مهمترین رشته‌هایی که می‌تواند به درک و فهم عمومی و علمی آیین‌ها کمک کند مردم شناسی است که می‌یابد در سیاست‌گذاری فرهنگی مورد توجه کارگزاران و برنامه‌ریزان توسعه باشد. اما متاسفانه این رشته چندان مورد توجه قرار نگرفته است. ثبت زمانی می‌تواند مفید واقع شود که با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی همراه شود. حاجی فیروز در دل پرونده ثبت جهانی نوروز قرار دارد. اما برچسب نژاد پرستانه می ‌ورد. باید میان شهرداری و میراث فرهنگی تعامل بیشتری هم در مورد میراث ملموس و هم ناملموس وجود داشته باشد. در این حالت  ثبت مجموعه آیین‌های نوروزی فایده ای به حال آیین حاجی فیروز خواهد داشت.

 
از نظر گفتمان علمی که اشاره کردید چه انتقادی می توان به تعبیر و تفسیر نژادپرستانه آیین حاجی فیروز داشت؟ 


به نظر من زیست جهان محققانی که در غرب زندگی می کنند با زیست جهان ایرانیان یکی نیست و این هم امری طبیعی است. من که در ایران زندگی می‌کنم از افق انتظار و مسائل مثلا مردم کانادا خبر ندارم. من چطور می توانم بدون تجربه مستقیم و  زیسته از هالوین سخن بگویم؟! مثلا ایرانیان سوال می کنند چرا این محققان به توزیع نابرابر واکسن کرونا در جهان که به طور عمده در اختیار کشورهای ثروتمند قرار دارد به عنوان تجسمی از تبعیض اعتراضی نمی کنند و در دنیایی با این همه مساله، مساله و مشکل ایرانیان را برپایی آیین حاجی فیروز می دانند.

از یکسو ایشان حاجی فیروز را نماد نژادپرستی می شمرند و از سوی دیگر منابع مدارا و برابری چون منشور کورش را هم مثل خانم دکتر بقولی زاده انکار می کنند. عرفان ما و شاعران بزرگی چون مولانا و حافظ و غیره نمی توانند در سرزمینی با روایت غالب نژاد پرستی در فرهنگ مردم، چنین میراث پرشکوهی از مدارا خلق کرده باشد.‌ اگر قرار باشد ما آیین‌ها را نقد کنیم خب س‌وال من این است که نظر ایشان در مورد نسل کشی سرخ پوست ها چیست و نظرشان در مورد آیین‌های کشوری که در آن زندگی می کنند چیست؟ به قول فرناندز تجربه آیین در ایران برای این‌محققان یک تجربه دور است نه تجربه نزدیک.

بنابراین در زیست جهان خود در خارج از ایران چگونه می توانند به درک زیست جهان ایرانیان و مسائل آنان در ایران بپردارند.‌ کسی منکر وجود تبعیض‌های مختلف در تاریخ ایران نیست اما این تبعیض‌ها مربوط به همه جای جهان در طی تاریخ است و تلاش بشر برای رفع این تبعیض‌ها همچنان ادامه دارد.‌ این تبعیض‌ها را نباید تبدیل به یک کلیشه و تصویر از فرهنگ و تمدن یک ملت ساخت و آنان را به فقدان حافظه تاریخی از برده داری  متهم نمود. در ضمن مفهوم بنده و برده در شرق با غرب متفاوت بوده و لزوما این سیاه پوستان نبوده اند که خرید و فروش می‌شدند. این گروه از محققان را به قصه پر درد و پر غصه فروش دختران قوچان در عصر قاجار که خانم دکتر نجم آبادی هم درباره آن کتابی نوشته ارجاع می دهم.‌ ایرانیان خود از این واقعیت در دوره های تاریخی مختلف زخم خورده‌اند. لزوما بردگان سیاه نبوده اند و مثلا در  عثمانی بندگان و بردگان سفید پوست بودند.

 به نظرم بزرگ ترین مشکلات این گفتمان فقدان ماهیت پسا استعماری، برجستگی رویکرد غیر بومی و شرق شناسانه، و خوانش تاریخی از آیین است. جالب است که دفاع محققان ایرانی را از آیین حاجی فیروز استاد محترمی در کانادا  overrationalization می نامند. یعنی دانش و علم مطالعات آیین را اغراق در عقلانی کردن آیین می شمرند بر این اساس باید تمام تاریخ مطالعات آیین ritual studies را در آثار ترنر، گلوکمن، گیرتز، داگلاس، میرچا الیاده،  کلود لوی اشتروس و بالاندیه و غیره تاریخ عقلانی کردن اغراق آلود آیین دانست که نشان دهنده عدم آشنایی با شاخه مطالعات آیین است.

‌ اصلا بیایند به مهمترین آیین ایران یعنی نوروز برچسب نژادپرستی بزنند و مردم شناسان ایران ساکت باشند چون به اغراق در عقلانی کردن آیین متهم می‌شوند!! برای مردم شناسان ایران این تجربه ها برخلاف آنها تجربه نزدیک و زیسته است.‌ در این حالت نه صدای مردم شنیده می‌شود و نه محققان بومی. حال حاجی فیروز بر جایگاه متهم نشسته و او را به گناه نکرده یعنی ترویج نژادپرستی محاکمه می کنند و دفاع از او را اغراق در عقلانی کردن آیین می شمرند. اول گفتند آیین نوروز متعلق به جنوب ایران نیست و بعد ما مردم شناسان از نوروز دریایی در خلیج فارس گفتیم و از نوروز شبانی در شمال و نوروز کردی در غرب ایران و این که در کنار نوروز بهاری ما ایرانیان نوروز تابستانی هم داشته ایم. حال مساله حاجی فیروز را به عنوان نشانه نژاد پرستی مطرح کرده‌اند. توجه داشته باشید که نوروز یکی از  مهمترین و میان قومی ترین  عنصر  از میان عناصر میراث ناملموس ثبت شده ایران در یونسکو است و منبع همگرایی اقوام ایرانی و ارتباط و میراث مشترک ایران با تعداد زیادی از کشورهای دیگر در طی تاریخ بوده  است. اکنون این سوال مهم مطرح است که چه میزان تصویر نوروز که آیینه تنوع فرهنگی و همبستگی ملی و بایوکراسی  است از طرح این موضوع آسیب دیده است؟

به هر حال برای درک آیین های ایرانی درک بینا آیینی آن‌ها بسیار مهم است و حاجی فیروز در این میان استثنا نیست.
 
مرجع: ایرنا