کفش باستانی سکاها که 2300 سال عمر دارد

شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۶ | کد مطلب: ۳۴۲۰۸
کفش باستانی سکاها که 2300 سال عمر دارد
باستان‌شناسان طی سال‌های اخیر تمرکز زیادی بر کوه‌های آلتای سیبری کرده‌اند و به این نتجه رسیده‌اند که آثار باستانی متنوعی در این کوه‌ها قابل کشف هستند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: یکی از این کشفیات مربوط به یک چکمه زنانه با الگوهای خیره‌کننده و جذاب است که در کنار سایر اقلام مانند جواهرات، اسلحه و چند وسایل دکوری کشف شده است.

باستان‌شناسان معتقدند که این کفش زنانه دیدنی حدود 2 هزار و 300 سال عمر دارد و زیره آن با چرم قرمز و یک طرح هندسی طراحی شده که بلورهای پیریت به همراه دانه‌های سیاه برق روی آن دوخته شده است.

سکاهای باستان مردمی عشایری بودند که قاره اوراسیا را طی می‌کردند. تصور می‌شود که محل کشف کفش در کوه‌های آلتای، یکی از گورگاه‌های سکاها باشد که دیگر اشیا و لباس‌های یافت شده در نزدیکی صندوق را تشکیل می‌دهد.

مانند دیگر تمدن‌های باستان، رسم بود که این عشایر مردگان خود را با وسایل ضروری دفن می‌کردند تا به آن‌ها کمک کنند که به زندگی پس از مرگ سفر کنند. سکاها معمولا برای اسکان مردگان خود، سازه‌هایی شبیه کابین چوبی را در اعماق زمین می‌ساختند، جایی که هر جسد را درون یک تابوت چوبی پر از دارایی‌هایش قرار می‌دادند. این آماده‌سازی باعث می‌شد تا در یخبندان همیشگی کوه‌های آلتای، صندوق برای قرن‌ها حفظ شود.

همچنین منبت‌کاری نفیس در کف کفش چرمی، کنجکاوی و حدس و گمان زیادی را در فضای مجازی برانگیخته است. به گفته مورخان، سکاها معمولا در حالی که روی زانوها نشسته بودند در مقابل آتش نیایش می‌کردند؛ بنابراین در آن حالت، جزئیات پایین کفش برای دیگران قابل مشاهده بوده و جنبه مهمی از لباس فرد را نمایش می‌داده است. این کفش تماشایی اکنون بخشی از مجموعه آثار باستانی موزه آرمیتاژ در سن‌پترزبورگ روسیه است.