طراحی هتل چرخان در خلیج فارس

يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۸ | کد مطلب: ۳۴۴۳۱
طراحی هتل چرخان در خلیج فارس
یک شرکت معماری ترکی برای نخستین بار هتلی را به‌صورت کانسپت برای کشور قطر طراحی کرده که بر روی آب‌های خلیج فارس شناور خواهد بود و می‌تواند با حجم دایره‌ای شکل خود، جذابیت بصری بالایی را برای میهمانان به ارمغان آورد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این پروژه که هم‌اکنون به شکل مفهومی و کانسِپت طراحی شده، شامل هتل چرخانی‌ست که به صورت آهسته حرکتی چرخشی به دور خود را دارد و شامل بیش از 150 اتاق میهمان می‌شود. علاوه بر آن، امکانات تفریحی دیگری مانند آبگرم، سالن بدن‌سازی، مینی گلف و استخرهای متنوع در این پروژه لحاظ شده‌اند که برای میهمانان و توریست‌ها می‌توانند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشند.

شرکت معماری ترکی به نام HAADS که از طراحان اصلی این پروژه قطر است، در حال حاضر بر روی عناصر فنی و تکنیکی این پروژه کار می‌کند تا بتواند بهترین و نوین‌ترین شیوه‌های پایدار برای آن درنظر گرفته و سپس معرفی کند.این پروژه تصمیم دارد با رویکرد زیست‌محیطی که دارد، حداقل اتلاف انرژی و اتلاف صفر را به عنوان یک اصل درنظر بگیرد و با توجه به تکنیک چرخشی خود و جریان آب به تولید انرژی الکتریکی پرداخته و درنهایت چشم‌انداز متفاوتی را نیز برای میهمانان خود فراهم آورد.

همچنین برخی از عناصر این ساختمان سبز شامل گرداب در مرکز سقف است که به منظور جمع‌آوری آب باران طراحی شده و برای سیستم آبیاری استفاده خواهد شد. انرژی این هتل نیز از طریق صفحات خورشیدی، توربین‌های بادی و سیستم انرژی جزر و مدی تولید می‌شود که همزمان با چرخش هتل در آب کار می‌کند. علاوه بر همه این اهداف، طراحان همچنین می‌گویند که هتل برای تصفیه و استفاده از آب دریا به منظور انجام فعالیت‌های خود، کار خواهد کرد و هیچ زباله‌ای که توسط هتل تولید شود، نباید بر محیط تاثیر بگذارد.
اگرچه این پروژه به‌عنوان یک هتل شناور بوم‌گردی نامگذاری شده است، اما بسیاری از طراحان معتقدند باور آن‌که یک هتل لوکس در سواحل قطر به‌عنوان یک پروژه کاملا سبز ساخته شود، کمی دشوار است و البته معماران این پروژه درنظر دارند این تردید را به ‌زودی به واقعیت تبدیل کنند.