برج مارپیچ سبز، جدیدترین مقرِ آمازون

دوشنبه ۲ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۱ | کد مطلب: ۳۴۳۰۰
برج مارپیچ سبز، جدیدترین مقرِ آمازون
دفتر مرکزی جدید آمازون در آرلینگتون، ویرجینیا با ظاهری کاملا متفاوت نمایش داده شده که می‌تواند تحولی بزرگ هم در ساخت یک پروژه خاص معماری با تلفیق سیستم‌های نوین سبز، ایجاد کند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این پروژه که هلیکس نام دارد، یک برج 350 فوتی بوده که از یک مارپیچ دیدنی الهام گرفته است. شرکت آمازون تصمیم گرفته تا از لحاظ زیبایی شناختی هم دفتر مرکزی خود را به نمایش درآورد تا بتواند با ورود به طراحی‌های غیرمتعارف، توجه بسیاری از معماران و طراحان در سراسر دنیا را به سوی خود جلب کند.

این ساختمان شبیه به یک گردباد درهم فرو رفته طراحی شده که شامل درختان و پوشش‌های گیاهی سرسبز است و از نمای چوب پنبه پیروی می‌کند. این در حالی است که این طرح مارپیچی، دو ورودی و خروجی را به همین شکل در ابتدای ساختمان ایجاد می‌کند تا بتواند جذابیت بصری آن را به صورت واضح به بازدیدکنندگان و رهگذران نمایش دهد. علاوه بر آن، مسیرهای پیاده‌روی هم با انواع درختان، گل و گیاهان پوشانده شده که می‌تواند فضای جذابی را برای رهگذران به وجود آورند.در مسیر مارپیچی این ساختمان سبز هم از انواع درختان و گیاهان طبیعی استفاده شده که علاوه بر پاکسازی محیط، می‎‌تواند در جذب انرژی‌های طبیعی محیط نیز تاثیرگذار باشد. همچنین نمای خارجی این ساختمان با انواع پنل‌های خورشیدی و توربین‌های ستونی بادی پوشانده شده که مسئولیت جذب انرژی خورشید و باد را برعهده دارند.

 

الزامات فنی این ساختمان شامل فضا اداری قابل‌توجه 2.8 میلیون فوت مربع، آمفی تئاتر بیرونی 250 نفره برای برگزاری مراسم و همچنین فضاهای عمومی سبز و مفرح می‌شوند. الیته آمازون قصد دارد حداقل دو روز آخر هفته از هر ماه، این فضاها را برای عموم باز کند.

شرکت آمازون اعلام کرده با توسعه فضاهای عمومی، فرهنگی و تجاری در اطراف این ساختمان برای خرده‌فروش‌ها و صنوف مختلف می‌تواند 25 هزار قرصت شغلی جدید در این فضاها ایجاد کند که این رقم بسیار قابل قبول و تاثیرگذار خواهد بود.