پرورش طاووس یا تغییرکاربری در فردوسیه/دادستان: درحال بررسی هستیم

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۹ | کد مطلب: ۳۴۱۵۰
پرورش طاووس یا تغییرکاربری در فردوسیه/دادستان: درحال بررسی هستیم
حصارکشی در منطقه‌ای سه هکتاری در فردوسیه شهریار در حالی خبرساز شده که گفته می شود در این محوطه تغییرکاربری انجام نشده و طاووس پرورش داده می‌شود.
اسکان نيوز: مقابله با ساخت‌وساز غیرمجاز در سال‌های اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و هر روز اخباری را مبنی بر تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز در رسانه‌های گوناگون و از قول مسئولین مختلف می‌خوانیم، که جای خوشحالی دارد. برخورد قاطع با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در استان تهران نیز مانند دیگر مناطق کشور و حتی با جدیت بیشتر مشاهده می‌شود و این مقابله منحصر به شمال، شرق، غرب و یا جنوب تهران نمی‌شود و در هر منطقه‌ای که ساخت و ساز غیرمجاز مشاهده می‌شود، شاهد برخورد با این معضل نیز هستیم.

یکی از شهرستان‌های خوش آب و هوا در غرب استان تهران، که از دیرباز به باغات سرسبز و بادهای روح افزا شهرت داشته شهرستان شهریار است، که سال‌های اخیر گستردگی ساخت و ساز در مناطق خوش آب و هوا این شهرستان که فاصله زمانی حدود یک ساعته با پایتخت دارد، نُقل هر محفل شده است و البته برخورد قاطعی نیز با این ساخت و سازها انجام شده است.

۱۵ بهمن ماه سال جاری بود، که حمید عسگری، دادستان عمومی و انقلاب شهریار در حاشیه تخریب ۱۲۰ ویلای غیرمجاز در فردوسیه در جمع خبرنگاران گفت: هیچ فردی حق ندارد، از زمین‌های کشاورزی به عنوان کاربری‌های مسکونی و ایجاد باغ ویلا استفاده کند، بعضاً مشاهده شده که برخی افراد سو استفاده گر وجوهاتی را از مردم برای ساخت و سازهای غیر مجاز دریافت می‌کنند که این اجازه را به این افراد نخواهیم داد.

وی همچنین از عزم جزم دستگاه قضائی برای مقابله با ساخت‌وسازهای غیر مجاز در فردوسیه خبر داد.
 

حکم تخریب «قصر طاووس» در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری صادر شده است


اما یکی از مواردی که ادعا شده است، ساخت و ساز غیرمجاز در آن انجام شده وجود زمینی سه هکتاری معروف به «قصر طاووس» است، که در حریم شهر فردوسیه و خارج از روستای «یوسف آباد» شهریار دیوارکشی و قطعه بندی شده است و واگذاری این واحدها علی رغم اخطار دادستان شهریار مبنی بر اینکه «برخی افراد با خرید باغات اقدام به تفکیک غیرمجاز و ساخت‌وسازهای غیر مجاز در آن می‌کنند، بدانند که با آنها برخورد جدی صورت می‌گیرد.» است.

شهردار فردوسیه نیز ساخت‌وساز و تغییر کاربری در «قصر طاووس» را خلاف دانسته و در این خصوص،  گفت: حکم تخریب این ویلاها از کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری دریافت شده است.

علیرضا اسدی در عین حال ضمن انتقاد از جهاد کشاورزی شهریار در خصوص آنچه وی «کوتاهی در تخریب این ویلاها» خواند، گفت: نامه به جهاد کشاورزی و فرمانداری زده‌ایم، اما جهاد کشاورزی به وظیفه خود مبنی بر تخریب این ویلاها عمل نمی‌کند. 

شهرداری پول می‌گیرد و خود را کنار می‌کشد


اما رئیس جهاد کشاورزی شهریار توپ را به زمین شهرداری فردوسیه انداخته و در این خصوص، گفت: همانطور که جهاد کشاورزی در خصوص ساخت‌وساز غیرمجاز مسئول است، شهرداری نیز در خصوص ساخت و ساز غیرمجاز مسئولیت دارد، اما متأسفانه شهرداری از ساخت و سازهای غیرمجاز پول می‌گیرد و به کنار می‌رود.

مجتبی مرادی افزود: شما یک نفر را پیدا کنید که به شهرداری پول نداده و ساخت‌وساز کرده باشد.

فرماندار شهریار به عنوان نماینده عالی دولت در این شهرستان اما ترجیح داده است، در این خصوص سکوت کند و تماس‌های چندباره  در این خصوص را بی پاسخ گذاشته است.

یک منبع آگاه نیز اظهار کرد: با توجه به تحقیقات انجام شده و تصاویر هوایی به نظر می‌رسد، تخلف «قصر طاووس» محرز باشد. از سویی دیگر تصاویر هوایی ذیل به خوبی نشان می‌دهد، که تأسیسات قابل توجهی پس از حصارکشی در «قصر طاووس» نصب شده است.

 

بررسی‌های اولیه حاکی از قفسه بندی برای نگهداری طاووس است


اما دادستان عمومی و انقلاب شهریار در خصوص این ساخت‌وسازهای غیرمجاز در «قصر طاووس»، اظهار کرد: پرونده «قصر طاووس» در حال بررسی است و ما از این پرونده مطلع هستم.

حمید عسگری‌پور اضافه کرد: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد، که این منطقه برخلاف آنکه از نقشه‌های هوایی گوگل ویلاسازی به نظر می‌آید، نوعی قطعه‌بندی و قفسه بندی برای نگهداری طاووس است و در هر کدام از این قطعه‌بندی‌ها قفس درست شده و در آن طاووس نگهداری می‌شود.

وی گفت: پرونده را برای بررسی بیشتر به جهاد کشاورزی فرستادیم و نتیجه نهایی اطلاع‌رسانی می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهریار ادامه داد: در حال حاضر باید مطمئن شویم، تغییر کاربری انجام شده و یا تنها قفسه بندی برای نگهداری طاووس بوده است.

 

ویلاسازی در کار نیست / ‏‬ طاووس پرورش می‌دهیم


اظهارات دادستان شهریار جالب بود و به همین دلیل به منطقه مذکور رفتیم و با مسئول «قصر طاووس» به گفتگو پرداختیم، وی که مهدی محمودی نام داشت، در این خصوص، گفت: ما سال گذشته اقدام به پرورش و فروش طاووس در این اراضی کرده‌ایم و امسال نیز با آغاز فصل جوجه ریزی از ۱۶ و ۱۷ فروردین ماه جوجه‌های طاووس را به این محوطه آورده و اقدام به پرورش و فروش آن‌ها خواهیم کرد.

وی گفت: اقدام ما در راستا زمینه‌های زیرمجموعه کشاورزی بوده و تغییر کاربری انجام نشده است و هیچ‌گونه قطعه‌بندی و ویلاسازی در این محوطه نداریم و اقدام انجام شده تنها یک شیطنت رسانه‌ای است.

مهر نوشت، در هر صورت در حال حاضر با توجه به سخنان مالک «قصر طاووس» و به دلیل این‌که فصل جوجه‌ریزی نیست،  نمی‌توان، به طور مستقل ادعاهای مطرح شده را تائید و یا تکذیب کرد، اما علاوه بر انتظار در خصوص بررسی‌های جهاد کشاورزی، پیگیری‌های در مورد این ملک همچنان تداوم خواهد داشت.