خانه‌ای که در جزیره یونان پنهان شده است

چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۸ | کد مطلب: ۳۴۱۸۳
خانه‌ای که در جزیره یونان پنهان شده است
گروهی از معماران یونانی برای نخستین بار خانه‌ای را مانند یک غار سنگی در دلِ جزیره زیبای یونان طراحی کرده‌اند که از جدیدترین تکنیک‌های ساخت و طراحی در دنیا بهره می‌برد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این خانه به دلیل شیبی که دارد، قالب‌های معماری چند بعدی را به خود اختصاص داده و ستون‌های آن به شکل چند ضلعی با چند زاویه مختلف طراحی شده است. بنابراین چنین خانه‌ای از خطوط صخره به خوبی پیروی می‌کند و یک گوهر پنهان باور نکردنی با نمای عالی آب ایجاد کرده است.

معماران این پروژه، یک صفحه سه بعدی از مواد جامد و فضاهای خالی برای طراحی سازه این خانه، تولید کرده‌اند که محل اقامت را در آن جای داده و در همان لحظه آن را جدا کردند. این مطالعه طراحی جامد و باطل به آن‌ها اطلاع داد که کدام بلوک‌ها باید به مناطق مسکونی تبدیل شوند و کدام یک باید زمین جامد باقی بمانند. به همین دلیل خانه فوق شکل یا فرم واقعی ندارد، بلکه به عنوان مجموعه‌ای از فضاهای زیرزمینی متصل، عمل می‌کند.

همچنین از ورقه‌ها و بدنه‌های چندگانه محیط‌زیستی به منظور جذب انرژی طبیعی همچون خورشید و باد، در سازه این خانه استفاده شده که می‌توانند تا بیش از 40 درصد انرژی گرمایی و برق مصرفی خانه را تامین کرده و از هزینه‌های انرژی تا حد قابل قبولی بکاهند.

این در حالی است که نوع شیب خانه نیز به‌گونه‌ای شکل گرفته که بتواند در طول روز بیشترین نور را به فضا انتقال دهد و در محل‌های استراحت نیز، سایه خنک و دلنشینی را به وجود آورد. از این رو برای طراحی خانه علاوه بر معماری و اصول آن، از مهندسی ساخت و محاسبات مربوطه نیز با دقت بسیار بالایی استفاده شده تا بتواند خانه‌ای کاملا دوستدار محیط‌زیست نمایان سازد.