خانه‌ای مدرن در دلِ صخره‌ باستانی

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۶ | کد مطلب: ۳۴۰۹۴
خانه‌ای مدرن در دلِ صخره‌ باستانی
آمی کندالگاونکار از طراحان و معماران برجسته جهان، با الهام گرفتن از مقبره‌های صخره‌ای شکل مدائن صالح در عربستان سعودی، یک خانه مدرن را در داخل صخره‌ای بزرگ تعبیه کرده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این خانه مدرن مینیمالیستی از تکنیک قالب‌های مکعبی و چیدمان پازلی استفاده کرده که با ظرافت و حساسیت بسیار ویژه و خاصی به مرحله اجرا رسیده است.

منظره هوایی که این خانه مدرن به وجود آورد، از دیگر دستاوردهای شاخص آن به شمار می‌رود که به اجرای تکنیک نوین آن و همچنین فرم‌دهی هر چه بهتر پازل‌های موجود کمک شایانی کرده است. زمانی‌که از آسمان به این خانه مدرن نگاه می‌شود، آنگاه نمی ساختاری پیچیده و مینیمالیستی آن بیشتر نمایان می‌شود و این‌جاست که به هنر تلفیقی معماری و تکنولوژی نوین پروژه می‌توان بیشتر پی برد.


 

گروه معماری این پروژه، پیش از ساختن این خانه، زمان قابل‌توجهی را صرف کار بر روی شکل و فرم سنگ صخره‌ای موجود کرده است تا بتواند با ایجاد کمترین اسیب به آن، بیشترین بهره‌وری را به دست آورد. در واقع نحوه برش در این سنگ طبیعی از ساخت خانه مدرن پیچیده‌تر و سخت‌تر بوده و به همین دلیل، شگفتی پروژه را دوچندان بالا می‌برد. 

معمار این پروژه خلاقانه توضیح می‌دهد: باتوجه به پیچیدگی بصری سنگ‌ها در مدائن صالح، استفاده از هواپیما و مکعب‌های ساده برای دستیابی به تعادل بصری ضروری بود. من شروع به ایجاد سنگ در نرم افزار سه بعدی کردم که به خودی خود یک فرآیند مجسمه‌سازی را شامل می‌شد. بعد از آن، هنگام وارد کردن خانه به داخل این سنگ، سعی کردم تاثیر بصری آن از سطح چشم تا حد ممکن کم باشد و فقط در صورت مشاهده از چشم پرندگان، میزان واقعی مداخله مشخص شود. سپس با کنار هم قرار دادن بافت ناهموار سنگ با سطح صاف بتن، به یک کنتراست بصری پیچیده دست یافتم که در آن بافت قدیمی و جدید، مکمل یکدیگر هستند. اگرچه تصور این‌که چنین چیزی در دنیای واقعی تحقق یابد، دشوار است؛ اما این مفاهیم باورنکردنی معماری ما را به یاد پشت‌پرده هنر معماری می‌اندازد.