افریقا نخستین جنگل عمودی خود را با 14 هزار گیاه پر می‌کند

دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۰ | کد مطلب: ۳۴۰۱۸
افریقا نخستین جنگل عمودی خود را با 14 هزار گیاه پر می‌کند
معمار ایتالیایی، استفانو بوئری با سه آپارتمان مکعبی شکل در مصر، مفهوم جنگل عمودی خود را به آفریقا می‌آورد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این آپارتمان‌های مکعبی که در مصر ساخته شده‌اند، دارای 7 طبقه اداری در شرق قاهره هستند که با سه گانه معماری و زیبایی طراحی خاصی که دارند، جلوه‌ای سبز به منطقه می‌بخشند.

حال این معمار سرشناس به سراغ افریقا آمده و به زودی از نخستین جنگل عمودی سبز این کشور با حدود 14 هزار گیاه مختلف، رونمایی می‌کند. انواع گیاهان سبز در تراس‌ها و دیواره‌های عمودی این جنگل انبوه به کار گرفته می‌شوند که در سه ساختمان به‌هم متصل‌شده گسترش پیدا می‌کنند.
 
برآورد می‌شود که 350 درخت و 14 هزار درختچه از بیش از 100 گونه متفاوت در این پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرند که به افزایش کیفیت هوا در منطقه کمک قابل‌توجهی خواهند کرد.

همچنین برای نصب و نوع کاربرد این فضاهای سبز در این پروژه از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا در بخش‌های پاکسازی محیط و تولید انواع انرژی‌های تجدیدپذیر همچون گرما و برق استفاده شده است که برنامه‌ریزی‌های دقیقی را نیز به دنبال دارد.

در واقع هر تراس دارای گیاهانی است که با توجه به آب‌وهوای محلی انتخاب می‌شوند و در تنظیم ارتفاع آن‌ها از زمین و برقراری تعاملات لازم جهت استفاده حداکثری از انرژی خورشید و باد، دقت نظر ویژه‌ای شده است. همچنین زیبایی‌شناسی و ملاحظات زیست‌محیطی در کنار هم قرار می‌گیرند تا چشم‌انداز کاملی ایجاد کنند. به‌عنوان یک امتیاز اضافی نیز می‌توان گفت که عمر گیاه نه تنها سایه ایجاد می‌کند، بلکه باید حدودا هفت تن دی‌اکسید کربن جذب کرده و سالانه حدود هشت تن اکسیژن تولید کند.

هرکدام از مکعب‌های سبز این پروژه دارای ارتفاعی معادل 900 متر مربع هستند که تا سال 2022 میلادی به طور کامل به پایان رسیده و به مرحله بهره‌برداری خواهند رسید.