T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?>T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> کشف مقبره 4 هزار ساله در مصر - اسکان نيوز

کشف مقبره 4 هزار ساله در مصر

چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۵ | کد مطلب: ۳۴۱۸۴
کشف مقبره 4 هزار ساله در مصر
مصر ازجمله کشورهایی‌ست که کشفیات باستان‌شناسی در آن پایان نمی‌یابد که این امر هم اخیرا با کشف یک مقبره 4000 ساله رنگارنگ در سقرا، محل زندگی برخی از اهرام اولیه مصر، بیشتر نمایان شده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: نکته جالب اینجاست که این مقبره کاملا محافظت‌شده شامل نقاشی‌های دیواری پر جنب‌وجوش است که به نظر می‌رسد دیروز نقاشی شده، درحالیکه بالای 4 هزار سال پیش این مقبره ایجاد شده است.

اعتقاد بر این است، مقبره‌ای که در داخل یک نکروپلیس بزرگ واقع شده، در زمان سلسله پنجم ایجاد شده است. این دوره از اوایل قرن 24 قبل از میلاد تا اواسط قرن 25 قبل از میلاد ادامه داشت و به‌عنوان زمانی شناخته ‌شد که دعاهای تشییع جنازه در مقبره‌های سلطنتی ضبط می‌شد. در این مورد خاص، مقبره استثنایی برای شخصیتی به نام خووی ایجاد شد. 

این مقبره از نظر معماری، یک ورودی تونلی شکل دارد که این ویژگی معمولا برای اهرام، مقبره فراعنه، اختصاص دارد. از نظر هنری نیز، این نوع رنگ نقاشی‌ها برای مقامات و سلطنتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. به همین دلیل، این سرنخ‌ها تاثیر خووی و رابطه او با طولانی‌ترین فرعون سلطنت سلسله پنجم، دژدکاره ایسیسی را زیر سال می‌برد.

علاوه بر تزیین مقبره، باستان‌شناسان همچنین شیشه‌های مومیایی و سایبان خووی را که برای نگهداری اعضای بدن استفاده می‌شد، در چندین قطعه پراکنده یافتند. مصرشناسان امیدوارند که مقبره تازه کشف‌شده بتواند بینش بیشتری در مورد سلطنت دزدکار ارائه دهد، زیرا مقبره فرعون قبل از حفاری در دهه 1940 میلادی مورد حمله قرار گرفته است.

حال اکثر باستان‌شناسان معتقدند که باید تدابیر جدیدی برای نحوه نگهداری از این مقبره باستانی اندیشیده شود، زیرا امکان دارد برای سال‌های آینده، رنگ‌های متنوع و ارزشمند آن، از بین رفته و دیگر این جذابیت کنونی را نداشته باشند.