مشهورترین نسخه خطی قرون وسطایی جهان

چهارشنبه ۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۷ | کد مطلب: ۳۴۳۱۹
مشهورترین نسخه خطی قرون وسطایی جهان
در دنیای دست نوشته‌های روشن قرون وسطایی، یک اثر وجود دارد که بالاتر از بقیه است. کتاب Kells نه تنها بهترین اثر موجود در نوع خود است، بلکه یک گنجینه ملی ایرلند نیز به شمار می‌رود.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: مشهورترین نسخه خطی قرون وسطایی جهان که اکنون به صورت آنلاین قابل مشاهده است، حدود 800 سال میلادی خلق شده و در کتابخانه کالج ترینیتی در دوبلین به نمایش در می‌آید.

این اثر که در پروژه‌های دیجیتالی شده آثار فرهنگی جهان قرار گرفته، تمام صفحات خطی آن اسکن شده و به صورت آنلاین در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته شده است. این تلاش کتابخانه کالج ترینیتی به هر فردی این امکان را می‌دهد تا از جزئیات غنی کتاب Kells که مدت‌هاست به دلیل مینیاتورها و نورپردازی‌های خاص آن از تمام صفحه‌اش به خوبی نگهداری شده، بزرگنمایی کرده و از تماشای آن‌ها لذت ببرد.

 

این در حالی است که تصاویر مجلل این کتاب از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار بوده و دارای پالت وسیع‌تری نسبت به نسخه‌های خطی مشابه آن دوره هستند. این اثر غنی فرهنگی که شامل چهار انجیل عهد جدید می‌شود، دارای یک طرح تزئینی غنی است که به دلیل جزئیات و ترکیب‌بندی‌های پویای خود، این‌چنین شناخته شده است.

در حالی که بسیاری دیگر از انجیل‌های Insular آن دوره از پالت رنگی کمتری استفاده می‌کنند، اما رنگ‌های قرمز، زرد، نیلی، سبز، مسی و همچنین یاسی و بنفش از جمله رنگدانه‌ها و رنگ‌های غالب در این اثر دیدنی محسوب می‌شوند. این دست‌نوشته نام خود را از Abbey of Kells گرفته، جایی که قرن‌ها در آن نگهداری می‌شده است. 

این کتاب تارخی از پوست گوساله ساخته شده که از مقاومت و ضخامت بالایی برخوردار است. همچنین 30 برگ از نسخه اصلی این کتاب قرون وسطی در طول قرن‌ها از بین رفته و لبه‌های این نسخه خطی در قرن نوزدهم میلادی اصلاح و نوسازی شده است.