نیمکت‌های موج‌دار با تکنیک ایستایی متحدالمرکز

يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۰ | کد مطلب: ۳۴۰۰۴
نیمکت‌های موج‌دار با تکنیک ایستایی متحدالمرکز
جشنواره طراحی لندن اینبار از یک طرحی متفاوت برای ساخت نیمکت‌های فضای عمومی استقبال کرده که با استفاده از سبک متفاوت طراحی و تکنیک خلاقانه ایستایی متحدالمرکز توانسته توجه بسیاری از طراحان و معماران توسعه شهری در سراسر جهان را به سوی خود جلب کند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این تخته‌ها با قطعه‌های کوچک بهم متصل شده‌اند و برای اجرای قوس در آن‌ها، تکنیک‌های تراش چوب با دست، روی آن‌ها اجرا شده است. همچنین داربست‌های بهم متصل‌شده برای ایستایی این نیمکت‌های ممتد موج‌دار مورد استفاده قرار گرفته که درنهایت تکنیک متحدالمرکز برای حفظ تعادل آن‌ها به به کار گرفته شده است.

نوع طراحی این نیمکت‌ها به‌گونه‌ای است که رهگذران را به سوی خود دعوت می‌کند تا با آسودگی خیال، ساعاتی آرامش‌بخش و جذاب را در این فضا بگذرانند. نوع منحنی‌های به‌کار رفته در این نیمکت‌ها به صورتی طراحی شده‌اند تا بتوانند پشتی‌ها و مکان‌های امن و استانداردی را برای نشیمن یا خوابیدن افراد ایجاد کنند. در میان این نیمکت‌ها نیز فضایی جهت قدم زدن افراد نیز درنظر گرفته شده که در عین حال مانعی در میدان یا فضای اطراف به وجود نیاورده است.

فستیوال شهری لندن نیز این طرح را به دلیل دوکاره بودنِ آن جزو برترین‌ها قرار داده، زیرا این پروژه هم طراحی بی‌نظیری دارد و هم از تکنیک ایستایی متحدالمرکز استفاده می‌کند که برای توسعه فضاهای مختلف شهری بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.