T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?>T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> میبد؛ اجرا حکم تخریب برای ساخت‌وساز در بافت تاریخی شهر خورشید هفت‌پَر - اسکان نيوز

میبد؛ اجرا حکم تخریب برای ساخت‌وساز در بافت تاریخی شهر خورشید هفت‌پَر

پنجشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۷ | کد مطلب: ۳۴۲۷۳
میبد؛ اجرا حکم تخریب برای ساخت‌وساز در بافت تاریخی  شهر خورشید هفت‌پَر
شهردار میبد می‌گوید که مدیریت شهری میبد با ساخت‌وساز در بافت تاریخی مخالف است و با استناد به ماده شماره 10 قانون حفظ و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی کشور اگر پرونده‌ای به کمیسیون 100 رفت که بدون مازاد پروانه ساخت‌وساز انجام شده، درخواست شهرداری حکم تخریب خواهد بود. این باور که برای حل مشکلات مردم باید جریمه گرفت اشتباه بوده واگر کسی می‌خواهد بافت تاریخی را تخریب کند، بهتر است که اصلا ساخت‌وساز نشود.
به گزارش اسکان نيوز، علیرضا نقوی، شهردار میبد با اشاره به این‌که میبد  از سال 1396 از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان شهر جهانی زیلو شناخته شد، گفت: کسب عنوان شهر جهانی زیلو با تلاش هنرمندان زیلوباف، فرمانداری، شورای شهر بوده که  شهرداری هم یکی از ارکان این اتفاق بشمار می‎‌رود. با جهانی شدن میبد، گواهی اعتبار نامه شورای جهانی صنایع دستی به شهرداری این شهر تحویل و شهردار هم به عنوان رییس شهر جهانی شناخته می‌شود.

نقوی در ادامه افزود: علی‌رغم تورم و مشکلات زیاد در دوسال اخیر، برای حمایت از زیلوبافان قدم‌هایی برداشته شد که از آن جمله می‌توان به  تخصیص حدود 5 میلیارد تومان اعتبار به زیلوبافان برای سرمایه در گردش و خرید تجهیزات و توسعه کار با هماهنگی صندوق کارآفرینی امید اشاره کرد.

همچنین رشته زیلوبافی در دانشگاه تشکیل شد و تا کنون دو دوره فارغ‌التحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی داشته است که باید جذب بازار کار شوند.
 

زیلو، فرش سلامت


شهردار میبد با اشاره به این‌که سال گذشته نشستی در چین و مالزی برگزار و زیلو به عنوان فرش سلامت که قدمت آن به دوره پیش از ورود اسلام می‌رسد، معرفی شد، اظهار کرد: در حال مذاکره با شورای عالی مساجد کشور و ائمه جمعه هستیم تا سفارشات زیلو بگیریم. حسینه امام خمینی و بیت رهبری از جمله فضاهایی هستند که با زیلو فرش شده‌اند. با توجه به این‌که  بخشی از زیلوبافی جزئی از مشاغل خانگی محسوب می‌شود و بانوان هم مجری آن هستند؛  معاون زنان دفتر ریاست جمهوری یکسری استارت‌تاپ‌های شتاب دهنده برای فروش زیلو در نظر گرفته است و قرار شده برای بانوانی که در فضا مجازی زیلوهای بافته شده خود را عرضه می‌کنند، اتفاقات خوبی بیفتد. از طرفی تسهیلاتی که برای مشاغل خانگی زنان درنظر گرفته شده به بانوان زیلوباف میبد هم اختصاص داده می‌شود.

این مدیر شهری زیلوبافی را کار فرسایشی و برندسازی را ضرورت این حرفه دانست و گفت: بسته‌بندی سفالگری و زیلوبافی یکی از مشکلات در میبد بوده که خوشبختانه در خوشه زیلو اقداماتی در نخستین جشنواره زیلو برتر که امسال انجام شد.

همچنین در بحث برندسازی هم اقداماتی انجام که متاسفانه با شیوع ویروس کرونا با مشکل روبه‌رو شد.

نقوی نبود اتحادیه صادرکنندگان زیلو در ایران را از جمله مشکلات این حرفه دانست و تاکید کرد: 14 شهر و روستا ایران در شورای جهانی صنایع دستی ثبت شده، که برای مارکتینگ این محصولات باید یک شبکه ایجاد شود و یکی از آن‌ها هم زیلو است.

 

شهر فائنزا ایتالیا خواهر خوانده میبد


 گفتنی است در این زمینه اقداماتی  با همکاری وزارت میراث فرهنگی و معاونت صنایع دستی انجام شده و با کاهش محدودیت‌های کرونایی،  اقدامات لازم انجام می‌شود.

 به گفته شهردار میبد، شهرهای خواهرخوانده یکی دیگر از موضوعات مورد توجه بوده و می‌توان از دیپلماسی شهری برای ارائه صنایع دستی، خارج از مسائل دیپلماتیک و سیاسی که موجب تحریم‌ها و محدودیت‌ها می‌شود، استفاده کرد.

به گزارش اسکان نيوز، خواهر خوانده میبد شهر فائنتسا یا همان فائنزا در ایتالیا است. این شهر قدمت تاریخی و جمعیتی مثل میبد دارد.این دوشهر دو موزه سفال و سرامیک دارند.

نقوی با اشاره به این‌که قدمت سفال میبد چهار هزار ساله است، اظهارکرد: با توجه به این‌که میبد و در کل استان یزد شهرهای کویری هستند، به همین دلیل نقش خورشید خانم  به عنوان نماد این شهر شناخته شده. نقش خورشید هفت پَر حدود چهار هزار سال پیش در میبد وجود داشته  و مرحوم سیدمرتضی آقایی‌میبدی که این نقش را روی سفال زده بود در سال 1971 در جشنواره مونیخ آلمان برنده نشان طلا می‌شود.
 
وی در ادامه افزود: از طرفی میبد  اولین شهری است که حدود 800 هکتار از بافت تاریخی آن در سال 1379 ثبت تاریخی شد.

نقوی ضمن تاکید بر این‌که شهرداری میبد مخالف ساخت‌وساز در بافت تاریخی است، گفت:  البته با توجه به استعلام‌هایی که با میراث انجام شده، یکسری مجوزها داده شده. اما به حوزه معماری و شهرسازی اعلام شده که به استناد ماده شماره 10 قانون حفظ و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی کشور اگر پرونده‌ای به کمیسیون 100 رفت که بدون مازاد پروانه ساخت‌وساز انجام شده، درخواست شهرداری حکم تخریب باشد.

شهردار میبد در ادامه تاکید کرد: برخی برای آن‌که مشکل مردم حل شود به گرفتن جریمه اکتفا می‌کنند، اما نظر ما این است اگر کسی می‌خواهد بافت را تخریب کند این کار انجام نشود.

باید ضوابط بافت رعایت شود البته یکسری تناقض‌هایی  بین طرح تفصیلی و وضعیت موجود بافت تاریخی میبد وجود دارد که  طرح جامع تفصیلی در دست بازنگری است.

نقوی همچنین یادآور شد: طرح تفصیلی شهرداری سال گذشته ابلاغ شد اما چون به خوبی مدیریت  نشد و روند ترویج آن چندین سال طول کشیده بود، کارآیی خودش را از دست داده  که با پیگیری شهرداری  و معاونت عمرانی استانداری و اداره کل راه و شهرسازی یزد تا مرداد ماه سال آینده بازنگری می‌شود.

وی با اعلام این‌که شهر یزد نزدیک به 11 هزار هکتار محدود خدماتی  و حدود 800 هکتار بافت تاریخی دارد، گفت: شهر میبد با 3200 هکتار محدوده خدماتی شهر تقریبا یک چهارم بافت تاریخی دارد که محدودیت‌هایی به وجود آورده و سرانه‌های خدماتی و مسکونی را تحت شعاع قرار داده است.

 این مدیر شهر درباره فقدان اِلمان‌های زیلو در شهر جهانی میبد، گفت: دو سال از جهانی شدن میبد به عنوان شهر زیلو می‌گذرد، اما المان مناسب در این شهر وجود ندارد.
 
وی یکی از معضلات  یزد  را نبود فروشگاه درخور زیلو در مرکز استان  برشمرد و تاکید کرد: یک فروشگاه داریم که فقط قدیمی‌ها از آن اطلاع دارند. متاسفانه شهروندان میبدی دغدغه فرهنگی آن‌چنانی ندارند. چرا در میبد نباید یک فروشگاه درخور و شیکی برای زیلو وجود نداشته باشد؟ باید درباره استانداردسازی و برخی مباحث دیگر فرهنگ‌سازی شود.

علاوه بر آن  هنوز زیرساخت کافی وجود ندارد که  در صورت افزایش تقاضا، بتوان عرضه خوب و با کیفیتی داشت.  در دو سالی که زیلو ثبت جهانی شده  اقداماتی انجام شده، که طی 100 سال گذشته انجام نشده بود.